Ze Zlínského do Olomouckého kraje – trasa 12 km: Chropyně (Chropyňský pramen, Zámecký rybník) – Bezměrovský most - Kojetín (památky a Měšťanský pivovar a.s.)
Neděle 8. 10. 2023
Ota zjistil, ze v Kojetíně, 20 km od Přerova, je nový pivovar. Jak je možné, že o tom neví. Hned to musíme napravit. Přijeli jsme do Přerova, protože Ota zde měl v sobotu školní sraz. V neděli máme volno, tak si uděláme výlet. Jenže dopoledne má pršet, uvidíme, jak to dopadne. Nechceme jet vlakem jen na oběd a na pivo.
Vstáváme v 8, venku je to černé, prší a fouká tam studený vítr. Koukáme na radar, prší všude. Podíváme se v deset na Toulavou kameru a pak se rozhodneme. Kupodivu v půl 11 už neprší a mraky se trhají. Vlak v 11 hodin nestačíme, pojedeme v půl jedné. Dávám ještě kávu a ve 3/4 na 12 vyrážíme. Je výluka, pojedeme autobusem, který stojí před nádražní budovou. Jízdenky jsem koupila po internetu, aspoň nemusíme až do haly.
Odjíždíme včas. Do Chropyně to jsou 2 zastávky. Autobus zastavuje v centru na náměstí Svobody. Vystupujeme. Z vlakové zastávky bychom to měli dál.
V Chropyni jsme byli vloni, to jsme si prošli zdejší načnou stezku, známe zámek i ornitologickou pozorovatelnu. Nebyli jsme však u zdejšího minerálního pramene. Teď to máme kousek, jdeme tam.
Zdejší minerálku objevil průmyslník Břetislav Barták, když tady v letech 1939 - 1942 nechal provádět hlubinné vrty. Doufal, že tu najde ropu, protože na hladině nedalekého rybníka se objevovaly mastné fleky. Jenže v hloubce 360 m našel něco zcela jiného – po rozboru zjistil, že je to vysoce léčivý pramen. Začal opatrně. Postavil ověřovací lázně. Nemocní, trpící revmatismem, byli mile překvapeni. Bolesti ustupovaly. Založil akciovku a r. 1947 otevřel první zdejší lázně. Bylo zde 12 vanových koupelen, prostory pro masáže a odpočívárny. Jenže přišel r. 1948 a s ním znárodnění. Bylo rozhodnuto, že lázně neodpovídají předpisům, nemohou být klasifikovány jako léčebné a r. 1949 byly uzavřeny.
Až r. 1955 byl konečně pramen uznán jako léčivý. Lázně se rozvíjeli, r. 1990 je získalo město a plánovalo rekonstrukci. Do toho přišel r. 1997 a velké povodně. Voda zatopila lázeňské objekty až po střechu. Voda opadávala dva měsíce. Domy byly tak zničené, že se musely zbourat. Lázně už obnoveny nebyly.
R. 1999 byl pramen vyveden do kamenného koryta a je přístupný veřejnosti. Je jedinou připomínkou kdysi proslulých lázní. Má být léčivý i při pití. Ale musím říct nám moc nechutnal. Byla jsem ráda, že mám s sebou čaj.
Až r. 1955 byl konečně pramen uznán jako léčivý. Lázně se rozvíjeli, r. 1990 je získalo město a plánovalo rekonstrukci. Do toho přišel r. 1997 a velké povodně. Voda zatopila lázeňské objekty až po střechu. Voda opadávala dva měsíce. Domy byly tak zničené, že se musely zbourat. Lázně už obnoveny nebyly.
R. 1999 byl pramen vyveden do kamenného koryta a je přístupný veřejnosti. Je jedinou připomínkou kdysi proslulých lázní. Má být léčivý i při pití. Ale musím říct nám moc nechutnal. Byla jsem ráda, že mám s sebou čaj.
Než se vydáme na trasu, chceme zajít na oběd. Do restaurace Ječmínek to máme kousek. Je otevřeno, jenže v neděli nevaří. Posílají nás do restaurace u fotbalového hřiště. Tam jsou dvě. Restaurace Racek otevírá později, ale restaurace Stará Orlovna na druhé straně hřiště má otevřeno. Vaří tam a je tam i hezčí prostředí. Ceny jsou rozumné, nabídka jídla veliká, velké jsou i porce. Když je vidím, dávám si jen polévku, Ota bramborák a pivo.
