Výlety s malými dětmi
Léto je v plném proudu, je čas vyrazit na pořádný výlet! S dětmi šijou všichni čerti a změna prostředí a čerstvý vzduch by jim také prospěl, jenže v tom je právě háček. Co s malými dětmi, co ujdou stěží kilometr a i ten jim zabere hodinu? :D
U táty na “koníkovi” je sice fajn, ale není to na celý den. A kočárek je sice skvělý pomocník, ale do terénu je spíše za trest. Řešením je využití dětského nosítka, nebo krosny, záleží na preferencích nosicího rodiče. Co si tedy vybrat?
Krosna vs nosítko
Nosítko je lehoučké a skladné, snadno ho strčíte do batůžku a vyndáte ho, až když je dítě ťapáním po svých unaveno. Dítě je přímo na vašem těle, nemáte tey problém s těžištěm a rovnováhou na náročnějších úsecích. Máte ho také stale pod přímou kontrolou a pokud nesete kojence, můžete ho kojit i za chůze, což je hodně praktické. Nevýhodou může být to, že se oba více potíte. V nosítku je možné nosit od narození a při jeho správném výběru zajistíte dítěti správnou ergonomickou polohu, dokonce i tehdy, když v nosítku usne.
Krosna má většinou samostojící konstrukci, takže ji můžete i s dítětem položit na zem a odpočinout si. Nevýhodou je pak to, že je poměrně velká, neskladná a sama o sobě těžká (průměrná váha krosny jsou cca 3 kg). Proto je vhodná spíše pro nosicí tatínky. Ti ocení i vychytávky typu úložného prostoru, nebo umístění hydrovaku (např. Camel bag). Řada krosen disponuje i stříškou proti slunci, nebo pláštěnkou. Krosny jsou vhodné pro děti, které umí samy sedět (počítejte minimálně od cca 8 měsíců, ideálně od 1 roku).
Při rozhodování tedy zvažte jako prvnní dva základní parametry – kolik je miminku a kdo z rodičů bude nosit více.
Jak vybrat
U nosítek vždy vybírejte takové, které je ergonomické, tj. má měkká záda a dostatek látky mezi nožičkami. Vyhněte se takzvaným visítkům s úzkým pruhem látky mezi nohami, kde dítě skutečně visí za rozkrok. Výrobci vždy uvádí od jakého věku je dané nosítko vhodné, dalším aspektem výběru je tedy věk dítěte.
U krosny je důležitý nastavitelný zádový system, kvalitní polstrování a dobré odvětrání. Pro dítě pak dostatečný prostor, bezpečné popruhy a možnost opory pro nohy a hlavičku. Na hlavu opravdu pozor, opěrky hlavy nejsou úplný standard a dítě tak při spánku v krosně často “bimbá” hlavičkou ze strany na stranu. Vybírejte krosnu, která má dostatečný úložný prostor, skvělá je integrovaná stříška proti slunci nebo slabému dešti, hodí se i pláštěnka.
Nejlépe na zkoušku
Před samotným nákupem je nejlepší si jak krosnu, tak i nosítko vyzkoušet. Každý má jinou postavu a každému sedne něco jiného. Kvalitní nosítko se cenově pohybuje kolem 3000 Kč, krosna kolem 5000 Kč a vyjímkami nejsou ani krosny za 7-8000 Kč. Nejedná se tedy o malou investici a je škoda koupit něco, co nebude vám nebo prckovi vyhovovat. Pro začátek je tedy nejlepší dětskou krosnu nebo nosítko vypůjčit a vyzkoušet, zda v ní vaše dítko vydrží alespoň část dne a jak se bude nosit vám. Pro tento účel je možné využít půjčovny dětských potřeb, jedná se sice o placenou službu, nicméně budete mít jistotu, že má smysl krosnu nebo nosítko pořídit a jakou značku z velkého množství na trhu zvolit.