Chropyně – válečný pomník
Město (městečko?) Chropyně bylo a je dostatečně velké, aby se řada místních ocitla ve válečné vřavě. Postihlo to samozřejmě i obyvatele rodiště krále Ječmínka.
Nemůže tedy i zde chybět upomínka na ztráty, které přineslo válečné běsnění ve 20. století. Na 35 jmen obětí připomíná ztracené a padlé ve válce, které se říkalo Velká (a to se doufalo, že bude poslední). Nicméně o čtvrt století hrůzy té přejmenované První překonala Druhá světová válka. Číslovka 18 chropyňských obětí tak nepůsobí zas tak velice, ale uvědomíme-li si fakt, že v té první čeští a moravští občané bojovali za císaře pána přímo na bojištích, zatímco při té druhé těch přímo bojujících v zahraničních vojscích a mezi partyzány asi tolik nebylo. Takže ty jména uvedená pod kolonkou 1939–45 jsou spíše civilní mrtví.
Pomník obětem obou válek najdeme na centrálním náměstí Svobody v jeho severzápadní polovině. Poměrně prostý pomník tvoří kamenný hranol, po jehož stranách jsou leštěné tmavé kamenné desky se jmény padlých a ztracených v obou světových konfliktech. Na čelní straně podstavce je v horní části státní znak s dvouocasým lvem. Na širší římse stojí ženská psotava. Pravou rukou si přidržuje šátek ve znamení smutku, v levé ruce nese lipovou větev. Pod ní je stylizovaný hřbitov vyjádřený seskupením kamenných křížů. Jména obětí 1. světové války jsou na pravém boku z čelního pohledu, na levé jsou jména z let 1939–45.
Autorem pomníku je olomoucký sochař Julius Pelikán. (23. února 1887 Nové Veselí – 17. února 1969 Olomouc). Sochař a medailér se specializoval i na tvorbu válečných pomníků, které byly odhalovány zejména v průběhu 20. let minulého století. Tam spadá i monument v Chropyni.