Ve dvě už jsme pryč. Před sebou máme 12 – 14 km, podle toho, kudy půjdeme. Na odpoledne je to pro nás docela dost, ale je to po rovině. Takže by to problém být neměl. Počasí se mezitím umoudřilo, svítí sluníčko a pěkně hřeje.
Vracíme se do centra, ale už to stáčíme k Zámeckému rybníku. Obcházíme ho zprava. Z této strany to neznáme. Zámek vidíme přes rybník, je to hezký pohled. Cesta je pohodlná. Rostou tu ořešáky, nikdo je tu nesbírá, je jich tu hodně. V zimě se budou hodit. Mohli bychom jich nasbírat i víc, jen jsme je neměli už kam je dát.
Po hrázi mezi Zámeckým a Malým Chropyňským rybníkem k nám přichází modrá značka. Po té nyní pokračujeme. Jdeme okolo čističky odpadních vod, kousek po silnici, resp. po cyklostezce, která vede jen kousek vedle. Na rozcestí Malá Bečva odbočujeme vpravo k lesu. Přecházíme Malou Bečvu, procházíme lesem. Když modrá odbočuje od lesa vlevo, my pokračujeme po cestě podle lesa. Je to travnatá cesta, ale je ji dobře vidět, je pěkně prošláplá. Ota rozhodl, že po ní půjdeme. Trošku si to tak zkrátíme. Oba máme v duchu obavy, zda cesta někde neskončí, ale to jsme si řekli, až když jsme došli k mostu přes Moravu a na rozcestí Bezměrovský most. Vyšlo to tedy perfektně.
Odtud pokračujeme po zelené podle řeky Moravy. Jen Ota projevil nelibost nad tím, že už zase půjdeme po trávě. Musí se s tím však vyrovnat. Cesta však je víc vyšlapaná, jde se po ní lépe. U plynového potrubí, které vede přes řeku, přecházíme na zpevněnou cestu. Po ní pokračujeme dál podle řeky. Je tady skutečně hezky, dokonce sluníčko svítí. Je teplíčko. Co víc si můžeme přát.
Odtud pokračujeme po zelené podle řeky Moravy. Jen Ota projevil nelibost nad tím, že už zase půjdeme po trávě. Musí se s tím však vyrovnat. Cesta však je víc vyšlapaná, jde se po ní lépe. U plynového potrubí, které vede přes řeku, přecházíme na zpevněnou cestu. Po ní pokračujeme dál podle řeky. Je tady skutečně hezky, dokonce sluníčko svítí. Je teplíčko. Co víc si můžeme přát.
Skoro celou cestu jdeme spolu. V dálce už vidíme věže kojetínského kostela. Já tvrdím, že Ota, jak se blíží k pivovaru, tak zrychluje. Už jen z dálky ho naviguji. Zelená odbočuje k nádraží, tam zatím nechceme. Ještě kousek jdeme rovně. Před železniční trati odbočujeme vlevo podle kanálu, pak podcházíme pod tratí, abychom odbočili vlevo do Kojetína. Za chvíli jsme na hlavní silnici a u pivovaru. Ale to už zase jdeme spolu.
Pivo se ve městě začalo vařit již r. 1541, když měšťané získali zvláštní řád čepování vína a piva. To se vařilo pouze v tzv. pivovárečných domech. R. 1556 získalo město právo vařit v městském pivovaru, který se nacházel v místě dnešního hotelu Pivovar. Až teď hledám tento dům a mrzí mne, že jsme k němu nezašli. Není daleko od centra a vypadá moc hezky. Tak snad někdy jindy. Pivo se tam přestalo vařit r. 1913.
Panský pivovar byl r. 1720 postaven nedaleko - na dnešním Tržním náměstí. Ten měl i svoji sladovnu. Zde se pivo vařilo do r. 1884. Dalších skoro 40 let měli místní smůlu. Až r. 2022 nastala změna. Dá se dokonce říct, že již o rok dřív - r. 2021 skupina přátel založila Měšťanský pivovar Kojetín, a.s.. Přestavěli původní Orlovnu (později tam bylo kino nebo se tam hrál bowling) na Měšťanskou besedu, jejíž součástí je i Měšťanský pivovar. Tady právě r. 2022 obnovili výrobu piva.
