Bludov - novodobé selské baroko
Zrušení nevolnictví, konec napoleonských válek a hospodářský rozkvět, který nastal v první čtvrtině 19. století vedl k tomu, že i vesnice se začala proměňovat. Bohatnoucí obyvatelstvo se snažilo vyjádřit své postavením i proměnou svých obydlí. Různé výsledky tohoto snažení můžeme občas pozorovat všude po naší zemi. Asi nejmarkantnější a nejfenomenálnější výsledek najdeme v jižních Čechách. Jo to to, čemu říkáme jihočeské nebo selské baroko (ačkoliv vlastně s barokem a jeho dobou ani nesouvisí).
Nejinak tomu bylo i v našem kraji, ačkoliv zas takový výsledek jak na jihu Čech toto snažení nepřineslo. Na Šumpersku se ustálil tzv. německý nebo jesenický dům. Uprostřed domu byla síň (chodba) vlevo většinou obytné místnosti (velká jizba, případně další místnosti), vzadu u chodby mohla být kuchyň a nějaká komora. Napravo od síně maštal či chlívek. Fasády byly většinou hladké. Ovšem postupně zedníci či fasádníci začali svá díla zdobit různými ornamenty, římsami, štukami a jinými dekoracemi, které znali z měšťanských domů a panských sídel. Pár takových fasád dosud v okolí najdeme. Jména zedníků, kteří takto postupovali jsou většinou neznámá. Ovšem minimálně jedno známé je. Nad jiné ve svém oboru vynikl Isidor Korger z Frankštátu (Nového Malína). Původně z Dolní Olešné (nar. 1791) se stal členem zdejší zednické party a zřejmě ji brzy vedl. Stal se natolik schopným, že domy nejen zdobil fasádami, ale byl schopen i celý dům vyprojektovat. Zbylo po něm řada domů rozesetých po různých končinách Šumperska (Hynčice n. Mor., Dlouhomilov, Sudkov, Postřelmov, Rovensko, dokonce Troubelice u Uničova). Některé z dochovaných domů jsou dokonce vyhlášeny jako Kulturní památky a to díky fasádě.
Z poněkud jiného soudku je ovšem námi popisovaný dům. Jedná se o rekonstrukci provedenou v nedávné době. Dům č.p. 116 najdeme na horním konci Bludova (od kostela vzhůru). Majitel usedlosti zvolil šetrnou metodu, která by se měla blížit ideálnímu stavu vesnické zástavby. Ostatně nedaleko nedaleko stavení najdeme dva památkově chráněné statky (č.p. 120+515 a statek č.p. 118+513).
Majitel při rekonstrukci domu potřeboval zhotovit i novu fasádu. Původní dům byl zřejmě bez ozdob, před rekonstrukcí byla na domě „tradiční“ břizolitová omítka (jako nakonec můžeme najít v okolí). Díky kontaktu na historika Drahomíra Polácha ze Šumperka se stavebník dozvěděl o dílu Isidora Korgera, který mu byl inspirací. Dílo vyvedl umělecký štukatér z Brna Jan Tomíček. Ten se ostatně sám netají obdivem k dílu Isidora Korgera. Sám Korger zřejmě v Bludově nic nevytvořil, ovšem teď je tam k vidění dílo jeho vzdáleného žáka. Nakonec dům je původně z r. 1833, čili z doby kdy Korger určitě stavěl.
Pozn.: nedaleko v chráněném statku č. 120 bydlíval bývalý ředitel šumperského muzea (už po smrti, pozn. 2022). V rozhovoru mi sdělil, že stavebník to přehnal, protože jsou na fasádě prvky hned ze tří Korgerových staveb, mě to zas tak přeplácané nepřipadá, nakonec žijeme trošku v jiné době a pokud to finance dovolí a míra vkusu nepřeteče, není potřeba se bát.