Holešov
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Holešov leží na Jižní Moravě, jihovýchodně od města Přerov. Město se rozkládá v údolí tvořeném řekou Rusavou a pod vrcholky kopců Hostýnských vrchů. U jižního okraje města je malé dopravní letiště. Hostýnské vrchy najdeme východním směrem od města. Ostatní krajina kolem Holešova je mírně zvlněná. Městem prochází značená cyklistická trasa, která nás západním směrem dovede do města Kroměříž. Východním směrem po trase můžeme dojet do Bystřice pod Hostýnem vydáme-li se na rozcestí v obci Brusné na sever. A nebo do horské obce Rusava. Na pěší výlet se můžeme vydat do nedaleké obce Rymice, kde najdeme muzeum lidových staveb a technickou památku větrný mlýn. Turistická značená trasa vede východním směrem z Holešova a tak zvaným Zlatým údolím můžeme dojít na vrchol kopce Hrad ( 560 m.n.m.).
Historie
V roce 1134 tu byla malá osada z názvem Holešov, které patřila k olomouckému kostelu. Ve 14. století tu nechali Šternberkové založit městečko. V roce 1487 bylo povýšeno na město. Až do sedmdesátých let 16. století byl Holešov v majetku Šternberků. Po té se v držení města střídala řada známých šlechtických rodů. Město bylo obehnáno obrannými hradbami a vstup dovnitř zajišťovaly tři vstupní brány. Opevnění bylo odstraněno již v roce 1643, ale braný zůstaly do počátku 20. století, kdy byly zbořeny. Do dnešní doby se dochovaly pozůstatky hradeb, které můžeme vidět na okraji historického centra města. Město bylo poničeno řadou rozsáhlých požárů, z nichž největší postihl město v roce 1842. Z historických budov se dochovala jen nepatrná řádka. Domy na náměstí byly v druhé polovině 19. století přestavěny. Ke starším budovám patří barokní dům č.p. 2 pocházející z počátku 18. století a blok masných krámků postavených v roce 1736, do kterých zajišťuje vstup barokní brána. Ve středu náměstí je Barokní morový sloup z poloviny 18. století. Cenou památkou v Holešově je bývalé židovské gheto a hřbitov. Nejstarší náhrobky na židovské hřbitově jsou z poloviny 17. století. Ghetu dominuje synagoga, která byla rekonstruovaná v letech 1964 a 1995 a v dnešní době tu najdeme expozici věnovanou Židům. Na městském náměstí je budova muzea, kde se můžeme seznámit jak se dříve v regionu žilo. Nejznámější památkou města je velký barokní zámek. Který nechali postavit Rottalové v druhé polovině 17. století. Zámek je obklopen parkem, kde najdeme unikátní památku síť vodních kanálů. Barokní kostel Nanebevzetí panny Marie byl postaven na přelomu 17. a 18. století a zdobí jej renesanční věž. V současné době byl postaven trinitářský klášter s kostelem svaté Anny a také kaple svatého Kříže a svatého Martina. Historický střed Holešova je městská památková zóna.
Umělecky mimořádně hodnotný zámek se nachází ve městě Holešov na Kroměřížsku ve Zlínském kraji. Zámek je čtyřkřídlá budova s mansardovou střechou uzavírající arkádový dvůr, která si ještě částečně uchovala pevnostní charakter, zdůrazněný nárožními šestibokými věžemi. Průčelí člení vysoký pilastrový řád, v hlavní ose je umístěn mělký rizalit s průjezdem v přízemí, završený trojúhelníkovým štítem. V zámeckých interiérech se dochovala vynikající štuková výzdoba, pozoruhodný je soubor maleb na téma Ovidiových metamorfóz. Mezi významné zahradní architektury patří Zámecký park francouzského typu, protkaný vodními kanály, které se vzájemně protínají tak, že vytvářejí tvar Neptunova trojzubce. Zámek je pro veřejnost uzavřen, volně přístupný je pouze Zámecký park.
Aktuální novinky - zámek Holešov pro rok 2010
Souhrnná výstava obrazů slavného českého malíře Alfonse Muchy bude hlavním lákadlem letošní turistické sezóny na zámku v Holešově na Kroměřížsku. Sezóna odstartuje celodenním programem 1. dubna a návštěvníky v ní čekají i další novinky, v létě například atraktivní koncerty pod širým nebem.
