Bratislava – socha Krista nesoucího kříž u pomníku obětí 1. světové války
Jednou z velmi zajímavých – a přitom poměrně neznámých – bratislavských památek najdeme na Zámecké ulici. Jedná se o „sloupovou“ sochu Ježíše Krista nesoucího kříž, která nedaleko od současného stanoviště stála nejpozději od počátku 18. století. Předpokládá se ovšem, že socha vznikla již v průběhu století předchozího, ale na současný sloup byla umístěna teprve ve druhém desetiletí 19. století.
Podle odborníků se jedná o součást - svého času velmi oblíbené - křížové cesty na Kalvárii, která byla v někdejším Prešporku také vybudována Moc se z ní ovšem až do současnosti nezachovalo. Křížová cesta vedla od Mikulášské ulice přes Vídeňskou (Karlovu) hradní bránu až ke třem křížům u kostela sv. Mikuláše. Dvě z těchto zastavení (nebo tři sochy) zůstaly zachovány až do současnosti … a jedním z nich je právě Kristus, který je předmětem tohoto článku.
Socha Krista nesoucího dřevěný kříž je umiestěná na vysokém štíhlém kamenném sĺoupu ve tvaru oktagonálu a najdeme ji asi v polovině Zámecké ulice nad nádvořím střední školy (do 30. let 20. století stál sloup se sochou Krista o něco výše). Pět let po skončení I. světové války byl před tento sloup umístěn pomník padlých vojáků.
Podle některých informačních pramenů už nejsou sloup ani socha původními originály, ale kopiemi ze 70. let minulého století. V každém případě však prý platí, že původně sochy neměly být na vysoké sloupy vůbec umístěny. Sloupy jsou vytvořeny z jiného materiálu a pravděpodobně pocházejí z areálu bratislavského Hradu, kde (možná) nesly klenby některé budovy stržené po velkém požáru v roce 1811.
Ostatní kamenné sochy z této křížové cesty se ztratly beze stopy.
Pomník padlých v I. světové válce, nacházející se před sloupem s Kristem, pochází z roku 1923 a je dílem kameníka Mahra a sochaře Alojze Rigela. Jedná se v podstatě o kamennou mohylu s vsazenými mramorovými tabulemi, na kterých jsou jména 77 padlých (původně těch jmen ale bylo jen 51).