Holešov - náměstí sv.Anny
Rynek vznikl za Jana mladšího ze Šternberka (majitele holešovského panství), který roku 1524 v privilegiu Jednotě bratrské povolil v tehdejším předzámčí poblíž židovského ghetta vystaviti „dům pod zámkem ležící“ a bratrskou školu. Ta sloužila i jako fara a naproti ní zbudována zděná modlitebna. Roku 1584 k ní byla přistavěna renesanční hranolová věž zvonice (dnes je hlavní dominantou průčelí kostela sv.Anny), jež byla v éře baroka jen nepatrně upravena.
Začátkem 17.století do města přišli jezuité, usadili se v objektech po Jednotě bratrské a zahájili rekatolizaci. Modlitebna byla přestavěna na kostel zasvěcený sv.Anně a k němu ze dvou stran přiléhající křídla kláštera Trinitářů. Po odchodu jezuitů z Holešova byl chrám využíván jen občas a chátral, honosné barokní přestavby se dočkal až v polovině 18.století. Po třicetileté válce vznikl v těsné blízkosti hlavního holešovského náměstí uzavřený areál barokních masných krámů, v nichž měli své prodejny všichni řezníci města. Krámky byly původně dřevěné a stály u ohradní zdi se dvěma bránami. V půli 18.století přestavěny na zděné a mezi nimi vedla ulička. Ve dvacátém století krámy postupně opuštěny, začaly pustnout a několik z nich úplně zaniklo.
Za vlády císaře Josefa II. byl trinitářský klášter zrušen a poblíž masných krámů vystavěna tereziánská kasárna. Po bitvě u Slavkova se změnila na lazaret pro raněné vojáky, jichž tady přes tisíc zemřelo a bylo pohřbeno do hromadných hrobů v místech dnešního Amerického parku.
Dům s průjezdem na dnešní náměstí Dr.E.Beneše býval od poloviny 19.století radnicí. Okolní stavení byla využívána gymnáziem jako jeho učebny, sídlila zde četnická stanice a Městská spořitelna.
Náměstí sv.Anny se rozkládá se u stejnojmenného kostela a je nepravidelného protáhlého tvaru o délce 100 m a největší šířce jen o málo větší jak 20 metrů. Na protilehlých stranách je průchody pod domy spojeno s ulicí Zámeckou a náměstím Dr.E.Beneše.
Město Holešov začalo usilovat o jeho proměnu na odpočinkové a společenské centrum, ale před vlastní realizací tohoto bohulibého plánu bylo nutno vyřešit složité majetkové stavy. (Ještě roku 2013 bylo bohužel zlikvidováno stavení bývalé bratrské školy a fary a namísto něj tady vyrostl novodobý objekt.)
O něco později bylo ale úsilí města konečně korunováno úspěchem a po renovaci všech historických budov se z dříve zanedbaného průchozího rynečku stalo malebné a velmi příjemné veřejné prostranství.
V roce 2020 na prostranství před kostelem sv.Anny vyrostl kovový Strom Smíření mající symbolizovat smír mezi katolickou, protestantskou a židovskou církví. Jeho autorem se stal akad.sochař Ondřej Oliva. Zpřístupněn veřejnosti byl nádherný barokní interiér kostela s kaplí a při příležitosti 400 let od umučení sv.Jana Sarkandra v oratoři chrámu vznikla Pamětní síň tohoto světce.
Renovován byl i objekt bývalých kasáren, čtyři zbylé dochované masné krámy a ve spodní části náměstí vytvořeno tržiště pro řemeslníky, sloužící zároveň jako prostor pro pořádání kulturních akcí i relaxaci.