Romantický advent v Německu: Cukroví, adventní kalendáře, Mikuláš i vánoční trhy
Když zemi pokryje sněhová pokrývka, na stromech se třpytí světýlka a voní hřebíček a skořice, je čas Vánoc. Ať už se jedná o pečení cukroví, výrobu vánočních ozdob nebo zpívání koled: V Německu má prosinec kouzelnou atmosféru a zejména dětem zpříjemňuje čekání na tolik očekávaný Štědrý večer, kdy Ježíšek nebo „Weihnachtsmann“ přinese dárky.
Předvánoční období v Německu charakterizuje mnoho regionálních tradic. Například v Sasku se během adventu procházejí ulicemi „horníci“ v tradičních krojích, aby si připomněli hornickou éru. V Horní Falci se zase během vánočního období z domu do domu předává požehnaný obraz Panny Marie, dokud se 24. prosince nevrátí zpět do kostela. V jednom se však celá země shoduje. Advent se svým zvláštním kouzlem, mihotavým světlem svíčkek v dlouhých zimních nocích, vábivou vůní svařeného vína i čerstvě upečeného cukroví a líbeznými koledami, které se linou z kostelů a trhů, je jedním z nejkrásnějších období v roce.
Vánoční věnec: Až se zapálí poslední svíce…
„Advente, advente, hoří malé světlo. Nejdřív jedno, pak dvě, pak tři, pak čtyři, pak je Ježíšek za dveřmi,“ můžete slyšet děti rýmovat během adventu. Z celého srdce touží po čtvrté adventní neděli. Tehdy se konečně rozsvítí všechny čtyři svíčky na věnci z jedlových větviček a Vánoce už jsou skutečně blízko.
Adventní věnec má v Německu téměř 200letou tradici. Původně byla na adventním věnci svíčka pro každý den adventního času, aby bylo snadné spočítat, kolik dní zbývá do Štědrého dne. Dnes jsou svíčky pouze čtyři a každou adventní neděli se na adventním věnci zapaluje další svíčka.
Adventní kalendář: 24 okének do Štědrého dne
V Německu patří adventní kalendář k Vánocům stejně jako svařené víno a cukroví. Přípravy začínají už koncem listopadu, protože kalendář s 24 malými překvapeními musí být hotový do 1. prosince. Jeho účel je jasný: každý den až do Štědrého dne je v něm malý dárek, který má zkrátit dobu čekání. I dnes se mnoho adventních kalendářů stále s láskou ručně vyrábí. Skládají se z 24 malých sáčků nebo balíčků obsahujících mini dárky, které byly speciálně vybrány pro obdarované. Pro děti je adventní kalendář nezbytností, ale i mnoho dospělých tuto krásnou tradici stále dodržuje.
Vánoční trhy, to pravé kouzlo Vánoc
Od konce listopadu jsou pro malé i velké návštěvníky největší událostí vánoční trhy, které lákají ke kouzelné procházce uličkami se svátečně vyzdobenými stánky. Pokud vám vyhládne, můžete si vychutnat perníčky, cukrová jablka, vánoční štolu a horké kaštany. Lze tu zakoupit regionální vánoční dekorace nebo hodnotné vánoční dárky od dřevořezeb z Krušných hor, umělecké skleněné ozdoby nebo další jedinečné ručně vyráběné předměty. Vybrat si můžete ze stovek vánočních trhů po celém Německu.
Boty ven! Mikuláš nadělí jablka, ořechy a sladkosti
Hlavním svátkem na konci roku jsou v Německu Vánoce. Velmi populární je také další prosincový svátek: Mikulášská nadílka 6. prosince. Večer předtím si děti – a někteří dospělí – dávají za dveře naleštěné boty nebo holínky. Legenda praví, že v noci přichází Mikuláš a dává dovnitř sladkosti, oříšky, mandarinky a drobné dárky. Předobrazem pro tento zvyk je svatý Mikuláš, biskup, který žil ve 4. století v tureckém městě Myra. Tento krásný zvyk žije na jeho počest dodnes a díky němu děti ráno 6. prosince spěchají z postelí. Běží ke dveřím, aby se podívaly, zda se v noci nezastavil Mikuláš s pytlem plným sladkostí, aby je také bohatě obdaroval.
Prosinec pro mlsné jazýčky: Perníčky, rohlíčky a štoly
Advent je časem hodování. To začíná na začátku prosince pečením cukroví. Zejména děti rády hnětou těsto, vykrajují sušenky do vánočních tvarů a zdobí je barevnou polevou, mandlemi nebo sladkými perlami. Obzvláště oblíbené jsou skořicové hvězdičky s cukrovou polevou, kořeněné ořechy a sladké vanilkové rohlíčky.
Nedílnou součástí kulinářských Vánoc je také štola, která se obvykle připravuje z kynutého těsta, másla, sultánek a ořechů podle různých rodinných receptů. Drážďanská vánoční štola, která se peče podle zvláštního receptu již od 15. století, je proslulá po celém světě. Také další německé vánoční cukroví se těší velké oblibě: proslulé jsou například perníčky, zejména „Nürnberger Lebkuchen“. Ochutnat můžete také šťavnaté sušenky Printen z Cách i lahodný máslový marcipán z Lübecku.