Dijon, perla Burgundska
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Přibližně 150-tisícové burgundské město Dijon je pozoruhodnou součástí departementu Côte-d'Or. Někdejší sídlo burgundských vévodů, ležící na řece Ouche, je významným centrem snad všech odvětví, které ve Francii něco znamenají. Jmenovat můžeme např. obchod, průmysl, Dopravu nebo vinařství. Za samostatnou zmínku pak, samozřejmě, stojí nejen slavná Dijonská hořčice, ale také zdejší arcibiskupství, Burgundská univerzita nebo folklorní festival, Výstava květin či závodní okruh, po kterém se svého času proháněly také vozy Formule 1. Území, na kterém se dnes město Dijon nachází, bylo osídleno již v době halštatské, tedy v době, která bývá spojována s Kelty, zpracováním železa a pohany, kteří ještě netušili, že by se někdy měl narodit nějaký Jesus. A jak už to bývá, později se dějinami města prošli Římané i francký král Chlodvík a někdy v období, kdy začal mít letopočet čtyři číslice, uchopili městské otěže burgundští vévodové, později i francouzští králové. Postupně se také posilují městská práva i opevnění.
Největší rozvoj města však začíná až v 17. století. Ale teprve v tom následujícím je založena univerzita (1722), obnoveno biskupství (1725) nebo založena Akademie věd a umění i botanická zahrada (1740). Poté následuje období, kdy jsou pro Dijon důležitá dvojčíslí; v roce 1833 byl totiž dokončen Burgundský kanál, roku 1844 železnice s nádražím, kudy dnes sviští TGV na trati Paříž - Lyon – Marseille, a o 100 let později bylo město osvobozeno od nacistické nadvlády. A když už jsme u těch dvojčísel, tak v roce 2011 postoupil místní fotbalový klub Dijon Football Côte d'Or do francouzské Ligue 1. Sice se vzápětí vrátil do 2. ligy, ale předtím ještě stihl porazit veleslavný a hvězdami i „mincemi“ přeplněný marseillský Olympique.
Nikoho jistě nepřekvapí, že se toto město může pochlubit i dnes neuvěřitelným množstvím pamětihodností. A protože jsme ve Francii, tak ty nejkrásnější a nejdůležitější bývají spojovány nejen s burgundskými vévody, ale hlavně s nejdokonalejším architektonickým stylem všech dob, tedy gotikou. A k vévodům patří, pochopitelně, zejména jejich sídlo, ke gotice pak katedrála a další pozoruhodné svatostánky. V této oblasti je Dijon skutečným „Zlatým městem“. Kolem většiny významných městských pamětihodností návštěvníky Dijonu provede moudrá sova (každé zastavení „soví“ naučné trasy je na dlažbě označeno velkým zobrazením tohoto symbolu města). A to se týká rovněž městských parků, baroka vlámského nebo italského typu i paláců z přelomu 19. a 20. století (stačí vzpomenout na budovy pošty, spořitelny nebo Grand hotelu). Je přitom logické, že mnohé z nich najdeme okolo zdejší hlavní tepny, tedy ulice Rue de la Liberté.
Pokud bychom měli zmínit alespoň hlavní zdejší památky, tak vynechat nejde palác burgundských vévodů s dnešní radnicí, katedrálu netradičního zasvěcení (Benignus Dijonský), kostely Notre Dame, sv. Michaela Archanděla nebo sv. Jana (dnes v něm sídlí divadlo), bývalý ženský klášter bernardinek (Convent des Bernardines), vítězný oblouk na náměstí Darcy (Porte Guillaume), nedaleký park Jardin Darcy a zapomenout nelze ani na množství pozoruhodných muzeí v čele s Muzeem krásných umění (Musée des beaux-arts de Dijon), které potěší i tím, že je svým návštěvníkům zpřístupněno zcela bezplatně.