Noc planoucích hor
Jednou v roce ozáří četné ohně a vatry horská údolí i jihotyrolské alpské svahy. Místní jimi totiž již více než 200 let uctívají přísahu „srdci Ježíšovu“, aby oni a jejich vlast nadále zůstali pod boží ochranou. Hory i údolí se proto v noci rozzáří planoucími ohni a všem návštěvníkům nabídnou úchvatnou podívanou. Letos připadá tento svátek na poslední červnovou neděli, tedy 25. června.
Již v roce 1796 složili obyvatelé Jižního Tyrolska slavnostní slib o víře a uctívání „srdce Ježíšova“, aby si tak zajistili boží ochranu a boží požehnání v případě ohrožení jejich vlasti. V té době se totiž místní lidé připravovali na vpád vojsk císaře Napoleona I. Na sjezdu zemské správy v Bolzanu byla proto naplánována veškerá potřebná opatření k ochraně Tyrolska, včetně, na základě návrhu opata Sebastiana Stöckla z kláštera Stams, boží ochrany srdce Ježíšova.
Od toho roku se proto každý rok sloužila slavnostní bohoslužba. Až o několik let později se součástí této tradice stalo také zapalování ohňů. Každá horská vesnice a město má dnes vlastní zvyky, jimiž svátek oslavují a slib obnovují. Tradiční jsou bohoslužby a hořící ohně, častá jsou různá procesí. Velké vatry planou v centrech horských údolí i vysoko v horách. Tam je dřevo přinášeno z velkých dálek a příprava tak trvá i několik hodin. Ohně vytváří dlouhou linii nebo znázorňují symbol, kterým je často kříž, kalich nebo srdce s monogramem Ježíše.
Autentickou atmosféru oslav „srdce Ježíšova“ si lze užít především v menších městech a horských vesničkách. Tady sice povětšinou chybí honosné hotely, ale leží tu farmy sdružení Roter Hahn, na nichž vás přivítají s otevřenou náručí. Shlédnout ohnivou podívanou v údolí Etschtal lze z farmy Beimsteinhof u obce Vöran, tu v údolí Pustertal zase ze statku Egaterhof ležící ve vesničce Innichen. Panoramatickým výhledem na údolí Vinschgau se lze kochat na farmě Rameishof u obce Mals a opravdovou lahůdkou je statek Moarhof v Brixenu. Zdejší farmář své hosty v noc planoucích hor vyvede až na vrchol Hory „Handskopf“, odkud uvidíte všechny vatry v údolí Eisacktal.
Statky sdružení Roter Hahn jsou návštěvníkům otevřeny celoročně, nikoliv jen během tradičních oslav svatých. Lze tu odpočívat v autentické venkovské atmosféře, daleko od rušných měst, v srdci horské přírody. Díky pohostinnosti místních lidí ochutnáte tradiční jihotyrolskou kuchyni i ovocné, mléčné a masné domácí produkty, vína a pálenky.
O značce kvality Roter Hahn
Značku kvality Roter Hahn (Červený kohout) uvedl na trh Zemědělský svaz Jižního Tyrolska v roce 1999. Označuje farmy nabízející turistům dovolenou v malebném prostředí Jižního Tyrolska, slunného regionu italských Alp. V nabídce má více než 1 600 farem specializovaných na chov dobytka, pěstování vína a ovoce. Hosté zde najdou celoročně rekreační ubytování v podobě samostatných pokojů s útulnou osobní atmosférou, domácí gastronomii a nespočet příležitostí pro aktivní dovolenou a wellness. Kromě možnosti zblízka se seznámit se životem na zemědělském statku a ochutnat vynikající domácí speciality - čerstvé mléko, sýry, džusy, chléb a mnoho dalších pochoutek - jsou farmy skvělým výchozím bodem pro poznávání okolí a nabízejí nespočet možností trávení volného času. Návštěvníci si mohou vybrat od turistiky přes silniční i horskou cyklistiku až po sjezdové a běžecké lyžování a další outdoorové sporty. Ubytování pak zajišťují přímo rodiny farmářů, které nejlépe vědí, jak svým hostům připravit domáckou atmosféru a splnit jim jejich přání. V roce 2016 strávili turisté na farmách označených znakem červeného kohouta přes dva a půl milionu noclehů. Kromě ubytování na farmách provozuje sdružení Roter Hahn rodinné restaurace umístěné přímo na statcích, udržuje tradici řemesel a provozuje také prodejny místních potravinářských specialit. Další informace o Roter Hahn (v češtině, němčině, angličtině, italštině a polštině) najdete zde: www.roterhahn.cz/cz.