Pohádková romantika v centru šumavského Podlesí
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Za kulturou • Na kole
Kam a jak jedeme?
Trasa tohoto výletu nás dovede z Horažďovic, historického města, v oblasti Středního Pootaví do centra pošumavského Podlesí, malebné pohorské vesničky Hoslovice, a následně potom zpět, ze zvlněné krajiny do údolí zlatonosné a perlorodé řeky Otavy, dnes oživené velkým množstvím vodáků v letní sezóně.
Čeká nás cyklistické putování po svažitých silničkách s minimálním automobilovým provozem.
Za čím jedeme?
Vyjíždíme od starého silničního mostu na křižovatce cyklotras (Strakonice, Sušice, Otavská) přes Boubín (stará cihelna, v družstvu mlékomat) a Veřechov do Kalenic. Tamní, zdařile rekonstruovaná tvrz Hvížďalka (stojí za odbočení). Po předchozí dohodě s majitelem je možno tuto stavbu s parkem a hospodářským dvorem navštívit. Pokračujeme dále přes Volenice (kostel sv. Petra a Pavla) nádhernou krajinou do Tažovic (zámek s terasovou zahradou) do Zvotok (krásná lidová architektura). Pak následuje Ostré stoupání do Hoslovic. Návrší nad úpravnou vsí nabízí i pohled do kraje z vyhlídkové věže. Po vlastním značení pokračujeme sjezdem do drobné osady Podhoslovičky, kde se nachází cíl naší stezky středověký vodní mlýn s jedním složením českého typu. Stál už patrně ve středověku, v berní rule byl zmíněn roku 1654, ovšem stavební materiál dřevo pochází už ze 16. století. Jde o tři stavby - roubenou stodolu a vlastní mlýn a chlévy. Všechny objekty zdobí originální šindelové střechy. Autenticitu doplňuje obnovený rybníček se stavidlem. Náhon pak zajišťoval vodní sílu potřebnou pro provoz mlýna. Děti jistě zaujme drobné hospodářské zvířectvo - ovce šumavky, bílá koza a několik králíků. Po druhé světové válce (až do roku 2005) byl mlýn v majetku rodiny Harantů, jejíž členové se před společností uzavřeli. Dnes mlýn v majetku Jihočeského kraje. Vlastní správu zajišťuje strakonické muzeum. Po návratu do Hoslovic pokračujeme dále po cyklotrase 1068 přes romantické vesnice Hodějov, Škrobočov a Mladotice do střediskové obce Kraselov (zajímavý kostel, a postupně obnovovaná tvrz). V Kraselově odbočíme okolo tvrze na Tažovice. Z Tažovic se vrátíme po již známé trase do Horažďovic.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
- ubytování netřeba, trasa byla pojata jako polodenní cyklovýlet, široká možnost ubytování všech kategorií v Horažďovicích, Strakonicích, či v penzionu "U starýho kance" přímo v Hoslovicích.
V areálu mlýna není možnost občerstvení, restaurace a obchody se nachází na trase v Horažďovicích, Kalenicích, Volenicích, Hoslovicích a Kraselově.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Co se nám líbilo:
- profesionální výkon průvodce v hoslovickém mlýně
- autentická kulisa historického mlýna - při návštěvě máte pocit, že si "pan otec" odskočil jen na chvilku do vsi na pivo.
- odvaha bývalých majitelů mlýna bratří Harantů
- opravená tvrz v Kalenicích
- minimální provoz na silnicích
- a hlavně: krásná krajina kolem.
Ostatní informace
Vstupné do hoslovického mlýna: velmi přátelské
Dospělí: Kč 40,- /při akci 50,-
Děti, studenti, důchodci: Kč 20,-/25,-
Rodinné vstupné: Kč 90,./110,-
Skupinové vstupné (nad 10 osob): Kč 15,-
Školní skupiny do 30 osob: Kč 5,.
Otvírací doba:
Květen, září, říjen - pondělí zavřeno, úterý až neděle 9-16 hodin
Červenec a srpen - otevřeno každý den od 9 do 17 hodin.
Upozornění: poslední turisté budou do areálu vpuštěni půl hodiny před uzavírací hodinou.