Na pípě mají 7 druhů piv, 4 spodně kvašené, 2 svrchně kvašené a jednoho kyseláče. Netočí velké a malé pivo, ale vše točí do sklenic o objemu 0,4 l . Dáváme večeři a k tomu samozřejmě ochutnáváme pivo. Ota postupně dává 4 spodně kvašená piva, já jedno svrchně kvašené a jednoho kyseláče. Chutnalo nám všechno. To poslední, které jsme nezvládli ochutnat, kupujeme s sebou a k tomu ještě další 3 piva, která na pípě neměli. Shodli jsme se na tom, že názvy piv mají zajímavé (Rybář, Chovatel, Včelař, Kočkodan, Hasič, Myslivec, Vyšťaven, Ochmelka, Podpantoflák, Čtverák, Parohatej, Nasolenej).
V 18 hodin opouštíme pivovar a jdeme na nádraží. Je to asi kilometr, jdeme se ještě podívat ke kostelu. Původně gotický dvouvěžatý kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven ve 13. století. V 17. století byl barokně přestavěn. Interiér byl upraven ještě v 18 století. Udržování barevné výzdoby bylo finančně náročné. Proto byl interiér r. 1937 přemalován.
Na nádraží jdeme okolo sokolovny, která byla postavena r. 1928 ve funkcionalistickém stylu.
Víc jsme toho nezvládli. Budeme se tady muset někdy cestou z Přerova zastavit. Je tady i zajímavá stavba bývalé synagogy, která byla postavena v polovině 15. století, Je to jedna z nejstarších staveb ve městě. R. 1953 byla upravena pro potřeby církve československé husitské. Z původního vybavení se dochovalo jen obřadní umyvadlo.
Blížíme se k nádraží. Už se ochlazuje, vytahujeme bundy. Dlouho však bylo dnes krásně.
V 18,20 odjíždíme. Ota se v autobuse přiznal, že je rád, že jsme si to prošli. Krajinu vždy sledoval z vlaku a moc si přál projít to také pěšky. Dnes se mu to podařilo. V 19 hodin vystupujeme a za půl hodiny jsme doma. Za večer jsme ještě s Hedou vypili dvě dovezená piva a jdeme příjemně unavení spát.
Výlet se nám opět vydařil, i počasí bylo skvělé. A hlavní je, že nám nepršelo.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.356, 17.365)
Poslední aktualizace: 13.11.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Chropyně
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Ze Zlínského do Olomouckého kraje – trasa 12 km: Chropyně (Chropyňský pramen, Zámecký rybník) – Bezměrovský most - Kojetín (památky a Měšťanský pivovar a.s.)
Minerální pramen v Chropyni
Lázně
Město Chropyně je známé svým zámkem a legendami o hanáckém králi Ječmínkovi. Méně se ví o lázních a lázeňské tradici.
Minerální pramen to je jediné co zbylo po lázních otevřených v roce…
0.1km
více »
Chropyňský minerální pramen
Pramen
O lázneńské tradici v městečku Chropyně se ví málo. Na opačném místě náměstí, než se nachází zámek se Zámeckým rybníkem, najdete vodní plochu, která je zbytkem více, jak stohektarového rybník…
0.2km
více »
K rybníku Hejtman v Chropyni
Rybník
Na východním okraji města Chropyně si můžete udělat procházku k menší vodní ploše - rybníku Hejtman. Pokud se vydáte Naučnou stezkou 3,5 km dlouhou severním směrem podél proudu Svodnice,…
0.2km
více »
Chropyně - náměstí Svobody
Náměstí
Kdo by neznal pověst o králi Ječmínovi... Pokud bychom si chtěli prohlédnout honosný sál, pojmenovaný po této legendární postavě, museli bychom navštívit zámek v městečku Chropyni. Zámek ale není jedinou zajímavos…
0.3km
více »
Chropyně – válečný pomník
Pomník
Město (městečko?) Chropyně bylo a je dostatečně velké, aby se řada místních ocitla ve válečné vřavě. Postihlo to samozřejmě i obyvatele rodiště krále Ječmínka.
