Dijon - kostel sv. Jana (église Saint-Jean)
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Za jednu z nejzajímavějších dijonských sakrálních památek můžeme zcela jistě označit gotický kostel sv. Jana. Tato krásná a majestátní stavba vznikla v letech 1448 až 1470 jako kolegiátní chrám, později sem byla umístěna instituce, kterou můžeme označit jako vysoká škola kanovníků a dnes (od roku 1974) zde sídlí divadlo, které se nazývá Théâtre Dijon-Bourgogne nebo Théâtre du parvis Saint-Jean. Z toho je zřejmé, že v současnosti je kostel odsvěcen, což mu ovšem na přitažlivosti nikterak neubralo.
Vlastníkem kostela, který byl v roce 1862 zařazen mezi historické památky, je město Dijon. Svatý Jan byl od počátku velmi významnou stavbou, však si také zásluhy na jejím vzniku přisvojovali vévodové Philippe III. de Bourgogne (Filip Burgundský) a Charles le Téméraire (Karel Smělý). Předpokládá se přitom, že svatojánský kostel v Dijonu nestojí jen na místě starší kaple, ale rovněž baziliky z konce 4. století. Je tedy možné, že nějaký ten „základový kamínek“ může pamatovat období Pozdní říše římské.
V době svého vzniku, tedy v II. polovině 15. století, charakterizoval tento svatostánek mohutný chór, lemovaný věžemi, které působily dojmem transeptu. Dvě věže byly navíc přidány do rohů apsidy, čímž se zvýšila okázalost budovy. Během francouzské revoluce se stal kostel národním majetkem a byl používán jako trh. Věže a věžičky přitom byly zničeny. Chór byl zkrácen v 19. století, ale již dříve se na jistých změnách v podobě chrámu podepsal biskup Jacques-Bénigne Bossuet, jehož socha se tyčí před kostelem.
Přesto, že byl kostel odsvěcen, zachovává si – i jako divadelní budova - to nejlepší, co dostal v 15. století do vínku. Návštěvníci představení v této součásti burgundského Národního divadla tak nejsou ochuzeni ani o prohlídku zachovaných pozoruhodných interiérových nástěnných maleb.
Poměrně monumentální stavba bývalého kostela stojí v historickém centru města, na nároží náměstí Place Bossuet a ulice Rue Danton.