Loading...
Je veliké (obdélník o stranách 120 x 50 m) a moc krásné, jenže výhledu na celou jeho plochu brání mohutná masa červenobílého barokního kostela vypínajícího se v jižní částí rynku. Na druhé straně je ale farní chrám Stětí sv.Jana Křtitele samozřejmě jeho největší dominantou a byl zde vybudován stavitelem Františkem Grimmem roku 1763. Jeho loď orientovaná ve směru od jihu na sever zasahuje až téměř do středu náměstí a u vchodu je po levici umístěn kříž a napravo socha sv.Anny.
Protiváhou chrámu a jeho věže je čtyřicet metrů vysoká vyhlídková věž staré radnice, jihozápadního nárožního objektu u Radniční ulice. Skládá se ze dvou stavení zbudovaných za Pernštejnů v 16.století. Dnes je sídlem Městského muzea, galerie, Infocentra a Základní umělecké školy. Jeho nejkrásnější prostorou je pozdně gotický sál s hvězdicovou klenbou.
Za kostelem už se rozprostírá volná plocha náměstí ozdobená na horním konci Mariánským sloupem se sochou Panny Marie Immaculaty z roku 1729.
Před ní se nachází novodobá fontána, která tady vznikla až při rekonstrukci rynku v roce 2006. Všechny jeho strany pak lemují většinou dvoupatrové staré měšťanské domy s renesančními jádry (ale s mnohem mladšími fasádami) i stavení novější. Nechybí zde lékárna (U Zlatého lva) a pohostinné podniky jako Sony Bistro či restaurace Archa.
V květnu letošního roku (2021) byla na Masarykově náměstí ukončena další rekonstrukce, jejíž cílem bylo je více „ozelenit“ a zajistit díky korunám nově vysázených stromů hlavám místních i návštěvníkům odjinud trochu stínu a pohody ve spalujících letních dnech. Některé původní stromy byly vyměněny za jiné a vysadilo se čtrnáct nových javorů. Navíc byla severní část rynku, určená ke shromažďování a pořádání různých akcí, osázena dvaatřiceti velkými květináči s trvalkami a pětatřiceti menšími. Dále zde vzniklo nové pítko obklopené kruhem laviček a úpravou prošlo i veřejné osvětlení.