Dijon – palác Hôtel de Vogue
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámeček
Jednou z méně známých památek, které by návštěvník burgundského Dijonu určitě neměl minout bez povšimnutí, je palác – nebo panské sídlo - Hôtel de Vogue, charakterizovaný zejména, pro tento region tak typickými, výraznými glazovanými střešními taškami a zajímavým vstupním průčelím, které z vnitřní strany zvýrazňuje trojarkádový portikus. Jedná se v podstatě o menší zámeček, postavený v roce 1614 pro soudce, člena burgundského parlamentu a velkého milovníka umění Étienna Bouhiera. Tato nikterak velká - řekněme renesančně manýristická – stavba byla mezi francouzské památky zařazena v roce 1911 a najdeme ji v těsné blízkosti chórové části dijonského Notre Damu, tedy kostela Panny Marie. Adresa objektu z počátku 17. století je Rue de la Chouette č. 8.
A je dlužno přiznat, že dijonský Štěpánek – tedy, pardon, pan Étienne Bouhier z Chevigny – byl mužem vpravdě renesančním. Sám si totiž podobu svého zámečku – coby architekt amatér - „hodil na papír“ a ten je od té doby považován za „prototyp“ panského sídla v celém regionu. Podobné stavby však můžeme najít také v Toulouse, Montpellier nebo Nimes, a je zřejmé, že jejich podobu výrazně ovlivnily příbuzné stavby italské renesance. Předpokládá se také, že svůj podíl na dijonském zámečku může mít rovněž známý architekt Hugues Sambin.
Nádvoří tohoto sídla obklopují dvě boční pavilonová křídla, centrální budova a vstupní část. Výzdoba fasád – tedy hlavně štíty, maskarony a girlandy - připomíná spíše 16. století, barevná mozaika střešních glazovaných tašek burgundského stylu již zmíněna byla. Oblouky vstupního portika jsou bohatě zdobeny, převážně listovým motivem. Můžeme zde vidět také vyrytý monogram B.M.G., který snad připomíná jméno prvního vlastníka a jeho dvou, ne současných, ale po sobě jdoucích manželek (Štěpán byl filuta a rafinovaně si vzal – zřejmě i z úsporných důvodů – ženy se stejným monogramem). Levý portál, umožňující vjezd kočárů do zahrady, kde byly také vybudovány stáje, vznikl až v roce 1717. Boční parkové průčelí je – kromě dvou čtvercových vížek - bez ozdob. Místnost strážných, nacházející se v blízkosti vstupu, je ozdobena malbou s tématem antického příběhu o tragické lásce Afroditiny kněžky Héro a mladíka Leandra.
V roce 1766 zámek získává významný šlechtický rod de Vogue, a to díky sňatku Catherine Bouhier de Versalieu s hrabětem Cerice-Francoisem Melchior de Vogue. V současné době je tento půvabný palác v majetku města Dijon a sídlí zde některé městské úřadovny, zřejmě něco jako „pracák“ (doslovný překlad tohoto pracoviště by byl „městské oddělení lidských zdrojů“).