61 618 turistů a cestovatelů
113 351 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 413 427,- odměny za články
Máchův kraj - Turistické cíle
694 příspěvků
v lokalitě Máchův kraj.
Vyberte, co Vás zajímá.
seřadit podle:
upřesnit
Tipy na výlet
↓
Turistické cíle
↓
Trasy
↓
Cestopisy
Tipy a novinky
Rady a tipy
↓
Moje dovolená
↓
Fotogalerie
zobrazit výsledky

Kostel Narození Panny Marie v Kravařích
Kostel
Původní kostel zde existoval nejspíše již ve 13. století, ale s jistotou můžeme říci, že je doložen v tom následujícím, kdy jsou Kravaře zmíněny v popisu pražské diecéze z let 1344-1350 jako farnost (Kravary/Radoušov), která spadala pod českolipský dekanát a litoměřický archidiakonát. U jeho vzniku stáli nejspíše doksanští řeholníci, jimž Radoušov náležel až do husitských válek…
více »

Kopec Ronov
Kopec
Tento z dáli viditelný kopec o nadmořské výšce 552,2 m n. m. je dominantou mezi Blíževedly, Kravařemi a Stvolínkami a právě do katastru prve zmíněné obce rovněž náleží. Je označován jako čedičový suk, jehož příkré…
více »

Pomník Hanse Kudlicha v Úštěku
Pomník

Původně se v těchto místech u kostela sv. Petra a Pavla nic nenacházelo, což můžeme vidět z indikační skici stabilního katastru z roku 1843, kdy zde byla pouze obecní studna a malé zděné stavení s čp. 2 (viz https…
více »

Ostré (Úštěk)
Městská část

Jako vždy, tak i nyní doporučuji k poznání se s původem pojmenování této osady, nahlédnout do díla prof. Antonína Profouse "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. III. díl. M-Ř", v němž je p…
více »

Kostel sv. Václava v Blíževedlech
Kostel
Zdejší kostel býval farním již ve 14. století, což dokazuje popis pražské diecéze, který byl zpracován v letech 1344-1350 na pokyn arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Tehdy Hřídelík či Plížebidly (později Blížvedly a Blíževedly) náležely pod litoměřický dekanát a archidiakonát. Staré německé spisy však uvádějí, že existoval již v roce 1221, resp. 1. ledna 1292, kdy byla vydána král…
více »

Skalní hrádek Hřídelík
Zřícenina
Celé Kokořínsko je protkané řadou kopců a velkých skalních útvarů, jež se již od pravěku hodily k bydlení nebo obraně různých obyvatel, o nichž ani vlastně nevíme, kým ve skutečnosti byli a ke komu náleželi, vše j…
více »

Dubá
Město
Původ názvu tohoto města je poměrně jednoduchý a lze vytušit již přímo z onoho pojmenování, ale hloupostí by bylo, abychom si nepřečetli to, co napsal prof. Antonín Profous ve své knize "Místní jména v Čechách. Je…
více »

Kameny zmizelých v České Lípě.
Drobné památky
Kameny zmizelých jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, které jsou vsazeny do chodníku před domem, kde žily oběti holokaustu. Připomínají tak osudy lidí, kteří byli nacisty vyhnáni ze svých domovů, odvlečeni do koncentračních táborů a poté zavražděni. V České Lípě byly kameny zmizelých vsazeny do chodníků v ulicích Moskevská, U synagogy a na náměstí T.G.Masaryka.
více »

Památník obětem pochodu smrti v České Lípě.
Památník
V areálu základní školy na sídlišti Špičák v České Lípě, na místě zcela zničeného starého židovského hřbitova, byl obnoven památník 17 židovským obětem pochodu …
více »

Vyhlídka na vrchu Hůrka.
Vyhlídka
Na okraji České Lípy, v městské části Svárov, je vrch Hůrka. Větší část vrchu je zalesněná. Ve vrcholové části jsou pozůstatky starých kamenolomů. Na vrcholu je…
více »
Máchův kraj
Vyhledání vlakového spojení

Obervald
Kopec
Obervald je kopec v severovýchodním výběžku Českého středohoří. Jeho severní svahy pozvolna klesají do Kamenického Šenova. Naopak jižní svahy prudce a strmě spadají do obce Slunečná. Kopec měl v minulosti několik názvů. Nejčastěji se mu říkalo Kameník. Dnes je na mapě uváděn pod jménem Obervald. Podle mapy vede z Kamenického Šenova cesta na vrchol. Po těžbě dřeva cesta zanikla. Vytěžená rozsáhlá vrcholová plošina je zarostlá a pokrytá sutí, kamením a hromadami klestí. Je velmi těžko prostupná. Asi snad…
více »

Dubový vršek
Kopec
Nevýrazná vyvýšenina uprostřed pastviny půl kilometru jižně od Kamenického Šenova. Z holého vrcholu je nádherný kruhový výhled na vrcholky Českého středohoří, L…
více »