Nemůže tedy i zde chybět upomínka na ztráty, které přineslo válečné běsnění ve 20. století. Na 35 jmen obětí připomíná ztracené a padlé ve válce, které se říkalo Velká (a to se doufalo, že bude poslední). Nicméně o čtvrt století hrůzy té přejmenované První…
0.3km
více »
Do cukrárny Bianca v Chropyni
Dům, budova
Pokud se vydáte na procházku městem Chropyní nebo po stopách krále Ječmínka do místního zámku, můžete se při zpáteční cestě přes náměstí Svobody zastavit na něco sladkého a trochu odpočinku …
0.3km
více »
Dva pomníčky pozemkové reformy 1919 – 1938 v regionu Střední Haná
Památník
Navštívíme-li region Střední Haná, který leží na rozhraní okresů Přerov, Kroměříž a Prostějov objevíme spoustu historických zajímavostí. Jednou z nich jsou dva malé kamenné pomníčky u…
0.4km
více »
Chropyně
Město
Chropyně je nevelké hanácké město s pěkným dvoupatrovým zámkem se štíhlou věží. Město se rozkládá severním směrem od města Kroměříž, v jižní části oblasti Hané a na soutoku Malé Bečvy a říčky Svodnice. Chropyně leží v prostoru mezi tokem říčky Svodnice a řeky Moštěnky. K městu byla jako jeho místní část připojena malá obec Plešivec a společně mají 5500 obyvatel. V Chropyni se…
0.4km
více »
Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 45. den/1. část: Tovačov – Troubecké jezero a ornitologická pozorovatelna; Chropyně – naučná stezka, akvadukt, kostel, zámek, rybníky Hejtman a Zámecký a ornitologická pozorovatelna
Cestopisy
Pondělí 27. 6. 2022/1. část
Po čtyřech dnech odpočinku v Přerově skutečně odjíždíme. Snídáme, balíme jídlo z lednice a ještě trháme na cestu višně a maliny. Loučíme se. Předpokládáme však, že se tady letos ještě zastavíme. V obchodě doplňujeme potraviny a opouštíme město.
Ještě se zastavujeme v nedaleké Bochoři, kde má Ota neteř a švagra. Jsou to moc f…
0.5km
více »
Hanácké město - Chropyně
Město
V jižním cípu středomoravské roviny Hané leží v nivě řeky Moravy městečko Chropyně. Od roku 1970 se stává městem, ale svůj znak a prapor získává až roku 1995. V okolí Chropyně se nacházela soustava rybníků, ze kterých se…
0.5km
více »
Chropyně a zámek hanáckého krále Ječmínka
Zámek
Chropyně je menší město (asi 5 tis. obyvatel) v okrese Kroměříž ve Zlínském kraji. Nachází se asi sedm kilometrů severně od Kroměříže.
Na okraji města byl okolo roku 1615 vystavěn na místě středověké rovinné v…
0.6km
více »
Chropyně - kostel sv.Jiljí
Kostel
Svatý Jiljí býval ve středověku velmi oblíbeným světcem - než se stal opatem kláštera, býval poustevníkem a podle legendy se prý živil mlékem ochočené laně. Tomuto patronovi byl zasvěcen i kostel, který je hlavní …
0.6km
více »
Chropyně
Zámek
Nejkrásnější památkou města Chropyně, nacházejícího se na Kroměřížsku ve Zlínském kraji, je zámek, který stojí při okraji náměstí. Dvoupatrová obdélná zámecká budova má fasády kombinující renesanční a barokní prvk…
0.6km
více »
Výlet k Baťovu kanálu 25.9.2010
Cestopisy
Výlet k Baťovu kanálu
Delší dobu mě lákalo se alespoň na skok podívat na Baťův kanál, a tak, když se ukázalo, že slibovaná studená fronta dorazí na Moravu se slabým zpožděním, dal jsem Markovi echo má-li zájem se také podívat a tedy že ano. V sobotu ráno, mi došla tázací SMS, není-li změna, po studiu předpovědní mapy na internetu mi vyšlo, že to musí vydržet, tak sraz na…
0.6km
více »
Procházka Chropyní
Tipy na výlet
V druhé části našeho výletu opouštíme Kojetín a odjíždíme na návštěvu sousední Chropyně. Ano, tušíte správně – vidět království vládce Ječmínka se nám zachtělo! A také ty velké Chropyňské rybníky... vždyť když se …
0.6km
více »
Chropyně a ornitologická pozorovatelna (rozhlednička) u Zámeckého rybníka
Rozhledna
Chropyně je menší město (asi 5 tis. obyvatel) v okrese Kroměříž ve Zlínském kraji. Nachází se asi sedm kilometrů severně od Kroměříže.
