Chropyně (Kostel svatého Jiljí a zámecký park)
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Do města Chropyně jedeme z Kroměříže autobusem směr Záříčí a vysedáme na zastávce Chropyně náměstí. Do Chropyně jezdí i vlak ale zastávka je hodně vzdálená od náměstí a z Kroměříže je to cesta komplikovanější, takže jasně volím autobus.
Za čím jedeme?
V projektu otevřené brány je otevřen místní kostel svatého Jiljí a dále prohlédnout si park u zámku.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na hodinový výlet jsem jídlo nepotřebovala ale na náměstí je cukrárna.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbil se mi zámecký park a jeho rybník s vodními ptáky. U rybníku je nízká dřevěná "rozhledna" ze které můžete sledovat dění na rybníce a i to obyčejné ráchání místního ptačího osazenstva je někdy docela zábava :) V parku je též zajímavý kříž na jehož podstavci je vyobrazena Panna Marie a po stranách dva svatí.
Líbil se mi kostel svatého Jiljí, jehož prohlídku jsem tentokrát absolvovala i s výkladem. Na hlavním oltářním obraze je zachycen svatý Jiljí s laní, která podle legendy tohoto poustevníka napájela svým mlékem, aby nezemřel hlady. Po pravé straně oltáře je svatý Prokop a po levé svatý Mikuláš. Mimo oltář je zde i socha svatého Josefa, nesmí chybět, nejrychleji vysvěcený světec, svatý "Antoníček", jehož klekadlo slouží zároveň i jako pokladnička, protože jak jste jasně vyzváni v modlitbě o přímluvu k tomuto světci, máte zde zanechat, dle svých možností, peněžní dar. Tak snad dosud platí tradované, že peníze z "Antoníčkovy" kasičky jdou na chudé a ne jinam. Jen těch modliteb dívek za ženichy a o nalezení ztracených věcí, tam to dříve muselo jen cinkat. Dále je v tomto kostele i "obyčejná" pokladnička s nápisem na opravy. O něco dál stojí ještě svatá "Terezička" a již vcházíme do velké kaple v podobě lurdské jeskyně se sochou Panny Marie Lurdské, zde se nezapomeňte podívat na strop, kde je krásně vyobrazeno navštívení panny Marie. Podle průvodce byl místní zámek dokončen právě v letech když k tomuto zjevení došlo. V hlavním kostele se dříve nacházely také nástropní malby ale ty byly v 60. letech jako "neopravitelné" přemalovány. Ještě kontrolní otázka, proč je zdejší desatero rozděleno na I - III na levé straně a IV - X na straně pravé? Protože první tři přikázání jsou přikázání o Bohu a zbylých sedm se týká lidí.
Líbilo se mi i posezení a procházka pod stromy na náměstí, kde se nalézá pomník čestného občana Chropyně Františka Palackého a pomník bývalého místního starosty.
Ostatní informace
Vstupné do zámeckého parku a kostela zdarma. Případně můžete v kostele něco "hodit" do dvou kasiček. Upomínkové předměty se zde neprodávají, jen můžete za 10Kč zapálit čajovou svíčku.
Cestovní náklady z Kroměříže do Chropyně a zpět 38Kč.