Loading...

Poznáváme Slovensko – 6. den – odpoledne: Štiavnické vrchy – cca 8 km dlouhý výlet: Počúvadlianske jazero-Kaňova studnička-Sitno (naučný chodník, vrchol 1109 m, 2. nejstarší slovenská rozhledna, skalní vyhlídky, hrad)-prameň Granty-Počúvadlianske jazero

Cestopisy

Neděle 23. 7. 2023 – odpoledne
Po obědě v obci Horša za potokem Sikenica přejíždíme k Počúvadlianskému jazeru, odkud chceme vyrazit na cca 8 km dlouhý výlet. Je to kratší než včera, i převýšení je o trochu menší.

U jezera jsou všechna parkoviště placená a dokonce plná. Parkuje se dokonce i na kraji lesa, při silnici. Já vytypovala jedno místo o kousek dál – pravděpodobně u jednoho hotelu. To by snad mohlo být zdarma, pokud je tam vůbec možné parkovat, když nejsme jejich zákazníky. Když jsme tam dorazili, zdá se, že hotel je dnes zavřený. Parkoviště je prázdné. Nikde není cedulka, která by nám parkování zakazovala. To se nám líbí. Auto to necháváme a odcházíme.
Ota si u jezera dává pivo, já výbornou domácí borůvkovou limonádu, jen si ji ředím vodou, aby nebyla tak sladká. Je vidět, že jezero je významným rekreačním střediskem. Je tu spousta lidí a také spousta možností občerstvení. Ale to už jsme poznali podle množství zaparkovaných aut.

