Kvalitní domácí produkty značky Roter Hahn, nové výrobky a noví farmáři
Čerstvé domácí mléko a máslo je dnes už pouze vzpomínkou na prázdniny u babičky. Přesto si v době průmyslově zpracovaných potravin kvalitní a domácí produkty čím dál více zákazníci žádají kvalitní domácí potraviny. Na to reagují i české obchodní řetězce, které dnes už běžně nabízejí české
a regionální potraviny. Právě v Jižním Tyrolsku záleží na tom, odkud potraviny pochází, a jakým způsobem jsou zpracovány. Vracejí se k tradičním řemeslům a uctívají proces výroby každého produktu. Vysoce kvalitní potraviny z lokálního malého hospodářství jsou poznat právě díky certifikaci v podobě značky kvality „Roter Hahn“. A tak je možné ochutnat ryze domácí sýry a mléčné výrobky z kozího, ovčího či kravského mléka, bylinkové a ovocné sirupy či vejce z mobilního kurníku.
V dnešní době lidé už dávají přednost kvalitě nad kvantitou. Zejména u potravin více přihlížejí na složení a vznik potravin či jiných spotřebních produktů. V zemi rakouské tradice a italské vášně toto spojení znamená právě návrat zpět ke kořenům a k starému osvědčenému řemeslu. Potraviny s označením Roter Hahn jsou tou nejkvalitnější volbou při výběru surovin do poctivé kuchyně. Certifikace s označením „Červeného kohouta“ musí totiž splňovat řadu kritérií. Je nutné, aby produkt pocházel ze 75 % z farmy a jejích zdrojů, na které je zhotoven. Na farmě tedy musí být zpracován a následně se kvalita zkontroluje nezávislou odbornou porotou, která naslepo provádí ochutnávku. Výsledkem kontroly je právě označení se symbolem „Červeného kohouta“, které již získalo 74 jihotyrolských farem.
Vína s osvědčením, vína PIWI
Sdružení jihotyrolských farem Roter Hahn nově zavedlo i kategorii – víno Roter Hahn. Ta zaručuje, že 75 % hroznů pochází přímo z vinohradu farmy, kde se víno i zpracovává. I zde se musí projít přísnou a ochutnávkou naslepo, při které odborníci hodnotí jen ta nejkvalitnější vína. Ta jsou pak označena jako „vína DOC“ (denominazione di origini controllata; v překladu osvědčení o oblasti původu a ohraničené sklizni hroznů). Vína s tímto osvědčením se také nazývají „vína PIWI“.
„PIWI“ je německá zkratka a označuje odrůdy révy odolné vůči plísním. Byly vytvořeny křížením evropských odrůd hroznů a odrůd amerických rezistentním vůči houbám.
Přijet na jeho degustaci můžete na farmy ze sítě Roter Hahn: Griesserhof, Pardellerhof, Weingut Oberprey, Strickerhof a Santerhof.
Navštivte slepice v mobilním kurníku, včelí ráj nebo poznejte senné mléko
O osvědčení Roter Hahn se nově zasloužilo dalších devět výrobců a hospodářů. Každý se specializuje na něco jiného, ale všichni to dělají s velkou trpělivostí, poctivostí a především láskou, díky které se jako jedni z mála umístili na příčkách té nejvyšší kvality.
- Davidovo hospodářství Goashof je tu pro nadšence sýrů a výrobků z kozího mléka.
- Vejce od slepic z volného chovu na statku Egghof, ale je zde k dostání i takzvané „heumilch“ (v překladu „senné mléko“), které představuje tu nejtradičnější formu produkce mléka. Pochází od krav, které jsou v létě krmeny výhradně čerstvou trávou a především v zimě senem s malým množstvím doplňkového obilného a bílkovinného jídla. Siláž (fermentované krmivo) jim není podávána. Na tomto statku produkují také vlastní sirupy, které vznikají s láskou a péčí.
- Na statku Fronteggele produkují vše, co je z meruněk možné. Lákají na mimořádnou sladkou meruňkovou vůni.
- Moarhofský „Graukäse“ (Šedý sýr) je specifický nejen svou barvou ale i výraznou chutí. Za svůj název vděčí šedé barvě, která obvykle vznikne na povrchu. Má extrémně nízký obsah tuku (asi 0,5%) a silný pronikavý zápach. Zpracované mléko pochází pouze od jejich vlastních krav.
- Na farmě Noafhof se tradičně chovají slepice ve volném výběhu, ale netradičně k tomu používají mobilní slepičí kurník, který se každých 10 dní přesouvá na jiný trávník, aby si slepice mohly vychutnat čerstvou trávu. To má pozitivní dopad na jejich zdraví a následně na kvalitu jejich vajec.
- Statek Tschauphof, marmelády, sirupy a med. Včely jsou důležité pro životní prostředí a přírodu a především pro vysoce kvalitní med
Svou farmu naleznete na stránkách Roter Hahn: www.roterhahn.cz/cz/dovolena-na-statku-v-jiznim-tyrolsku/apartmany-a-pokoje
O značce kvality Roter Hahn:
Značku kvality Roter Hahn (Červený kohout) uvedl na trh Zemědělský svaz Jižního Tyrolska v roce 1998. Označuje farmy nabízející turistům dovolenou v malebném prostředí Jižního Tyrolska, slunného regionu italských Alp. V nabídce má více než 1 700 farem specializovaných na chov dobytka, pěstování vína a ovoce. Hosté zde najdou celoročně rekreační ubytování v podobě samostatných pokojů s útulnou osobní atmosférou, domácí gastronomii a nespočet příležitostí pro aktivní dovolenou a wellness. Kromě možnosti zblízka se seznámit se životem na zemědělském statku a ochutnat vynikající domácí speciality - čerstvé mléko, sýry, džusy, chléb a mnoho dalších pochoutek – jsou farmy skvělým výchozím bodem pro poznávání okolí a nabízejí nespočet možností trávení volného času. Návštěvníci si mohou vybrat od turistiky přes silniční i horskou cyklistiku až po sjezdové a běžecké lyžování a další outdoorové sporty. Ubytování pak zajišťují přímo rodiny farmářů, které nejlépe vědí, jak svým hostům připravit domáckou atmosféru a splnit jim jejich přání. V roce 2018 strávili turisté na farmách označených znakem červeného kohouta přes 2,8 milionu noclehů. Kromě ubytování na farmách provozuje sdružení Roter Hahn rodinné restaurace umístěné přímo na statcích, udržuje tradici řemesel a provozuje také prodejny místních potravinářských specialit. Další informace o Roter Hahn (v češtině, němčině, angličtině, italštině a polštině) najdete zde: www.roterhahn.cz
Objednejte si zdarma nový katalog (pouze v italském a německém jazyce): www.roterhahn.cz/cz/dovolena-na-statku-v-jiznim-tyrolsku/katalog
Nebo nás také můžete navštívit na: Facebook | Instagram | Pinterest