Loading...
Sobotní ráno se vydáváme s manželem na výlet do Teplic nad Bečvou a historického města Hranic. Jedeme vlakem a vystupujeme v Teplicích, kde se na chvíli rozdělíme. Manžel se chce jít podívat na hranickou propast, nacházející se nad pravý, břehem řeky Bečvy v Hranickém krasu. Je známá již v dávné minulosti, jako jeden z nejpozoruhodnějších krasových útvarů v EVROPĚ a je nejhlubší propastí v ČR. Já zatím procházím od vlakové zastávky podchodem k parčíku a pokračuji k mostu v Teplicích, kde ho čekám. Až se vrátí, přejdeme most a procházíme kolem Galašova pramene, přes teplické parky a pokračujeme do města Hranice, rozložené na pravém břehu Bečvy a jejích přítocích. Historické jádro města je od roku 1992 chráněnou městskou památkovou zónou. Původní opevnění vybudované v letech 1292 - 96 bylo spíše primitivní, snad pouze valové. Až za Cimburků v polovině 15. století vznikla vnitřní hradební zeď. Patrně za Pernštejnů po roce 1475 byla doplněna o druhý vnější pás hradeb z lomového kamene a baštami.
Vstup strážily tři brány Horní, Dolní, Černotínská, romě toho existovalo pár branek. Dochovala se vnější část hradeb asi metr silná a čtyři metry vysoká s půlválcovými baštami, v letech 1974 - 75 byla rekonstruována.
Jako výrazná dominanta nás v Hranicích zaujal zámek, stojící na Pernštejnském náměstí. Dnes v něm sídlí Infocentrum a Muzeum. Budova slouží i městskému úřadu, prošli jsme si přízemní interiéry bývakého zámku, jsou věřejně přístupné. Ve dvoraně a severním zámeckém křídle se konají příležitostné výstavy a kulturní akce. V interiéru jsou honosné sály s krásnou štukovou výzdobou, cenný je renesanční portál.
Jádrem města je obdélné Masarykovo náměstí obklopené historickými domy. V jihozápadním rohu vidí návštěvníci města budovu radnice, jejíž nejstarší část tvoří pozdně gotický sál z roku 1528, zaklenutý žebrovou hvězdicovou klenbou. Dvoupatrový objekt na straně do náměstí pochází z roku 1544. V roce 1571 byla k radnici přistavěna věž s obydím věžného. V roce 1869 narušila původní vzhled radnice přestavba, která dala budově dnešní historizující fasádu.
Z dalších domů na náměstí a v přilehlých ulicích v jádru řevážně renesančních, výjmečně i pozdně gotických, vyniká tzv.Čaputovský dům čp. 20 s kamenným portálem . Na něj navazují renesanční objekty v Radniční ulici, většinou troj nebo dvoj traktové s průjezdem do dvora. V jihovýchodním rohu náměstí vidíme Pernštejnský dům, dnes Komerční banka, jehož dvě místnosti mají původní renesanční klenby se štukovou výzdobou. Dochované renesanční domy s podloubím jsme viděli v Zámecké ulici, ojediněle na Pernštejnském náměstí. Nejvýznamnější stavbou 2. poloviny 19. století byl rozsáhlý areál c. k. vojenských ústavů, pozdější vojensé akademie a dnes kasárna generála Zahálky na západní straně města. Je to historická architektura s převžujícími novorománskými místy i novogotickými prvky. Jsou to tři hlavní budovy propojené vedlejšími trakty o celkové délce 600 metrů. Komplex doplňuje kaple sv. Barbory. Z interiérů vyniká novobarokní Zrcadlový sál s dochovanými fasádmi. Pozoruhodnou ukázkou historizující architektury 19. století je Kunzův palác čí. 328 na třídě 1. máje, připomínající zámeček, patřící k nejhezčím budovám ve městě. Mezi moderní architekturou vyniká soubor čtyř pozdně funkcionalistických rodinných vil od pražského architekta K. Caivase z konce 30. a počátku 40. let 20. století. Je to Tomancova vila, Kerbrova vila, Maruštíkova vila, a další dvě vily v Teplicích nad Bečvou. Nejvýznamnější církevní památku města jsme viděli uprostřed Masarykova náměstí - farní kostel sv. Jana Křtitele. Ve svahu nad horním koncem schodiště při Janáčkově ulici nedaleko Masarykova náměstí jsme si prohlédli bývalou židovskou Synagogu, ve které se nachází i výstavní síň. Na Masarykově náměstí stojí i socha sv. Anny a mariánský sloup.
Do zdi na Pernštejnském náměstí byly druhotně zazděny renesanční kamenné desky ze zbořených městských bran. K památkám města patří i mauzoleum obětí 1. sv. války. Město Hranice vznikly na křižovatce obchodních cest, ve 13. stol. Hranice vlastnili premonstráti, později Cimburkové a Pernštejnové, kteří jej opevnili hradbami. Po prohlídce města směřujeme k Hřbitovní ulici vedoucí k vlakovému nádraží. Naproti něj stojí budova Lesnické školy a arboretum. Město hranice turisty překvapí svým krásně zachovaným centrem. Měšťanské, renesanční a barokní domy, částečně s podloubím, barokní chrám na náměstí, opravený zámek, synagoga, židovský hřbitov, velké úseky středověkých hradeb jsou zajímavými pro milovníky památek.