Středověký vodní mlýn HOSLOVICE
Vesnice Hoslovice se nachází téměř v centru šumavského Podlesí v nadmořské výšce 618 m nad mořem a je vzdálena 12 km od města Volyně. První písemné zmínky o vsi jsou datovány do Roku 1352. Kromě nově zbudované rozhledny (telekomunikační vysílač, s vyhlídkovou plošinou), hypocentrem zaměřeným na westernové ježdění s možností ubytování je nejatraktivnějším objektem v Hoslovicích dochovaný středověký vodní mlýn.
Mlýn se nachází v místní části Hoslovic nazývané Podhoslovičky. První písemná zmínka o vodním mlýnu pochází z Roku 1352. Mlýn si zachoval původní středověkou dispozici, která spočívá v tom, že mlýn s branou uzavírají dvůr a stodola stojí za zahradou na kraji bývalé příjezdové cesty k mlýnu. Viz. fotogalerie.
Posledními vlastníky mlýnu byl rod Harantů, který mlýn vlastnil od roku 1829 do roku 2004, kdy po smrti Františka Haranta v roce 2005 koupil mlýn od dědiců Jihočeský kraj. Rekonstruovaný mlýn byl návštěvníkům zpřístupněn v rove 2008.
Areál mlýnu zahrnuje vlastní budovu mlýnu, zděnou stáj s roubeným chlévem a stodolou. Všechny budovy jsou kryty došky z rákosu, původně byly slaměné. Mlýn je poháněn vodou z rybníku nad mlýnem, odkud proudí voda vantrokovým žlabem na mlýnské kolo na vrchní vodu. Technické zařízení mlýna, které má středověký původ, bylo v provozu ještě v 70. letech minulého století. Podhoslovičský mlýn je jediným dochovaným mlýnem s původním vybavením v Čechách. Od roku 2008 je Podhoslovický mlýn prohlášen za národní kulturní památku. Viz.fotogalerie.
Pro veřejnost je mlýn otevřen od dubna do konce října a vždy v sobotu je prohlídka obohacena o pečení chleba v domácí peci mlýnu. Areál mlýnu je oživen ovečkami,slepicemia králíky, které jsou vděčnou atrakcí pro děti. K mlýn u vede z Hoslovic zpevněná cesta přístupná pouze pro cyklisty a pěší turisty. Viz. fotogalerie.