Loading...
Bodrumské antické divadlo neboli divadlo v Halikarnasu je řecko – římskou stavbou pocházející ze 4. století před Kristem. Svou současnou podobu však získalo až později, a to někdy ve 2. století našeho letopočtu. Šířka divadla 86 metrů umožňovala přítomnost 10 až 15 tisíc diváků. A právě těch deset tisíc lidí představuje i dnešní kapacitu pro pořádání nejrůznějších kulturních akcí.
Vznik tohoto amfiteátru je v podstatě spojován s jediným mužem. Tím byl Mausólos II., významný perský satrapa, despota a vojevůdce, který v letech 377 až 353 př.n.l. vládl na území dnešního jihozápadního Turecka. A i když byl Mausólos velkým mecenášem řeckého malířství, sochařství i architektury, je toto tvrzení – zvláště při dnešním požadavku na maximální genderovou vyrovnanost – lehce nespravedlivé. Stavbu divadla totiž dokončila jeho sestra Artemisia II., která byla zároveň i jeho manželkou. A prý také velkou vladařkou a vojevůdkyní, jež své schopnosti a sílu získala tak, že vypila nápoj z popele svého zesnulého muže.
V každém případě je bodrumský amfiteátr pozoruhodnou památkou, která na vás nejenom dýchne atmosféru dávných časů, ale také vám nabídne krásné výhledy na staré město s přístavem a dominantním hradem.
Antické divadlo je vytesáno ve skalnatém svahu nad městem a bylo zrekonstruováno v 70. a 90. letech minulého století. Veřejnosti je přístupné v čase od 8:00 do 17:00 hod. a vstup je zpoplatněn.