Čestice, městys Šumavského podhůří.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Čestice jsou jedním z hodně zajímavých míst v této oblasti. Nacházejí se asi 7 kilometrů na západ od známější Volyně. První písemná zpráva je z roku 1243. V této době zde jistě stál kostel a tvrz. Prvními majiteli panství byli Přechové z Čestic. Poté se zde vystřídalo několik dalších rodů a po každém tu něco zůstalo. V minulosti byly Čestice městečkem, později ztratily pro oblast na významu a staly se horskou vsí. Od roku 1999 se opět staly městysem. Nadmořská výška místa se pohybuje okolo 550 m.n.m.m. a Věnec okolních kopečků je zhruba o 150 metrů vyšší. Nejvyšší z nich se jmenuje Chrasnice ( 711 m.n.m.). Nejstarší část městyse je v okolí kostela a zámku. S postupem času přibývala výstavba východně a severně od starého středu. V současné době se Čestice stávají místem, které při návštěvě této části Šumavy nelze vynechat. Lákají především na hezký zámek, několik zajímavých sakrálních staveb a také na rozhlednu nad obcí.
Za čím jedeme?
Kde jinde začít než na náměstí. Pod ním je další prostranství před obchodním domem, kde je možné parkovat. Nepřehlédnutelná je socha sv. Jana z Nepomuku z období baroka, a to ze 2. pol. 18. století. Ve staré části je několik domů s prvky baroka a klasicismu. Pár desítek metrů od náměstí je zámek. Je to patrová barokní stavba, která se stavěla kolem roku 1650. Zámek má dvě křídla s bohatě zdobenými fasádami. Nad vchodem na nádvoří jsou erby posledních majitelů panství. Celé nádvoří je vydlážděné. V zámku sídlí úřad městyse a je možná i částečná prohlídka jeho interiérů. Na zámek navazuje na jižní straně park. Tady jsou zbytky původní tvrze v podobě torza zdi a sklepních prostor. V parku roste několik druhů jehličnanů a listnáčů, mezi kterými vyniká nádherná jedle. Před vchodem do zámku je kašna z 19. století.
Dominantou obce je na návrší původně románský kostel Stětí sv. Jana Křtitele. Byl dokončen již v 1. pol. 13. století. Jeho románská věž je zdaleka viditelná. Po vstupu do kostela překvapí triumfální oblouk a klenba presbytáře. Kostel byl v minulosti několikrát opravován a nejnovějšími částmi jsou sakristie a oratoř z 19. století. Kolem kostela je několik starých stromů, výklenková kaple a u schodiště vysoký kříž. Od kostela je hezký výhled na městys a k východu. Severně u kostela je hřbitov na kterém je zajímavá hrobka rodů Chanovských a Dlouhoveských. Na opačné straně cesty je márnice. Hřbitovem lze projít na louku, na které je kaple. Je odtud vidět do údolí na východě a na vrch Kalvárii nad městysem.
Od kostela se prochází ulicí, ze které se za posledními domky obce odbočuje na stezku k barokní kapli Panny Marie z 1. pol. 18. století. U ní se cesta stáčí k západu a míří na vrchol Kalvarie. Ta byla poutním místem od roku 1626 a stála tady jen dřevěná kaple. Od roku 1728 tu stojí kaple Povýšení Svatého Kříže. Je to zajímavá stavba, postavená v klasicistním slohu. Strop velké předsíně nese 12 dórských sloupů. Na východní zdi kaple je malba se třemi kříži, která volá po restaurování. Při vstupu ze západní strany je schodiště. Kolem kaple jsou od roku 1821 barokní kapličky křížové cesty. Stezka sestupuje západním svahem k poustevně, která tu stála od roku 1821. Ta současná je z nedávné doby a údajně se podobá té původní. K okraji lesa je to odtud několik desítek metrů a máme před sebou rozhlednu. Na návrší stojí věž vysílače mobilního operátora a k ní je přilepena kovová přístavba. Na té je vyhlídka ve výši 7 metrů nad zemí. Jsou odtud vidět Čestice a kopce nad údolím Volyňky a to modravé v dáli může být pohoří Mlaka nad Bavorovem. Na západě je vidět Javornická hornatina s Javorníkem ( 1066 m.n.m.) a jihu vévodí Vacovický vrch ( 823 m.n.m.). Škoda, že viditelnost trochu pokulhávala.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Zbývá se vrátit do obce a poohlédnout se po něčem k snědku. Po chvilce pátrání je jisté, že tady skončíme na studené stravě.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Čestice jsou velmi zajímavým a hezkým místem. Místní památky stojí za zhlédnutí. Když to vše shrneme, tak se nám tady moc líbilo a rádi se sem zase někdy vrátíme.
Ostatní informace
Pokud se všechno spočítá, tak jsme ušli 3 až 4 kilometry s převýšením do 100 metrů. K návštěvě místa se dá ve všední dny využít veřejná Doprava. Čestice jsou na mapě KČT č. 69 Pošumaví – Vimpersko.