Hadí skála
Kopec
Hadí skála se nachází v severovýchodním výběžku Českého středohoří, jižně od Kamenického Šenova. Od turistického rozcestí Pod Kameníkem, kudy vede žlutě značená cesta od Panské skály, vede přímo na vrchol vyšlapaná pěšina. Z vrcholu jsou v období vegetačního klidu částečné výhledy směrem na Nový Oldřichov.
více »

Skalka (Blíževedly)
Místní část
Celé okolí této vsi ulicového typu s podlouhlou návsí bylo podle řady nálezů na přelomu 19. a 20. století osídleno již v době kamenné a v raném středověku se prý měla v blízkosti Skalky těžit železná ruda. Podle r…
více »

Tisícový kámen
Skalní útvar
Jedná se o 32 m dlouhý, 7,5 m vysoký a 12,5 m hluboký skalní převis stejnojmenného vrcholu (423 m n. m.) v zalesněném komplexu pískovcových skal ve vlhošťské části Polomených hor mezi vrchy Kostelec (433,2 m) a Hu…
více »

Přírodní rezervace Kostelecké bory
Rezervace
Jedná se o část tzv. Polomených hor, jež jsou součástí Dokeské pahorkatiny, což je podcelek Ralské pahorkatiny. Obsahuje stráně kolem vrchu Kostelce (434 m n. m.), jenž však není součástí této přírodní rezervace, protože tato lokalita byla činností člověka již značně poznamenána a bylo by tedy hloupostí chránit něco, co se vzdálilo od původních poměrů.Tato místa zahrnují vedle …
více »

Stráž pod Ralskem – Vodní nádrž Stráž pod Ralskem
Koupaliště

Na východním okraji centra města Stráž pod Ralskem a na západním okraji stejnojmenné vodní nádrže jsme objevili zajímavou písečnou pláž. Voda byla teplá a přiměřeně čistá, tak bylo rozhodnuto.
Vstup je zde volný, …
více »

Vlhošť
Hora
Na pomezí Českolipska, Litoměřicka, Mělnicka, Liberecka a Mladoboleslavska nalezneme Ralskou pahorkatinu, což je rozsáhlá svrchněkřídová pískovcová oblast, kde jsou nejvyšší místa tvořena sopečnými suky, pronikají…
více »

Rašovice (Úštěk)
Městská část
Ohledně původu názvu této obce se teorie o jeho vzniku rozcházejí. Původní německé pojmenování Raschowitz nejspíše vzniklo od příjmení Rasche, které bylo vytvořeno ze slova "rasche", což znamená rychlý, čilý či hbitý. Je však možné, že ve skutečnosti je jeho základem staročeské slovo Rašě čili Rachova nebo Rašova ves. Když se podíváme do knihy "Místní jména v Čechách. Jejich vz…
více »

Česká Lípa - Žena s kyticí
Socha
Jedna z mnoha soch v centrálním městském parku zastupuje i Žena s kyticí. Jde o pískovcovou sochu výšky c2,3 m na hranolovém podstavci vysokém 1,3 m. Autorem je Jaroslav Kolovrat Kolomazník (*1935 Hodkovice nad Mohelkou). Studoval na VŠUP v Praze v ateliéru Josefa Wagnera (1954 - 1958) a na AVU u Vincence Makovského (1958 - 1960).
Socha je na tomto místě od roku 1976. Autor patří mezi přední sochaře, kteří působí v regionu…
více »

Česká Lípa – kašna na náměstí T.G.M.
Kašna
Východní části centrálního náměstí české Lípy (jinak nenápaditě pojmenovaném po TGM) dominuje jako určitá protihodnota mariánskému sloupu kašna. To není nijak neobvyklé, v dřívějších dobách býval y kašny hlavními zdroji vody pro obyvatele města, než se zavedly vodovodní řady.
Je klidně možné, že na místě současné kašny stála nějaká starší, protože ta dochovaná nese letopočet 1837. Letopočet je k vidění na severní straně…
více »

Havraní vrch
Kopec
Nevýrazný holý vrchol na náhorní rovině poblíž rozhledny na Strážném vrchu. V severním svahu stávala obec Havraní, která zanikla po II. světové válce po odsunu …
více »

Rytířův skok a Zvonkový kámen
Skalní útvar
U modře značené cesty z Merboltic na rozhlednu Strážný vrch jsou dva skalní útvary - Rytířův skok nebo také Strážní věž a Zvonkový kámen. Skála Rytířův skok dostala jméno podle svého tvaru, který připomíná hlavu rytíře v helmici. Kousek dál na okraji louky pod rozhlednou je Zvonkový kámen. Jeho název je odvozen od zvonivého trachytu, z kterého je skála. Podle pověsti zde sídlí skřítkové.
více »