V 15. a 16. století tady páni z Ludanic vybudovali rybníky. Dnes je Zámeck…
0.7km
více »
Chropyně (Kostel svatého Jiljí a zámecký park)
Tipy na výlet
Do města Chropyně jedeme z Kroměříže autobusem směr Záříčí a vysedáme na zastávce Chropyně náměstí. Do Chropyně jezdí i vlak ale zastávka je hodně vzdálená od náměstí a z Kroměříže je to cesta komplikovanější, tak…
0.7km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Na zámek krále Ječmínka v Chropyni
Zámek
Sídlo bájného hanáckého krále Ječmínka, zámek v Chropyni, najdete šest km SZ od Kroměříže, ve Zlínském kraji. Renesanční zámek je nejkrásnější památkou města, dnešní pozdně renesanční stavba stojí na místě střed…
0.7km
více »
Do Chropyně k akvaduktu
Most
Akvadukt je mostní Vodní kanál určený k přívodu vody nad úrovní okolního terénu, kdy překonává přírodní překážky. A právě takový vodní most, spíše můstek se nachází v blízkostí rybích…
0.8km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Chropyně a její vodní plochy
Rybník
Samá voda, samá voda... chtělo by se říct při pohledu do mapy na okolí hanácké Chropyně. Ve skutečnosti je tohle město bezprostředně obklopeno jen dvěma velkými rybníky - Hejtmanem a Zámeckým, ale v minulosti j…
0.9km
více »
Kolem Zámeckého rybníku v Chropyni
Rybník
Na jižním okraji městečka Chropyně se rozprostírá chráněné území se zámeckým rybníkem, ležícím nedaleko barokně přestavěného zámku. Tuto rozsáhlou vodní nádrž si můžete prohlédnout v úrodné Hané, kde se městečko…
1km
více »
Chropyňský rybník
Přírodní památka
Chropyňský rybník je chráněné území rozprostírající se od jižního okraje městečka Chropyně, které leží severním směrem od města Kroměříž. Městečko Chropyně najdeme v oblasti nazývané úrodná Haná a podle pověsti …
1km
více »
Pohodová cyklotrasa lužním lesem mezi Kojetínem a Chropyní
Trasa
V regionu Střední Hané mezi městy Kojetínem a Chropyní na levém břehu řeky Moravy můžeme absolvovat nenáročnou pohodovou cyklistickou vyjížďku. Start trasy je v Chropyňském lese mezi…
1.5km
více »
Procházka centrem Kojetína
Město
Hanáckým městem Kojetín, ležícím na pravém břehu Jižní Moravy se můžete projít značenou trasou. Na kopci nad obcí v 307 m. n. m. stojí nad městem rozhledna Štátula. Od roku 1502 se stal Kojetín mě…
4.2km
více »
Procházka Kojetínem
Tipy na výlet
To jsme se zase jednou rozhodli zabít dvě mouchy jednou ranou - v jednom dni navštívit hanácký Kojetín a Chropyni, ale stačil zásah Vyšší moci (v tomto případě Českých drah)... a jaký ten můj téměř neprůstřelný…
4.2km
více »
Kroměříž - Podzámecká zahrada
Zahrada
Co ještě zbývá napsat nového a neotřelého o známém přírodním skvostu, který se nachází v historickém jádru města pod arcibiskupským zámkem a je přitom dílem lidských rukou? Zdálo by se, že už téměř nic. Př…
6.6km
více »
Soutěž 20
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Zámek Kroměříž
Zámek
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji a patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl v roce 1998 zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své prostory, což znamená, že v současnosti si návštěvníci mohou vybrat z pestré nabídky…
7.1km
více »
Křížem krážem Kroměříží
Tipy na výlet
Nikdy se neptejte Valachů, kdy "pojedou do Kroměříže" ! Zdánlivě nevinný dotaz má pro toto etnikum příchuť veliké hořkosti : v období 30.leté války bylo město dobyto a vypáleno švédskými vojsky, v jejichž čele t…
7.2km
více »
Kroměříž
Město
Kroměříž leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Přerov. Kroměříž je z větší části postaven na levém břehu řeky Moravy. Město se rozkládá v Hornomoravském úvalu a bývalo označováno jako Hanácké Athény. Krom…
7.3km
více »