Při chůzi jsou lidé ke svému okolí všímavější
Říjnová výzva 10 000 kroků dala lidem kromě větší motivace chodit nově i příležitost vyjádřit svůj názor a pomoct ke změnám ve veřejném prostoru. O své dojmy se podělili obyvatelé tří obcí prostřednictvím pocitových map. S výsledky budou pracovat samosprávy obcí a vylepšovat veřejný prostor a podmínky pro chodce.
Říjnového kola Výzvy 10 000 kroků se letos zúčastnilo více než 16 tisíc účastníků. Vůbec poprvé měli lidé ze tří zapojených obcí – Smržic, Pelhřimova a Dolních Chabrů – možnost zaznačit do pocitových map, jak vnímají místa ve svém okolí. Čerpali při tom ze své čerstvé zkušenosti.
Z Pocitových map vyplývá, jaká místa lidé vnímají jako problematická a kde by uvítali změnu. Účastníci uvedli také změny a opatření, které se v posledních letech realizovaly za účelem zlepšení podmínek pro chůzi a trávení volného času. Na mapách se objevila také místa, která mají lidé rádi a kde chtějí trávit svůj volný čas.
Výzkum provedl tým z Univerzity Palackého ve spolupráci s Partnerstvím pro městskou mobilitu. „V současné době hodně měst pracuje na různých strategiích udržitelné mobility, a právě pocitové mapy mohou sloužit jako jeden ze vstupů ohledně toho kde a jak se občané pohybují,“ říká docent na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci Jiří Pánek, který se zabývá participativním mapováním.
Právě tvorba plánů mobility je pro mnohá města povinností. „Není tajemstvím, že jsou často psány od stolu. Jsme proto rádi, že existují obce, které motivují své občany k chůzi, nebojí se jich zeptat na názor a získat podněty pro zlepšení přímo z první ruky,“ dodává jednatel spolku Partnerství pro městskou mobilitu Jaroslav Martinek.
Jedním z problémů, na které pocitové mapy upozornily, je rušnost a nepřehlednost na hlavních silnicích v obci. „Současnému zastupitelstvu se podařilo výrazně přispět k bezpečnosti chodců a cyklistů v naší obci vybudováním nového chodníku v ulici Za Farskou a nové cyklostezky kolem Českého potoka,“ doplňuje Zdeněk Balcařík, lokální koordinátor Výzvy, jak se s tím snaží bojovat v obci Smržice.
Mezi oblíbená místa a místa spojená s odpočinkem naopak patří okolí vodních ploch, sportoviště, lesní stezky a cyklostezky. Příkladem může být například rybník Stráž a Městské sady v Pelhřimově, Poutní a naučná stezka ve Smržicích nebo nová cyklostezka v pražské městské části Dolní Chabry.
Výzva 10 000 kroků probíhá dvakrát ročně, v dubnu a říjnu. Na jaře se do Pocitových map zapojí další tři obce, jejichž obyvatelé si v říjnu tuto možnost „vychodili“. Vyhlášení říjnového kola výzvy proběhne 16. listopadu na Festivalu 10 000 kroků v Kolíně. Projekt byl realizován za finanční podpory Ministerstva pro místní rozvoj a generálního partnera Generali České pojišťovny