Fryšták - sousoší Návraty
Hlavní „iniciátorkou“ díla se stala kniha pověstí Fryštácká brázda vypráví, jíž se nechali jeho tvůrci, pocházející z dílny akademického sochaře Stanislava Novotného-Kinského, inspirovat. Sousoší se skládá ze tří samostatných částí (materiál poskytla stará fryštácká lípa) a má znázorňovat tři nejdůležitější vývojové éry z historie města. Freya evokuje pohanské období, Mikuláš nástup křesťanství a děťátko Andrýsek je zpodobněním budoucnosti.
(Jen tak mimochodem – právě Andrýskovo jméno nese i nová okružní fryštácká naučná stezka.)
Sousoší bylo umístěno do trojúhelníkového parčíku u Fryštáckého potoka, tedy do míst, kudy v dávné minulosti procházela středověká komunikace ku hradu Lukovu. Zde bylo založeno i první fryštácké osídlení, které se v průběhu staletí rozrostlo do velikosti nynějšího města.
Dílo bylo slavnostně odhaleno v září roku 2010 při příležitosti konání „Staříčkovy“ pouti konané na počest zakladatele salesiánství u nás – Dona Ignáce Stuchlého - a účastnili se jej i delegáti z družební slovenské obce Muráň.
Já k sousoší o 12 let později dorazil shora po ulici Osvobození. Ještě než jsem po lávce přes potok vyrazil ku chrámu sv.Mikuláše, nejprve jsem si skulptury pozorně prohlédl, ale z viděného moc moudrý nebyl. Vysvětlení naštěstí poskytla malá info tabule s popiskem a názvem díla, umístěná blíž u potoka.
A já za ni v duchu jejím tvůrcům blahořečil, neboť u valné většiny takovýchto supermoderních skulptur si připadám jak blbec, protože absolutně netuším, co to vlastně je!