Dijon – náměstí Darcy (Place Darcy)
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Francie je mnohdy zemí protikladů, a tak se nelze divit, že v jejich městech najdeme vedle sebe prostorná světlá náměstí a široké bulváry s křivolakými uličkami a temnými malými plácky mezi středověkými domy. Burgundský Dijon není v tomto ohledu žádnou výjinkou. Náměstí Darcy patří, samozřejmě, do té první kategorie, má víceméně trojúhelníkový tvar a v jeho okolí se nacházejí právě ty bulváry, na kterých se dá – alespoň podle pánů Š+G – skvěle zevlovat. A přesto, že se jedná o část města poměrně moderní, je památkově chráněna. Dokonce snad až na toto náměstí také dosahuje ochrana světového dědictví.
Náměstí Darcy, veřejná prostora haussmannovského stylu I. poloviny 19. století, je pojmenováno podle inženýra Henry Darcyho. Tento místní rodák byl vědcem, inženýrem v oblasti hydrauliky i stavebnictví, významným fyzikem i speologem a také rytířem Čestné legie. Hlavně se však proslavil svou činností v oboru hydrauliky. A jeho význam pro Dijon spočíval především v tom, že zde Darcy v roce 1838 zavedl vodovod s tekoucí vodou a monumentální nádrž jako zásobárnu pitné vody (2.300 m3). Tak vznikl 12 km dlouhý podzemní akvadukt, aby nad ním byly v roce 1840 postaveny první nové budovy.
Náměstí se nachází těsně „za hradbami starého“ Dijonu. Ten byl již ve 12. století obklopen městskými hradbami s 12 branami a 18 věžemi. Koneckonců tudy procházela jedna z hlavních os města, mířící po dnešní ulici Svobody k paláci burgundských vévodů. A také v 15. století pár metrů odsud stával dijonský hrad. Dnes náměstí obklopují významné budovy i městský Darcyho park, který je od roku 1880 první veřejnou dijonskou zahradou a kterému vévodí novorenesanční vodní nádrž architekta Félixe Vionnoise z konce 19. století.
Mezi budovami dominuje Hotel de La Cloche, jeden z nejluxusnějších hotelů v Dijonu, postavený v roce 1884, a slavné kino Darcy (Cinéma Le Darcy). Nechybí obchody, banky, zajímavé tramvajové zastávky z roku 2012, restaurace nebo vítězný oblouk zvaný Porte Guillaume. Samostatnou kapitolou je malý památník v podobě zvonu, kterým město uctilo – a současně odsoudilo - smrt nevinných lidí při pařížských útocích islámských teroristů v listopadu 2015. Mnohem veselejší je pak památník „žabiček“ u vstupu do podzemního parkoviště.