Fryšták - náměstí Míru
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Město Fryšták bývalo v minulosti součastí lukovského panství a to částí tak významnou, že tu už roku 1558 byla poddaným pány z Landeka zrušena robota. Stalo se tak kvůli vzrůstajícímu významu městečka. Fryšták se totiž brzy stal centrem obchodníků a velmi dobře se tu dařilo také všelijakým řemeslům - z čehož pochopitelně plynul do kapes vrchnosti daleko větší zisk, než když se poddaný vrtal na poli... Místní obyvatelé, zbaveni nepříjemností lopoty na panském, se tak mohli v klidu věnovat svobodnému podnikání a tomu, kdo co uměl. Netrvalo to ani tak dlouho a fryštácký rynek byl obestavěn honosnějšími domy původních zbohatlíků z tehdy ještě z tradičního staviva - ze dřeva. Plameny ničivého požáru si v roce 1841 bohužel právě na tomto materiálu "pochutnaly" tak, že vyhořela většina městských domů a tak bylo centrum městečka v následujících letech zcela přestavěno. Jako materiálu bylo použito přece už jenom trvanlivějšího kamene. Ještě v době vrcholného socialismu se fryštácké náměstí mohlo cizímu návštěvníkovi pochlubit akorát tak nevzhlednými šedivými a žlutými budovami s oprýskanými fasádami a nebylo zde nic, co by obzvlášť zaujalo oko turisty. Naštěstí se od "sametové" revoluce všechno změnilo. Domy okolo náměstí dostaly nové fasády, některé prošly rekonstrukcí a plocha náměstí? Ta přede spokojeností nad novou dlažbou jako kočka domácí...
Náměstí Míru má rozlohu asi 80 x 80 m, jeho plocha je ale rozčleněna na několik částí, takže se zdá návštěvníkovi menší. Tak jak bývá v našich městech bohužel stále ještě zvykem, tak i tady prochází centrem po spodním okraji náměstí hlavní silniční tah. Téměř polovinu náměstí pak zabírá busové nádraží a parkoviště pro auta - (fotit přes ně historické památky je úkolem nadlidským a někdy to ani nejde) - zbylou část zdobí menší parčík. Z doby baroka se nám na náměstí zachovala socha svatého Jana z Nepomuku. Nejstarším zachovalým domem na rynku je Hrubá hospoda, která i v dnešní době dělá čest svému jménu a dá se zde i dobře najíst. Tento původně měšťanský dům pochází ze 17.století. Nejhezčími domy na náměstí jsou: secesní dům vedle Hrubé hospody, jehož fasádu zdobí reliéf T.G.Masaryka, vzorně opravená budova radnice z r.1900 na západní straně náměstí a v severním cípu náměstí stojící budova školy z r.1890, vystavěná v historizujícím slohu. Ostatní budovy jsou mladšího data a také různé architektonické úrovně - vedle moderního Penzionu pro mobilní seniory - (určen nejspíš jen pro důchodce s vlastním mobilním telefonem), tu stojí moc krásný paskvil obchodního domu Jednota. Ten byl "moderní" pouze v době, kdy náš prezident Husák při častých bratrských návštěvách radostně skákal do náruče a pln lásky objímal svůj sovětský protějšek - Brežněva - a tuto jejich "opičí lásku" nám neustále předhazoval na odiv jeden ze dvou programů československé TV... Nejvyšší dominantou fryštáckého centra je věž kostela sv.Mikuláše, ale ten již leží mimo plochu náměstí.
(Na vlastním náměstí a v jeho bezprostředním okolí se samozřejmě setkáme s dalšími zajímavými stavbami, já se omlouvám za velmi "skromnou" Fotopřílohu, neboť jsem se ve Fryštáku na náměstí ocitl pozdě odpoledne a kvůli přímému protisvětle se další snímky nedaly pořídit...)