Loading...
Návštěvníci se v této sezóně mohou těšit například, jak na očekávanou výstavu díla světoznámého fotografa Jana Saudka, tak i na exkluzivní multimediální výstavu World Wild Wald, která bude otevřena v rámci 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu AFO pořádaného Univerzitou Palackého. Na léto jsme připravili výstavu nejkrásnějších mušlí Středomoří. Díky výstavě Sopky se návštěvníci budou moci seznámit s „výbušnou historií Moravy a Slezska“, která jim přiblíží dobu, kdy se i na naši na pohled klidnou krajinu vylévala žhavá láva, krátery četných sopek vyvrhovaly sopečné pumy a z úbočí se valily smrtící bahnotoky.
Během léta také pozveme všechny do nové přírodovědné expozice „Od počátku bez konce“, která dodá dětem a mládeži ucelené informace o přírodovědě základních a středních škol. Ve čtyřech celcích - paleontologii, geologii, botanice a zoologii expozice představí ty nejdůležitější přírodní jevy a nejvýznamnější zástupce fosilií, hornin, rostlin, hub a živočichů. K zhlédnutí budou stovky exponátů a celá řada interaktivních prvků.
Na podzim Vlastivědné muzeum v Olomouci uvede svoji stěžejní výstavu Dětský svět, která v rámci „dětských pokojíčků“, školních tříd apod. návštěvníkům představí období dětství od 2. poloviny 19. století po 80. – 90. léta 20. století. Právě tato výstava se stane „pilotním výstavním projektem“, který bude připraven a realizován nově v úzké spolupráci Historického ústavu, výstavního oddělení a v neposlední řadě i edukačního oddělení Vlastivědného muzea, a to vše za vizuálního dohledu profesionálního scénografa.
Vybrané výstavy roku 2022
Začátkem dubna se opět po předchozích letech poznamenaných pandemií Koronaviru Covid-19 v plné šíři otevřela nová sezóna jak na ZÁMKU V ČECHÁCH POD KOSÍŘEM, tak také v ARBORETU BÍLÁ LHOTA. Návštěvníci se tak mohou těšit na sezónu plnou zámeckých výstav a akcí pro všechny, od těch nejmenších až po seniory.
Novinky a akce sezóny 2022
Zapůjčení děl Josefa Mánesa (1820-1871) ze soukromých sbírek na letošní sezónu.
Drobná olejomalba vznikla pravděpodobně v létě roku 1867, kdy Mánes pobýval u rodiny Silva Tarouců na zámku Čechy pod Kosířem. Výjev s trojicí bludiček, které přivábily svou oběť do vodní hlubiny, lze chápat jako autobiografické vyznání umělce a je proto jedním ze zásadních Mánesových děl. Pro širokou veřejnost je obraz téměř neznámý, neboť byl v průběhu 20. století skryt v soukromé sbírce.
Série kreseb, která vznikla na zámku Čechy pod Kosířem během jednoho z Mánesových pobytů v roce 1850. Kresby se váží k pohádce o Radlaufovi a Amaleyi, kterou měla ráda hraběnka Gizela, hostitelka Josefa Mánesa na zámku. Rýnské pohádky od Clementa Brentana jsou dodnes v zámecké knihovně.
Mnoho dalších informací najdete na stránkách Vlastivědného muzea v Olomouci: https://www.vmo.cz/