Loading...
Turistické cíle • Příroda • Minerální pramen
Chropyně je menší město (okolo 5 tis. obyvatel) v okrese Kroměříž ve Zlínském kraji. Nachází se asi sedm kilometrů severně od Kroměříže. Podle pověsti se zde narodil hanácký král Ječmínek. Toho jsme sice nepotkali, ale cenné rady nám dala jedna místní paní. Mimo jiné nás upozornila na léčebný Chropyňský pramen.
V letech 1939 až 1942 prováděl na louce Hejtman továrník z Koryčan, pan Břetislav Barták hlubinné průzkumné vrty do hloubky až 700 metrů. Překvapivě se místo ropy, kterou hledal, objevily minerální prameny. Jeden z nich měl velký tlak a tudíž továrníka zaujal. Nechal provést chemický rozbor, kterým se zjistilo, že pramen obsahuje látky s léčivými účinky. Tyto jsou dány především vyšším obsahem minerálních solí, uhličitanů a chloridů. Dále voda obsahuje jod, brom, lithium a kyselinu boritou. Plynné součásti vody tvoří volné kyseliny uhličité a hlavně metan, čímž se jednalo o unikát svého druhu v Evropě.
Nejprve bylo nutné odborně zachytit pramen do ocelových silnostěnných pažnic a v roce 1944 nechal továrník Barták na tomto místě postavit koupelnu. Účinky vody při léčení především revmatických chorob byly velmi překvapující. Uvažovalo se o výstavbě lázní a pro tento účel byla založena společnost Lázně Chropyně spol. s r.o.. Především místní lidé začali upisovat podíly po 10 tisících korunách a brzy se vybralo 5 milionů korun. Započalo se tedy se stavbou lázní, které měly 12 koupelen, masážní místnosti a odpočívárny. Slavnostní otevření se konalo 28. června 1947 a zúčastnili se ho ministr zdravotnictví dr. Adolf Procházka a světící Josef Vévoda. Kapacita lázní byla počítána pro 300 pacientů denně. A přicházeli sem lidé nejenom z okolí, ale i z Evropy a dokonce ze zámoří.
Slibně rozjetý projekt se však již v roce 1949 dostal do krize, jelikož Ústřední ředitelství státních lázní a zřídel oznámilo, že lázně neodpovídají po technické stránce předpisům. Město však projevilo zájem a tudíž objekt následně fungovat jako lázně rekreační a očistné. Věhlas tohoto místa neutichal a tak přiměl Zdravotní komisi v roce 1954, aby rozhodla o postupné rekonstrukci stávajících a výstavbě dalších částí lázní. Penězům se však nějak do Chropyně z Prahy nechtělo a tak až v roce 1958 bylo otevřeno nové lázeňské oddělení s devíti vanami.
V roce 1976 byla zjištěna rozsáhlá koroze potrubí, díky níž unikalo velké množství vody zpět do podzemí. Proto byl proveden nový vrt do hloubky 385 metrů. Laboratorní rozbor zjistil, že voda svou kvalitou se podobá té v Luhačovicích a na rozdíl od ní není nasycena oxidem uhličitým, ale metanem. Následovala renovace lázní, po níž vznikly prostory zajišťující lázeňskou léčbu o kapacitě až 200 koupelí a 100 masáží denně. O další rekonstrukci a rozšíření se začalo uvažovat v roce 1984. Patrně nebyly peníze a poté přišla revoluce a jiné starosti. Situaci nakonec bohužel vyřešila v roce 1997 ničivá povodeň, při níž byly lázně totálně zničeny. Od té doby má město neustálý zájem o obnovu, respektive o stavbu nových lázní. Vyskytlo se již mnoho potenciálních investorů, ale zatím se nic neděje.
Pramen má teplotu 23oC a přetlak před vyústěním 450 kPa (4,5 atmosféry). Jeho vydatnost činí 1500 litrů vody za minutu. Chropyňský pramen je doporučeno pít a inhalovat lidem s problémy pohybového ústrojí (chronický revmatismus kloubní, svalové revmatismy, arteriosklerózu v počátečních stádiích a při dobré funkční činnosti srdeční polyneuralgii, neurovegetativní dystonii, obrny nervů, záněty sedacího nervu nebo cévní poruchy centrálního nervstva).
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/
a na stránkách iDNES.cz: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/