Čestice, Hoslovice, Dobrš
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Tři obce v jihočeském kraji nedaleko Strakonic. A v každé z nich něco zajímavého, co stojí za vidění či za prohlídku. Pro přesun mezi jednotlivými místy jsme použili automobil a v každé z obcí si udělali pěknou vycházku po jejích zajímavostech.
Za čím jedeme?
ČesticePrvní zmínka o obci se datuje do 13. století, kdy ji vlastnil rod Přechů z Čestic. Z parkovišti na náměstí se po modré značce, kolem románského kostela Stětí sv. Jana Křtitele, vydáváme k zdejší kalvárii. Jedná se o soubor církevních staveb, které nechala na vyvýšeném místě nad obcí vystavět v roce 1821 majitelka zdejšího panství hraběnka Reyová. Areál kalvárie se skládá z kaple Matky Boží, čtyř menších výklenkových kaplí a hlavní stavby, kterou je kaple Povýšení sv. Kříže, vystavěná ve slohu vlašské renesance, s předsíní stojící na dvanácti dórských sloupech. Součástí areálu je i poustevna, která však již od samého počátku byla jen turistickou atrakcí, neboť zde nikdy žádný postevník nežil.
Po návratu do obce se ještě vydáváme k baroknímu zámku ze 17. století. V zámeckém parku jsou k vidění i zbytky původní tvrze z dob prvních majitelů Čestic.
Hoslovice
Prvním navštíveným místem v Hoslovicích je rozhledna, ke které se dostaneme od parkoviště na okraji obce po neznačené polní a následně lesní cestě. Rozhledna byla otevřena v roce 2005. Jedná se o 50 metrů vysokou telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou. Po zdolání 152 schodů se nám otevře krásný kruhový výhled na blízké Strakonicko a vzdálenější Šumavu.
K druhému navštívenému místu nás dovede po návratu k parkovišti zelená značka.
Hoslavický středověký vodní mlýn je nejstarším dochovaným vodním mlýnem v Čechách, jehož vznik se datuje již do 14. století. Areál mlýna tvoří mlýnice s obytnou částí, chlévy s kolnou a stodola. Úžasný výklad průvodce nás seznámil nejenom s historií a technickým zařízením mlýna, ale i s pohnutými osudy mlynářských rodin obývající kdysi tuto dnes již vyjimečnou technickou památku.
Dobrš
Malá obec s mnoha památkami.
Za shlédnutí stojí gotická věžová tvrz z 14. století , kdy majiteli zdejšího panství byl rod Koců z Dobrše. K tvrzi byl v pozdějších dobách přistavěn zámek. Jedno jeho křídlo je renesanční a druhé, které bylo dostavěno později je barokní. Dominantou obce je románský kostel Zvěstování Panny Marie, později goticky přestavěný. Zde jsou v kryptě pod kněžištěm pochovány ostatky původních majitelů Dobrše. Součástí kostela je i napodobenina Božího hrobu. Na faře stojící nedaleko natáčel režisér Troška svoji slavnou trilogii Slunce, seno....... Naše další prohlídka obce nás zavedla i ke kapli sv. Jana a Pavla. Jedná se o románskou stavbu, která byla dříve kostelem a následně byla přestavěna na zvonici.
Celou obec si lze prohlédnout i s průvodcem, místním patrionem panem Rezkem, který nám ukázal i další zajímavá zdejší místa a vše doplnil úplně úžasným vyprávěním.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Součástí areálu hoslovického mlýna je i kavárna s možností občerstvit se. Tu jsme využili.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Ve všech třech obcích se nám líbilo, ale nejvíce nás uchvátilo vyprávění pana Rezka o historii a zajímavostech Dobrše.
Ostatní informace
Čestice - všechna popisovaná místa jsou celoročně volně přístupná.
Hoslovice - rozhledna je volně přístupná.
Středověký vodní mlýn je otevřen:
IV, V, IX, X ÚT-NE 9-16 hod
VI, VII, VIII PO-NE 9-17 hod
vstupné 40,- Kč
Dobrš - průvodce po Dobrši pan Rezek bydlí hned vedle zámku ve stavení čp. 41