Loading...
Na „webovkách“ jsem se dozvěděl, že parta příznivců terénní cyklistiky přišla na nápad renovace a úpravy starých loveckých chodníků v nádherné přírodě Rychlebských hor v okolí obce Černá Voda a nazvala je Rychlebskými stezkami.
Při letošním týdenním pobytu naší party cykloturistů v Rychlebských horách jsme do týdenního programu zařadili i návštěvu a poznání Rychlebských stezek.
Nastudovali jsme dostupné informační materiály, které uvádějí, že se stezky pro horská Kola budují v Černé Vodě od roku 2008 podle vzoru stezek pro terénní cyklistiku ve Welsu, poskytující zážitkovou cyklistiku v různě náročném terénu.
V naší cyklopartě máme i zástupkyně něžného pohlaví, proto jsme se zajímali o obtížnost jednotlivých stezek. Stezky jsou rozděleny barevně dle obtížnosti. Černě značená stezka je nejobtížnější a vyžaduje celoodpružené kolo, zelená stezka je charakterizovaná jako středně těžká,vhodná pro horská Kola. Obě obtížnosti se nachází na Stráních Sokolího vrchu. Lehká stezka je značená v mapových podkladech hnědě a je vhodná pro horská kola, průjezdná je i na crossových Kolech, což byl i náš případ a vede podél Černého potoka. Stezka nazvaná Podél Černého potoka je nejmladší a byla otevřena v dubnu 2011.
Z Horních Heřmanic, kde jsme byli ubytováni jsme vyrazili na Kolech po vlastní ose ve směru Velká Kraš – Hudkovice (pěkně zrenovovaná hospoda), Kobylá nad Vidnávkou, Žulová. Na náměstí v Žulové jsme odbočili směrem na Jeseník, abychom po několika stech metrech na křižovatce zahnuli vlevo přes železniční přejezd na silnici č.456, která vede do Černé Vody. Hlavním orientančním bodem v Černé Vodě je kostel v jehož blízkosti stojí kulturní dům s velkým parkovištěm, pro ty kteří přijedou auty s koly. Parkoviště s Infocentrem Rychlebských stezek v sousedství je výchozím místem startu dvou základních tras.
Stezky jsou rozděleny: Na Trail podél Černého potoka s délkou 16 km, s převýšením 80 m, je označován jako lehká trasa, doporučené je horské kolo, dá se projet v pohodě i na crossovém kole.
Trail Pod Sokolím vrchem s délkou 27 km má převýšení 470 m se střední a velmi těžkou obtížností,doporučeno je celoodpružené kolo, pláště 2,2.
Vybrali jsme si Trail podél Černého potoka a vyjeli jsme po zelené turistické značce souběžně s cykloturistickou značkou č. 6047. Z počátku se jede po asfaltované cestě k rozcestí s odpočívadlem a prvním zastavením naučné stezky. Zde jsme odbočili Doprava na lesní cestu do lesa značenou směrovkami Rychlevbské stezky. Vlastní stezka vede lesním chodníkem s vysypaným kameninovým podkladem, klikatí se mezi stromy, zařezává se ve srázu podél Černého potoka s menším stoupáním. Zpestřením je několik dřevěných lávek z kulatiny.
Z celkové délky trasy je asi polovina trail a druhá polovina je cesta po zelené turistické značce okolo Plavého rybníka zpět.
Vhodné je si před nástupem na stezky zakoupit v informačním centru speciální mapu Rychlebské steky - Traily pro MTB, kde je podrobné značení stezek. Důležitým místem označeným v mapě jsou stanoviště první pomoci (červený křížek v kolečku s číslem příslušného stanoviště). Jsou to místa přístupná pro sanitní vozy v případě nutnosti pomoci. Praktický význam těchto stanovišť spočívá i v tom, že z nich vede nejkratší a dobře sjízdná úniková cesta v případě nutnosti opustit stezku (nepřízeň počasí, porucha kola, zdravotní problémy).
Cíl stezky je opět na parkovišti u „kulturáku“, u kterého je letní zahrádka = občerstvovací stanice vyprahlých cyklistů. Kromě nápojů mají i v nabídce polévku a hotová jídla.
Naše parta si po dojezdu dopřála krátkého osvěžení a přesunula se přes Žulovou na Rybářskou baštu v Nýznerově, vzdálené od Žulové asi 3 km na pečené pstruhy. Posíleni výbornou rybou a nádhernými zážitky z Rychlebských stezek jsme se vydali zpět do Horních Heřmanic.
Rychlebské stezky v Černé Vodě doporučuji všem cyklistickým nadšencům všech věkových kategorií. Každý si vybere podle svých možností a schopností. Zážitková cyklistika stojí opravdu za trochu námahy.