Pak už vyrážíme. Víme, že nás čeká asi 2,5 km poměrně prudkého stoupání. Opět mám s sebou hůlky, včera se osvědčily. Až ke Kaňově studničke se jde stále do prudkého kopce. Je to docela široká cesta, kamenitá, mohu chodit cik vak. To mi vyhovuje, i když i to trvá asi dýl.
U pramene doplňuji tekutiny. Je horko, nějak mi ta voda ubývá.
Vcházíme do národní přírodní rezervace Sitno, která byla vyhlášena již r. 1951. Za úkol má chránit zdejší teplomilnou i horskou floru, je tu celá řada chráněných druhů rostlin.
Tady začíná naučná stezka, resp. Náučný chodník Sitno. Jsme totiž na Slovensku. Slovenské názvy se snažím nepřekládat, jenže občas se mi i do českého textu vloudí slovíčko slovenské. Čeština mi se slovenštinou někdy splývá. Tvrdím, že jsem stále Čechoslovák. Myslím, že v mém věku je na tom spousta lidí podobně.
Naučná stezka byla otevřená r. 1987. V r. 1993 byla obnovena. Obsah informačních tabulí byl upraven r. 2016. Jsou psány srozumitelně a zatím nejsou poničené. Z rozcestí najednou následuje pohodlná cesta téměř po rovině až na rozcestí Tatarská lúka. Tady si čteme legendu o zdejších rytířích, kteří jsou uzavřeni ve skále a vyjdou, až bude v zemi nejhůř. Jsou to prostě slovenští blaničtí rytíři.
Tady jsem se také ke svému údivu dočetla, že na vrchol nám zbývá už jen 20 minut. Informace pro ty, co ještě na Slovensko za turistikou nevyrazili - tam se vzdálenost udává v časových jednotkách. Tím je zohledněna náročnost trasy. Tato informace je příjemná, i když vím, že já na to budu potřebovat už o trochu víc času. Je to hodně do kopce. Musíme nastoupat cca 100 výškových metrů.
Počáteční stoupání zase tak náročné není. Když se kopec začne zvedat a cesta vede cik cak, čekají na nás pohodlné schody nebo kovové plošiny, které vedou mezi skalami. Je tady nádherně. Čím je těch schodů víc, tím méně pohodlné mi připadají, i když jsou stále stejné. Takže to je jen zdání. Konečně jsme zdolali poslední schod a jsme nahoře. Dokonce i do toho limitu jsem se skoro vešla. Trvalo mi to jen 22 minut.
Hned tady je odbočka na skálu, odkud je pěkná vyhlídka. Je vidět daleko. To je krásný pocit na všechno se dívat takhle shora.
Na samotný vrchol Sitno (1009 m) nám zbývá ještě kousek. Je tady spousta informačních tabulí NS – mimo jiné i ta, že jsme na bývalé sopce. Sopečného původu jsou i zdejší až 50 m vysoké skalní věže, tzv. Zbojnická brala, která tvoří skalní město a ze kterých se otevírají úžasné výhledy na západ a sever. Na vrcholu je hezký dřevěný domek.
Ota si vše čte, já si to jen vyfotila a jdu se podívat k domku, zda je otevřeno. Myslela jsem, že to je občerstvení. Ale to je kousek za vrcholem, tohle je infocentrum a 2. nejstarší slovenská rozhledna (nejstarší je z r. 1564 v Krupině). Nejdřív – r. 1727 tady byla postavena jen venkovní besídka, která byla r. 1736 přestavěna na dřevěnou rozhlednu. Jenže ta po zásahu bleskem r. 1852 shořela. Až r. 1886 se začalo se stavbou nové rozhledny, která byla slavnostně otevřena po 6 letech - 8. září 1892.
Jedenáct metrů vysoká rozhledna byla postavena na kamenných základech. Spodní část je zděná, pobitá dřevem. Tam je informační středisko a přírodovědná expozice. Do horní dřevěné části vedou nádherné točité kovové schody se 34 stupni – tam je krytá vyhlídková plošina s panoramatickými tabulemi. Výhledy jsou téměř kruhové. Je vidět Banská Štiavnice, Štiavnické vrchy a Krupinská planina. Za pěkného počasí dokonce i Malá a Velká Fatra a Nízké Tatry.
Je už po 5. hodině, slečna uklízí, u dveří jsme se srazily. Vypadá to, že už chtěla zavřít, ale na rozhlednu prý nás ještě pustí. Volám na Otu, ať nic nečte a pospíší si. Jinak bude mít smůlu. Všeho nechává a pospíchá. Jsme spokojení. Ani jsme nedoufali, že se nám to povede. Výhledy jsou pěkné, jen okna se otevírat nesmějí. Je to tady však pěkně popsané. Aspoň víme, co jsme viděli z vyhlídky.
Ve skále u rozhledny je od r. 1950 upevněná tabulka – památník Ladislavu Exnárovi, zakladateli partizánského oddílu Sitno.

Již cestou jsme si na dřevěné tabulce přečetli informaci, že Štiavnické vrchy i Sitno jsou považovány za kolébku evropské turistiky. Tady jsou další informace. Již r. 1860 byl založen 1. turistický kroužek, r. 1874 tu byl vyznačen 1. turistický chodník v Uhersku. Těsně pod vrcholem byla hájovna, která byla r. 1929 přestavěna na turistickou chatu Andreje Kmeťa. Pojmenována byla po Andreji Kmeťovi (1841 - 1908). Byl to kněz, ale také historik, archeolog, geolog, botanik – zabýval se i další činností. Psal různé články nejen do slovenských novin a časopisů. Jedno své dílo věnoval i tomuto vrchu a tomu, co je z něho vidět.
Na poč. 90. let 20. století byla původní chata zbourána a na stejném místě se začalo se stavbou nové stejnojmenné horské chaty. Jenže tehdejší doba stavbě nepřála. Ceny šly nahoru a peníze došly. Chata nebyla dostavěna a dělala tady jen ostudu. Od r. 2003 ji má nový nájemce. Trvalo mu však dlouho, než to vše dodělal, vč. ubytování. Jestli má již vše hotovo, to nevím, ale každopádně je zde možno posedět, dát si pivo a myslím i nějaké jídlo. Toho prvního využil samozřejmě Ota. Usadil se na terase a kochal se výhledy na Štiavnické vrchy a Krupinskou planinu.
Já těch skal mám stále málo. Jdu ještě na další skalní vyhlídku. Jsou 2 kousek od sebe. Výhled je krásný. Levou stranu jsme už viděli z té první, kde jsme byli s Otou. Na druhou už nejdu. Je to blízko, nic nového nejspíš neuvidím. Jdu si také trochu odpočinout.