„K slavnostnímu otevření sezóny chystáme na 1. dubna módní přehlídku, ukázku opery či dobové tance. Den poté, 2. dubna, nabídneme noční prohlídky s živými obrazy. Vedle toho chystáme spoustu dalších akcí, které nejen přilákají návštěvníky, ale i obohatí kulturní život v Holešově. Budeme tu mít Majáles, pálení čarodějnic a v létě koncerty pod širým nebem. Jednou z hlavních událostí bude 6. června koncert Jaromíra Nohavici,“ uvedl Milan Caha, dramaturg a provozní zámeckého hudebního klubu. Na Prvního máje se pak na zámku uskuteční Den otevřených dveří, který nabídne koncerty, prohlídky, besedy či výstavy. Od dubna je také možné vyrazit na zámku na prohlídku, konají se denně mimo pondělí v 10 a 14.30 hodin, pro větší skupiny je ale možné objednat i jiný termín.
Reprezentativní výstava Alfonse Muchy bude veřejnosti zpřístupněna 17. června. „Představí okolo 60 autorových prací. Zapůjčená díla budou pocházet ze soukromých sbírek a dále z galerií z celé České republiky i zahraničí. Loni jsme podobně nabídli výstavu obrazů Joži Úprky, která měla velký úspěch. Nyní tedy v tradici atraktivních výstav autorů zvučných jmen pokračujeme,“ uvedl Pavel Chmelík, ředitel Městského kulturního střediska v Holešově, pod které zámek spadá.
Zámek v Holešově patří na Východní Moravě k nejvýznamnějším, ale zatím méně známým – především proto, že byl od roku 1996 uzavřen. Poté, co jej roku 2005 od soukromého vlastníka odkoupilo město a začalo investovat do jeho oprav, se loni opět otevřel veřejnosti. Od zimy se v něm konaly plesy, koncerty či firemní semináře, v létě tam byly zahájeny turistické prohlídky a v prosinci se ještě ve sklepení otevřel hudební klub. Zámek se má postupně proměnit v moderní kulturní centrum. „Časem se sem má přestěhovat například místní muzeum či knihovna. Postupně restaurujeme další místnosti zámku. Na nádvoří je již opravena arkáda a funkční kašna,“ doplnil kastelán zámku Jaroslav Radecki.
Zámek v Holešově stojí na místě, kde se původně nacházela gotická tvrz pánů ze Šternberka. Od 16. století zámek měnil podobu z renesančního až na dnešní raně barokní. O to se nejvíce zasloužily rody Rotalů a později Bruntálských z Vrbna. Je obklopen jedinečným rozsáhlým parkem francouzského typu, který volně přechází do anglické Obory. Park má rozlohu 30 hektarů. Jeho součástí je systém vodních kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce a Růžová zahrada s pomníkem významného rodáka, hudebního skladatele F. X. Richtera.
Jedinečný unikátem je také soustava ovocných sadů, které mají vzácný genofond odrůd s kontinuitou od 16. století do dnešních dob. Jde o více jak 50 odrůd ovoce.
Přestože turistické prohlídky zámku zatím nabízejí návštěvu místností bez původního mobiliáře, který byl v 50. letech rozkraden, je o ně velký zájem. Návštěvníci se totiž dostanou i do prostor, které jsou na jiných zámcích nepřístupné. Dále je možné zavítat do zámecké hvězdárny, ve které příchozí vítá hvězdář v barokním kostýmu jako průvodce, je zde také studovna a možnost večerního pozorování hvězd. Každý návštěvník navíc obdrží pamětní minci.
Holešovský zámek se nachází v centru města Holešova. V sučasné době probíhá rekonstrukce zámku, přesto je přístupný veřejnosti s průvodcem. Vnitřní části zámku jsou již opraveny,na rekonstrukci čeká ještě exteriér a jistě i park. Zámecká zahrada nás trochu zklamala. Krásně vybudované vodní kanály by si zasloužily doplnit okrasnými keři a květinami. Kdysi to tak jistě bylo a věřím, že zase bude. Vodní plochy jsou lemované vzrostlými alejemi, jimiž přijdeme k polygonálnímu altánu, před kterým stojí pomník hudebního skladatele F. X. Richtera, který se zde narodil. V zadní části parku se nachází obora.
Holešov se může pochlubit nově rekonstruovaným náměstím s plastikou a vodotriskem.
Měto na východním okraji Hané s Hostýnskými horami na obzoru.
S popisem tu jsou jiné příspěvky - dávám spíš fotky