Loading...
Armin Pomella má v Traminu/Tramenu nejstarší bike hotel v Jižním Tyrolsku. Za pětadvacet let odjezdil se svými hosty po okolních kopcích nebo na trailech nad Kalterer See/Lago di Caldaro tisíce výprav a deseti tisíce kilometrů. Vždycky na biku. „Ani jednou na silničce,“ ohradí se důrazně.
V recepci visí na stěně rodinný erb. Famiglia Pomella 1428. „Tady žijeme asi jen čtyři sta let. Přišli jsme od Parmy, kde naši předkové pěstovali jablka, od toho pochází jméno,“ říká syn Andreas.
Je mu pětadvacet a hotel vede on. „Už v patnácti jsem věděl, že to chci dělat,“ říká. Tátovi je dvaapadesát a řídí si záležitosti okolo kol, maminka pomáhá na baru. Ale ještě je tu 86letá babička Rita. Ta hotel v roce 1962 postavila, teprve potom si našla muže, bankovního úředníka.
Tehdy sem mezi vinice vedla poslední tři kilometry z hlavní silnice z Etschského údolí jen blátivá (nebo prašná, to podle počasí) cesta s výmoly. A v Traminu se nabízelo 80 postelí na přespání. Mladá svobodná dáma, začínající podnikatelka, si jich do svého hotelu naplánovala odvážně sedmdesát. Silnici ji dostavěli až pět let po hotelu, teď je v městečku až 1 500 míst na přespání.
Ona sama dodnes stále dohlíží, jak je povlečeno a v kolik vnuk odchází z „práce“. Tři generace bydlí v domku ve stráni nad hotelem. Společně, ale se zvláštními vchody. Jasná dělba práce, pravomocí i soužití – jen tak to může fungovat.
Hotel Traminerhof nyní nabízí 74 lůžek ve třech kategoriích apartmánů. K tomu restauraci, saunu, vnitřní i venkovní bazén a samozřejmě garáž na auta i kola s vybavenou dílnou. Na půjčení má dvě desítky kol včetně e-MTB. Celodenní provoz od března do listopadu zajišťuje obvykle kromě rodinného týmu čtrnáct zaměstnanců. „Přes zimu udržujeme jen noclehy se snídaní sami,“ krčí rameny táta Armin.
Zamlada patřil k nejlepším cyklistům Jižního Tyrolska, i když do italské squadry azzury to nikdy nedotáhl. Když objevil horské kolo, zamiloval se do něj. A v roce 1993 ve svém hotelu připravil a začal nabízet svým hostům tři okruhy a psal o nich do časopisů. Projet si je s ním můžete i dnes, vybírat lze ale až ze tří desítek. Jako bike hotel se označil po třech letech.
„Říkali mi, že jsem blázen, že to je jen móda, která pomine. Ale to se nestalo. Sedmdesát procent našich hostů chce na kolo, v létě pětadevadesát,“ vypočítává. Proto má jednoho bikeguida na plný úvazek, jezdit musí i syn, hlavní manažer.
„Je lepší než já,“ usměje se táta. „Do kopce ne,“ vrátí mu džentlmensky mladík. Ještě před pár lety málem podlehl svodům kariéry profesionálního fotbalisty v nyní třetiligovém FC Südtirol, sídlícím v Bolzanu. „Ale dal jsem přednost škole a práci,“ nelituje.
V závodní vřavě na kole, v cross-country i enduru, se neztratí. Na jaře zde vede tréninkové kempy Jörg Ludewig, bývalý účastník Tour de France. Potkat zde můžete Thomase Litschera, třetího z mistrovství světa MTB XC 2017, anebo bývalého světového šampiona v eliminatoru Daniela Federspielera. A Karl Plat, čtyřnásobný vítěz Cape Epicu, sem jezdí na dovolenou s celou rodinou. Dokonce i Nino Schurter se tu rád zastaví na kafe cestou na nedaleké jezero Garda.
„Dřív lidi neuměli na horském kole jezdit, dnes mají většinou ž velmi slušnou techniku,“ porovnává vývoj klientely otec zakladatel. Dnes je v Jižním Tyrolsku 36 bike hotelů. „Nabízíme především know-how, jaké nikdo jiný nemá. Známe tady všechny kopce a traily, máme i GPS záznamy tras, poradíme, jakou sjet lajnu, kde si dát kafe a Kaiserschmarz. Plno lidí si rádo vyjede jednou samo, ale pak v partě, je to jiný zážitek. Nerozdáváme jen mapy.“
Denní sazba činí obvykle 27 eur, to není moc. Koupit si můžete i hotelový dres, kalhoty nebo bidon. Zkrátka full servis. S pohledem do večerní krajiny s číší vína na stole a rozlévající se únavou ve svalech zjistíte, že už víc nic, ale opravdu vůbec nic, ke štěstí nepotřebujete…
Jižní Jižní Tyrolsko
kraj pod Bolzanem k hranici s Trentinem
uprostřed údolí řeky Etsch/Adige (okolo 200 metrů nad mořem), kudy vede dálnice z Brenneru do Itálie
okolo přírodní park Trudner Horn / Monte Corno
směrem na západ pohoří Mendelkamm s vrcholem Monte Roen (2 116 m), za ním pak Ortlerský masiv
směrem na východ Dolomity (Latemar, Seiser Alm, cesta do Val di Fiemme), hřeben až ke 2 000 metrům
centrum Tramin/Trameno, 3 200 obyvatel, 3 km z dálnice, odtud pochází název vína, rozprostírají se zde vinice a jabloňové sady
dole v údolí teplé jezero Caldaro / Kalterer See (po obvodu cca 7 km), od něho vede lanovka na Mendelpass (1 363 m)