Ota dopil pivo a jdeme spolu k ruinám zdejšího hradu. Jdeme po silnici, cestou jsou odbočky k dalším vyhlídkám, ale cesty jsou zarostlé, nejdeme tam. Pořádná cesta je až z rozcestí Odbočka na hrad Sitno. Tam samozřejmě jdeme.
Na skalní plošině východně od vrcholu bylo již v době bronzové postavené hradiště. Strmé skalnaté stěny byly výbornou přírodní ochranou hradu. Přístup byl pouze od východu. Z té doby bylo i mohutné opevnění, které se však ve středověku již nevyužívalo, i když zde byl ve 13. století postaven středověký hrad, aby chránil hornická města. Měl vlastní opevnění. V 16. století byl ještě před hradem dobudován barbakan, aby bránil vchod do hradu před přímou dělostřeleckou palbou. Nedaleko se nacházela cisterna na vodu vytesaná do skalního podloží. Vše bylo zničeno na konci protihabsburských povstání po r. 1710. Kameny z hradu byly použity jako stavební materiál pro stavbu nedaleké rozhledny a zámku ve Svätém Antonu. Několik kamenů z portálu hradního vchodu a pravěké žernovy jsou rozložené na jedné z hradních plošin.
Z dálky zbytky hradu vypadají jako kus skály, ale pak je vidět, že to jsou zbytky kamenných zdí. Jsou tu dokonce dřevěné schody pro snadnější výstup na náhorní plošinu. Nechá se vylézt ještě kousek dál. Samozřejmě tam musím. Je to tady jako moc hezká vyhlídka.
Na skalní stěně hradu je umístěna pamětní deska archeologovi a ochránci památek Jánu Truchlíkovi (1931 – 1988).

Pak se vracíme zpátky na rozcestí a pokračujeme relativně po rovině na rozcestí Granty – prameň, kde je i přístřešek. Opět doplňuji tekutiny.
Tady opouštíme silnici a pokračujeme po naučné stezce po pohodlné cestě bez kamenů na rozcestí Tatárska lúka, kde jsme dnes už jednou byli. Vpravo po modré vede Chodník Andreje Kmeťa, ale tam nejdeme. Pokračujeme po naší naučné stezce po cestě, po které jsme sem přišli. Takže kousek po rovině a pak prudké klesání po kamenité cestě. Nahoře to chladně foukalo, tady už je téměř bezvětří a je ještě teplo. A to už je půl sedmé. Kolena zase dostávají zabrat.

V půl 8 jsme u jezera, za chvíli u auta. Bereme si plavky, osušky a jdeme se vykoupat. Rozhodli jsme se, že tady na parkovišti přespíme. Auta žádná nepřibyla a v hotelu žádný život vidět není. Snad to nebude problém.
Ota musí zajít ještě na pivo, já dávám opět ředěnou limonádu. A pak už jdeme k jezeru. Parkoviště jsou prázdná, u vody už nikdo není. Také už není takové horko.
Jdeme víc dozadu, tam není odnikud vidět, tam ani plavky nepotřebujeme. Voda je čistá a fantastická. Až potom u auta večeříme. Až do 10 hodin se nechá sedět venku, i když už v bundě. Shodli jsme se na tom, že to byl zase nádherný den. Zítra si snad skutečně už odpočineme.
Venku je ještě přes 20 stupňů. Je asi tepleji než včera. Příjemně unavení jdeme spát. Opět necháváme větrací mezeru.
Poslední aktualizace: 10.12.2023
Poznáváme Slovensko – 6. den – odpoledne: Štiavnické vrchy – cca 8 km dlouhý výlet: Počúvadlianske jazero-Kaňova studnička-Sitno (naučný chodník, vrchol 1109 m, 2. nejstarší slovenská rozhledna, skalní vyhlídky, hrad)-prameň Granty-Počúvadlianske jazero na mapě
Autor: jircak
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Poznáváme Slovensko – 6. den – odpoledne: Štiavnické vrchy – cca 8 km dlouhý výlet: Počúvadlianske jazero-Kaňova studnička-Sitno (naučný chodník, vrchol 1109 m, 2. nejstarší slovenská rozhledna, skalní vyhlídky, hrad)-prameň Granty-Počúvadlianske jazero

