Od hradu Rotštejn přes Klokočské průchody do Klokočí
V naší české zemi se nachází mnoho krásných míst a jedním z nich je jistě oblast Českého Ráje. Tento kus země je hodný svého jména a i proto jej rádi navštěvujeme. No a protože jsme zde nejednu naši dovolenou strávili, neušla naší pozornosti ani oblast Klokočských skal s hradem Rotštejn.
Francouzský stříbrný sršeň nás pohodlně dovezl na malé parkoviště pod hradem Rotštejn. Nedělní slunečné dopoledne přilákalo nejednoho turistu a proto jsme měli problém zaparkovat. Když se nám to povedlo, vyrazili jsme do svahu po modré značce ke hradu Rotštejn, jehož zbytky se nacházejí hned nad parkovištěm. Hrad vznikl ve 13.století, kdy zde vládl Vok z Rotštejna. Býval typickým skalním hradem, který obyvatelům poskytoval dostatečně bezpečné útočiště. V dobách středověku dovedli stavitelé pevností mistrně využívat nabídky přírody, zejména různých skal, které navíc dokázali umocnit mosty, žebříky, branami a baštami. Většinou se jednalo o dřevěné stavby a proto se z nich zachovaly často jen stopy po závrtech. Tak je tomu i na hradě Rotštejn, jehož existence navíc trvala pouhých 150 let. Nebyl vypálen husity, jak se na tu dobu slušelo, ale byl prostě opuštěn a v roce 1514 je uváděn jako pustý.
Nicméně během letních prázdnin v první polovině 21.století rozhodně opuštěn nebyl a tak jsme zde potkali mnoho dalších turistů. Hrad Rotštejn se stal našim strašákem. Pokud se ptáte proč, tak vězte, že v srpnu 2007 jsme na hrad přišli poprvé. Bylo pět hodin odpoledne a hradní brána se zrovna zavřela. Smůla. Prošli jsme si tedy alespoň Klokočské průchody. V srpnu 2008 jsme na hrad jeli podruhé. Pršelo a hrad byl zavřený, protože skály jsou kluzké a turisté je narušují. Zase smůla. Jaká tedy krása, když jsme v červenci 2012 přišli na hrad, v pokladně přispěli dobrovolným vstupným do kasičky a mohli si jej projít. Zřejmě jsme přispěli více než ostatní, protože se nás paní ujala a pověděla nám krátkou, ale zajímavou historii hradu. Pobavilo nás, když se u pokladny objevil větší počet turistů a pokladní je prohlásila za skupinu. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby jim zároveň neřekla, že v takových případech se ruší dobrovolné vstupné a návštěvník je povinen zaplatit !!! Nepamatuji se kolik to bylo, ale pochopitelně nebyli jsme na Karlštejně, takže to nebylo moc. Zato si pamatuji jak starší pán stojící již na plošině u pokladny otevřel překvapením ústa a v hloučku za ním to zahučelo.
Tím výklad skončil a my jsme si v klidu prošli zbytek hradu. Líbila se nám Babiččina zahrádka, u které jsme ochutnali středověké pokrmy zdarma. Potom jsme vystoupali na vyhlídku, odkud jsme viděli rozhlednu Dubecko, kopec Kozákov či hrad Trosky. nádhera. Poté jsme sešli dolů z vyhlídky a kolem pokladny sešlapali schodištěm ke skalním místnostem, které se nacházejí přímo ve skále, kde hrad stával. Možná se málo ví, že i na protější skále kdysi bývala část hradu. To se ale dozvíte, když na zříceninu zavítáte.
