Dijon – Vítězný oblouk (Porte Guillaume)
Turistické cíle • Památky a muzea • Památník
Vítězný oblouk patří ve Francii všeobecně mezi památky oblíbené a poměrně hojně se vyskytující. Nelze se proto divit, že jeden z nich najdeme rovněž v hlavním městě Burgundska. Tady je nazýván Porte Guillaume, a to zřejmě proto, že byl postaven na místě – a na základech - někdejší staré městské brány, pocházející z 12. století. Tato neoklasicistní stavba vznikla v roce 1788 a mezi francouzské památky se zařadila přesně o 150 let později (Jára da Cimrman by měl jistě radost, ale doporučil by raději vše o 2 roky posunout), tedy roku 1938. Autorem podoby oblouku je architekt Jean-Philippe Maret.
Vítězný oblouk v Dijonu byl postaven jako památník na počest burgundského prince de Condé a také dostal původně název Porte de Condé. V té době byl ještě propojen s hradbami s cimbuřím, které se již nedochovaly. Během francouzské revoluce byl oblouk přejmenován na Bránu Svobody (Porte de la Liberté), aby nakonec získal své současné jméno Porte Guillaume. To pravděpodobně odkazuje k benediktinskému náboženskému reformátorovi z přelomu 10. a 11. století, který se jmenoval Guillaume de Volpiano.
Oblouk dnes odděluje náměstí Place Darcy od ulice Svobody (Rue de la Liberté) a po obou stranách jej zdobí čtyři reliéfy, jejichž autorem je sochař Claude-François Attiret. Tyto reliéfy zobrazují prince de Condé, Minervu, Múzu Historii a alegorii města Dijonu. Nechybí dvě mramorové desky s girlandami a medailony nebo pamětní deska prezidenta Thomase Jeffersona, která představuje symbol francouzsko-amerického přátelství.