Hrad Sitno
Hrad Sitno
Hrad
Hrad na východní straně vrchu Sitno. Hrad pochází z 13. století…
0.2km
více »
Banská Štiavnica - Hotel Kerling
Banská Štiavnica - Hotel Kerling
Ostatní
Banská Štiavnica, historické mesto, ktoré je uvedené v zozname chránených…
0.2km
více »
Vrch Sitno (1009m.n.m.) a Hrad Sitno
Vrch Sitno (1009m.n.m.) a Hrad Sitno
Tipy na výlet
Trasa začína pri známom štiavnickom Tajchu Počúvadlo (alebo tiež Počúvadlianske jazero). Dostaneme sa sem autom zo Štiavnických Baní, smer obec…
0.3km
více »
Počúvalské jezero
Počúvalské jezero
Jezero
Rekreační středisko ve Štiavnických vrších ve výšce 682 m, 9 km jihoz…
1km
více »
Počúvadlianske jazero
Počúvadlianske jazero
Vodní nádrž
     Počúvadlianske jazero a rekreačné stredisko sa nachádza 5 kilomettrov…
1.9km
více »
Počúvadlo (Počúvadlianske jazero)
Počúvadlo (Počúvadlianske jazero)
Jezero
Tento najznámejší tajch sa nachádza v Štiavnických vrchoch asi 15…
2km
více »
Ilija – kostel sv. Egídia (kostol svätého Egídia)
Ilija – kostel sv. Egídia (kostol svätého Egídia)
Kostel
Pro mnohé je sice Ilija pouze malou vesnicí s necelými čtyřmi sto…
2.8km
více »
obec Štiavnické Bane
obec Štiavnické Bane
Vesnice
Štiavnické Bane, do roku 1948 pod názvom Piarg, sa označujú za srdce…
4.5km
více »
Svätý Anton
Svätý Anton
Hrad
V blízkosti Banské Štiavnice se nachází jeden z poměrně dobře zachovalých…
5km
více »
Svätý Anton - kaštieľ
Svätý Anton - kaštieľ
Zámeček
Domiminantou obce Svätý Anton je kaštieľ, nazývaný aj ako Koháriovský…
5.2km
více »
Slovensko: Štiavnické a Kremnické vrchy
Slovensko: Štiavnické a Kremnické vrchy
Pohoří
Slovensko: Štiavnické a Kremnické vrchy (10/2022)Štiavnické i Kre…
5.2km
více »
Svätý Antol - prechádzka parkom u kaštieľa
Svätý Antol - prechádzka parkom u kaštieľa
Park
Svätý Antol je obec na východnom okraji Štiavnickej brázdy a západnom…
5.3km
více »
Banská Štiavnica
Banská Štiavnica
Tipy na výlet
Klenotom stredného Slovenska je pravdepodobne Banská Štiavnica. Má bohatú históriu hlavne v baníctve, ale aj v lesníctve a architektúre. Mesto…
5.9km
více »
Strieborná Banská Štiavnica
Strieborná Banská Štiavnica
Městečko
Banská Štiavnica Pamiatka UNESCO . . Územie mesta bolo…
5.9km
více »
Banská Štiavnica - kostol sv. Alžbety
Banská Štiavnica - kostol sv. Alžbety
Kostel
Jedným z kostolov mesta Banská Štiavnica je aj kostol sv. Alžbety. Na pohľad je to veľkosťou malý kostolík, jeho minulosť je ale boh…
6.1km
více »
Banská Štiavnica
Banská Štiavnica
Vesnice
Banská Štiavnica se česky nazývá stejně jako ve slovenštině – Banská …
