Hrad a zámek Kolštejn
V obci Branná stojí minimálně od roku 1325 Hrad Kolštejn , který byl v 16.století přestavěn na zámek. Ve 14. století král daroval hrad českému rodu pánu z Lipého a ještě ve stejném století přešel do rukou pánů z Valdštejna. Po jeho smrti získali Kolštejn páni ze Zvole, za česko-uherských válek nejvýznamnější severomoravští spojenci uherského krále Matyáše a protivníci spojenců Jiřího z Poděbrad Tunklů z Brníčka. V tomto období byl hrad výtečně opevněný a stěží dobyvatelný. Z této doby se zachovala obvodní hradní zeď, zbytky hradního paláce na západní straně a velká věž na plošince nad údolím. Pánové ze Zvole drželi kolštejnské panství do roku 1568 , kdy jej získal sňatkem Jan Černčický z Kácova.
Již o 8 let později hrad drželi Žerotínové, za jejichž éry byla zahájena na místě zrušeného příkopu Starého hradu stavba nového sídla - renesančního zámku. V roce 1581 prodal Jan ml. ze Žerotína hrad slezskému rodu pánů z Vrbna. Ti ve stavbě zámku dále pokračovali. V r. 1597 byla stavba asi z větší části dokončena, jak ukazuje nápis vstupního portálu ve věži. Stavba byla nákladná a tak Žerotínové prodali zadlužený zámek s panstvím rytíři Hanušovi z Petřvaldu. Tento rytíř se zúčastnil stavovského povstání a po bitvě na Bílé hoře byl jeho majetek zkonfiskován a kolštejnské panství získal kníže Karel z Liechtenštejna. To byl součastně konec slávy tohoto vznosného panského sídla. Ještě za třicetileté války hrála kolštejnská pevnost poměrně důležitou úlohu jako hlavní opěrný bod císařských vojsk. Proto byly rychle dobudovány zámecké fortifikace směrem k městečku: dnes již neexistující věž se vstupní branou v místech dnešní silnice.
Po třicetileté válce se stal zámek pouhým hospodářským sídlem správy panství. V křídle vpravo od věže byl knížecí pivovar, zrušený v roce 1850. V tomto roce byla také část zámku věnována knížetem Liechtenštejnem obci, která zde umístila školu. V dalších částech zámku byly nájemní byty, tělocvična či divadelní sál. Oheň zámek poničil dvakrát. Poprvé roku 1770 byla poškozena pouze věž, ale roku 1926 oheň , způsobený neopatrností zámeckých nájemníků , poškodil celý zámecký objekt , arkády věžního Ochozu byly narušeny tak vážně, že musely být zbourány. Kníže Liechtenštein sice dal největší škody nouzově opravit, zámek však obratem prodal třem majitelům: místním křesťanským spolkům, německému svazu křesťanské mládeže olomoucké diecéze a obci, která tu zřídila prázdninovou osadu pro děti brněnských Němců.
Za mobilizace v roce 1938 byl zámek dočasně proměněn v kasárna československé armády, po mnichovském diktátu pak jej jako celek převzala obec. Po osvobození v roce 1945 zůstal zámek z větší části prázdný, obec neměla na jeho využití vážný zájem a hlavně potřebné finanční prostředky. V 70. letech byly provedeny pouze zabezpečovací práce, zachráněna byla věž, ale na větší opravy peníze nebyly. I dnes stále pomalu probíhá rekonstrukce , hrad je v soukromých rukách a možná z něj bude hotel..
Kolštejn jsme navštívili během dovolené v Jeseníkách a díky několika netradičním zajímavostem nás prohlídka zaujala. Z hradu toho moc nezbylo a v zámku není prakticky nic k vidění, kromě holých místností či nádvoří. Zajímavé je to, že se zachovala část hradu přesto, že zde byl postaven i zámek. Další zvláštností je to, že ačkoli vystoupáte po schodišti z jednoho nádvoří na druhé, stále jste v přízemí.... Perfektní průvodce nám dal také pěkné razítko do Památníku , prodal turistickou známku a na konci prohlídky jsme dostali návštěvní list. A pospěšte si - možná brzy již prohlídka nebude možná.....
Návštěvní doba:
duben - červen | sobota, neděle 9-17 hod. |
červenec a srpen | úterý - neděle 9-17 hod. |
září a říjen | sobota, neděle 9-17 hod. |
Mimo tuto dobu jen po předchozí telefonické domluvě na čísle 777 106 138.
Délka prohlídky:
s průvodcem 45 minut
Vstupné:
dospělí: 35,- Kč
děti, studenti, důchodci: 20,- Kč