Smírčí kříž Janovice
Kříž
Smírčí kříže připomínají dávné tragedie. Jeden z nich stojí severně od Janovic u křižovatky starých již nepoužívaných cest v lese poblíž vodárny. Mohutný smírčí kříž je asi jeden metry vysoký. V okolí kříže je mnoho velkých balvanů a tak kříž se mezi nimi ztrácí. Kříž je špatně přístupný. Cesta k vodárně vede přes ohraničenou pastvinu. O kříži jsem nezjistil žádné další informace.
více »

Brzdový kámen u Heřmanic.
Drobné památky
U silnice mezi obcemi Heřmanice a Janovice v Českém středohoří stojí 2 metry vysoký čtyřboký pískovcový sloup - brzdový kámen. V ploše hlavice sloupu je znázorněna rukojeť smykové kočárové brzdy tak zvané čuby. Brzdový kámen přikazoval vozkům, aby před prudkým sjezdem nasadili na vozy nákolky a začali přibrzďovat vůz, aby nenarazili do koňského potahu. Brzdový kámen je předchůdcem dnešních dopravních značek.
více »

Stvolínky – Svatý Jan Nepomucký (taky pod Smrtkou)
Socha
Oproti protější soše sv. Antonína Paduánského měla socha sv. Jana Nepomuckého přeci jen větší štěstí. Nikdo ji neukradl. Pravděpodobně i díky tomu, že je od silnice č. 15 o něco dál a hlavně stojí na nízké skále, tudíž se dá předpokládat, že k ní je i horší přístup a nesnadná manipulace. Nebo i důvod ponechání je v tom, že Janků z Pomuku je (nejen) u nás víc než dost.
Jinak socha spadá do stejného data vzniku, tedy do let…
více »

Česká Lípa – Pomník 1. a 2. světové války i Třetího odboje
Pomník
Kdyby byl člověk trošku cyničtější, klidně by mohl pomník na náměstí Osvobození nazvat jako výčet našich slavných proher (naštěstí ale převažují ty vítězné momenty). Pomník, který se skládá…
více »

Stvolínky – Sv. Antonín z Padovy Pod Smrtkou
Socha
U hlavní silnice č. 15 (od Litoměřic nebo Úštěka k České Lípě) poblíž Stvolínek stávala přes 250 let dvojice soch. V době vzniku asi silnice číslo 15 neměla, ale jinak jde o starou komunikaci, která zažila i starší období.
Myšleno v dnešním pojetí směru (jezdí se vpravo) stojí směrem k České Lípě (a Zahrádkám) sv. Antonín z Padovy. I při letmém pohledu si ale všimneme, že se sochou není něco v pořádku. Původní socha tu…
více »

Zahrádky – Archanděl Michael
Socha
Andělé jsou ve většině případů vnímáni jako polobožské nesmrtelné bytosti skoro ženských tvarů, ve skutečnosti, tedy pokud pozorně čteme bibli (i korán) jsou jmenovaní andělé spíše mužského ražení, ačkoliv se o jejich pohlavnosti celkem pochybuje.
Pokud jsou přímo jmenováni, rovnou mají mužská jména. Anděl Michael (nebo Archanděl) patří v zástupech nebešťanů mezi nejpřednější, vždyť při posledním soudu má porazit Ďábla (nebo…
více »

Nový Bor – Lavička Václava Havla
Odpočinkové místo
Podle údajů je novoborská lavička Václava Havla dvanáctá v pořadí co se týče instalací. Jak známo, lavičky pojmenované po prvním polistopadovém prezidentovi (a prvním samostatné ČR), jsou…
více »
stránka 1 z 24
Doporučujeme od našich turistů
Jezera a rybníky (1410)
Máchovo jezero
Turistické oblasti
Výlety Česká republika
Výlety Praha a okolí (473)
Hory a údolí (3029)
Jezerní slať
Východní Morava
Výlety Jižní Čechy (829)
Výlety Brno a okolí (210)
Skály a jeskyně (1833)
Vodní nádrž Lipno
Jižní Morava
Výlety Český ráj (212)
Výlety Plzeňsko (86)
Technické památky (3 232)
Propast Macocha
Hrubý Jeseník
Výlety Šumava (230)
Výlety Středočeský kraj (1072)
Muzea (1724)
Hrad Kost
Beskydy & Valašsko
Výlety Jizerské hory (212)
Výlety Vysočina (251)
Zábava & zážitky (632)
Praděd
Krkonoše
Výlety Hrubý Jeseník (499)
Výlety Jižní Morava (755)
Pěší trasy (6258)
Prachovské skály
Moravský kras a okolí
Výlety Krkonoše
Výlety Karpacz
Cyklotrasy (753)
Stezka v oblacích
Orlické hory a podhůří
Výlety Krušné hory
Výlety a trasy na kolo
Cestopisy (5411)
Hrad Houska
Český ráj
Výlety Plzeňsko (86)
Virtuální prohlídky
Videotrasy (416)
Český Krumlov
Vysoké Tatry
Treking.cz
Ochrana osobních údajů