6.3km
více »
Banská Štiavnica - Nový zámok
Banská Štiavnica - Nový zámok
Pevnost, opevnění
Jednou z dominant a veľmi zaujímavou stavbou mesta Banská Štiavnica na návrší jeho západnej časti je Nový zámok, protiturecká renesa…
6.3km
více »
Nový zámok
Nový zámok
Zámek
Zámek nacházející se jižně od Banské Štiavnice. Je nazýván rovněž jak…
6.3km
více »
Banská Štiavnica - pivovar ERB
Banská Štiavnica - pivovar ERB
Ostatní
Mesto Banská Štiavnica je späté s baníctvom - dolovaním zlata a striebra,…
6.5km
více »
Banská Štiavnica - Banskoštiavnický betlehem
Banská Štiavnica - Banskoštiavnický betlehem
Ostatní
Banskoštiavnický betlehem patrí medzi najväčšie vyrezávané, drevené,…
6.6km
více »
Starý Zámok v Banskej Štiavnici
Starý Zámok v Banskej Štiavnici
Tipy na výlet
Starý Zámok v meste Banská Štiavnica,kam sa dostaneme autom a autobusom.…
6.6km
více »
Bánský skanzen
Bánský skanzen
Skanzen
Hornický skanzen sídlí v místě původního dolu Ondrej a štoly Bartolomej cca 5 min autem na jih od centra Banské Štiavnice. Povrchová expozice představuj…
6.6km
více »
Banská Štiavnica – kostel sv. Kateřiny Alexandrijské  („slovenský“ kostol svätej Kataríny)
Banská Štiavnica – kostel sv. Kateřiny Alexandrijské („slovenský“ kostol svätej Kataríny)
Kostel
Pozdněgotický bánskoštiavnický kostel sv. Kateřiny patří mezi nej…
6.6km
více »
Banská Štiavnica - Starý zámok
Banská Štiavnica - Starý zámok
Zámek
Historia Starého zámku v Banskej Štiavnici, v ktorom je použitý románsky,…
6.7km
více »
Banská Štiavnica – sloup Nejsvětější Trojice  (morový stĺp Svätej Trojice)
Banská Štiavnica – sloup Nejsvětější Trojice (morový stĺp Svätej Trojice)
Socha
Monumentální svatotrojiční morový sloup, tyčící se dominantně na Náměstí sv. Trojice, patří k nejznámějším památkám starobylého města Banska…
6.7km
více »
Starý zámok
Starý zámok
Zámek
Renesanční protiturecká pevnost, která vznikla přestavbou středověkéh…
6.7km
více »
Banská Štiavnica - Akademická a botanická záhrada
Banská Štiavnica - Akademická a botanická záhrada
Park
Banská Štiavnica je mestom spojeným hlavne s ťažbou vzácnych rúd, ale aj…
6.8km
více »
Banská Štiavnica – Galerie Jozefa Kollára  (Galéria Jozefa Kollára)
Banská Štiavnica – Galerie Jozefa Kollára (Galéria Jozefa Kollára)
Muzeum
Galerie Jozefa Kollára je součástí bánskoštiavnického muzea a najdeme ji…
6.8km
více »
Kalvária Banská Štiavnica
Kalvária Banská Štiavnica
Boží muka
K jedným z najkrajších a najimpozantnejších kalvárii na Slovensku patrí…
7.3km
více »
zavřít reklamu