Opustili jsme skalní hrad s jeho typickým okem a naše další kroky vedly po žluté značce. Po schodech vytesaných do skály, doplněné železnými, jsme vystoupali na malou plošinu, kterou tvořil jednolitý blok kamene. V dálce jsme zahlédli znovu rozhlednu Dubecko. Přímo před námi byl krátký betonový mostek, který nám umožnil bezpečně přejít do lesa. Nacházeli jsme se na začátku Klokočských průchodů, které tvoří stezka lesem po náhorní plošině Klokočských skal, v délce pouhých 2 kilometrů. Pokud jste četli pozorně, víte, že jsme si průchody prošli již v roce 2007, ale jelikož se nejedná o nic náročného a hlavně je zde nádherně, vydali jsme se na tuto stezku znovu.
Klokočské skály se vypínají nad obcí Klokočí a z okraje skal je hned od začátku trasy nádherný výhled na obec, kopec Kozákov s rozhlednou a na severní a jihovýchodní část Českého ráje. Na skalní plošině, dlouhé 1,5 kilometru, rostly borůvky a brusinky, které nás lákaly k zastavení a ochutnání. Vonící borovice, jemný písek, do něhož jsme pokládali své obutí, kořeny, o které není problém zakopnout, válející se šišky a krásné výhledy - to vše jsme nasávali plnými doušky. Na malé děti dejte pozor na okraji skal, žádné zábradlí zde nenajdete. Desítky metrů vysoké skalní věže jsou oblíbeným cvičným místem horolezců a je z nich skutečně monumentální pohled. Pořídili jsme fotografie na několika zajímavých místech, sešli a zase vystoupali po kamenných schodech, protáhli se několika skalními průrvami či jsme obdivovali obrovský kus kamene, stojící na malé špičce.
Pomalu, ale jistě jsme došli k rozcestí, zvané Klokočské průchody. V roce 2007 jsme sestoupali po červené značce skrz 70 metrů dlouhou soutěsku se spoustou schodů do obce Klokočí, v roce 2012 jsme pokračovali po žluté trase k 1 kilometr vzdálené jeskyni Postojná - Amerika. Stezka vedla mírně z kopce, místy jsme šli po obrovských kamenných plochách, které nám připomínali, že se stále nacházíme na skalní plošině. Po chvilce jsme došli k odbočce k jeskyni. Po schodišti jsme sešli ke vchodu do jeskyně. Pokud však někdo z vás očekává prosklenou pokladnu s prodejem vstupenek, vedle se nacházející stánek s občerstvením, hračkami Made i China nebo dokonce výkladní skříň plnou suvenýrů, mýlí se. Ani ten vchod vlastně není pohodlým vchodem, spíše vlezem. Kdo chce dovnitř, nechť ohne svůj hřbet, skloní hlavu svou a vzdá hold kráse Klokočských skal. A taky si nezapomeňte vzít sebou světlo či louče. Bez osvětlení neuvidíte místnost 16 x 18 metrů, kde byly nalezeny nejstarší stopy osídlení Českého Ráje.
Od jeskyně můžete pokračovat dál po žluté do Bělé ( 3 km ) a dále do Turnova ( 5,5 km ). My jsme se vrátili k rozcestí Klokočské průchody a sešli již zmíněnou průrvou do obce Klokočí. Občerstvit se můžete jak u rozcestí nahoře, tak dole v hospodě Pod průchody. Z popisu je snad poznat, že celou trasu můžete projít pomalu za chvíli i s menšími dětmi.
Konec ?
Ještě ne. Když jsme přišli do Klokočí, autíčko jsme měli zaparkované směrem vpravo pod hradem Rotštejn. My jsme se však ještě vydali doleva na konec Klokočí, kde jsme si prohlédli Husův památník, nacházející se jak jinak ve skále. Potom jsme se již opravdu vrátili k autu a jeli do Turnova. Pokud máte dost času a sil, můžete se z Klokočí vydat po červené trase na vyhlídkovou Zdenčinu skálu ( 3,5 km ), a dále pokračovat směrem na Turnov okolo Kopalova pramenu či Boží vody ( další 3 km ).
Každopádně Klokočské skály stojí za návštěvu a vřele jejich prohlídku doporučuji.
http://www.interregion.cz/turistika/hrady_zamky/rotstejn/rotstejn.htm