Burčákové slavnosti Hustopeče 2012
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Tradičně jako každý rok, nemůžeme vynechat slavnosti burčáku v Hustopečích. Jestli dobře počítám, tak se jedná už o XVIII.ročník. My jedeme po vlastní ose, kamarádi vlakem a autobusem. Moc si toho neužijí, protože se vraci za pár hodin zpátky kvůli spojení, které sem není moc jednoduché.
Za čím jedeme?
Za čím bychom tam tak mohli jet. No přece za vzácným, sezonním mokem, burčákem. To, jak je zdravý, nemusím moc rozvádět. Jistě každý ví o obsahu vitamínů A, řady B, C, antioxidantního E omlazujícího buňky, zdraví prospěšných enzymů a minerálů a stopových prvků. Blahodárně působí na žaludek, vlasy, kůži (možná na mužské parohy), cévy, srdce, mužské orgány – proto se mu říká mléko starců. Známý je kladný účinek na trávící ústrojí. O jeho čistící účinnosti se již více osob přesvědčilo při nadměrné konzumaci. Již minule jsem se zmiňoval o rčení, že se ho má vypít tolik, kolik kdo má krve. Nevím, jak to platí pro upíry. Já osobně jsem léčebnou dávku letos dávno splnil, ale jedu sem také kvůli hustopečskému smyslu pro humor a recesi. Svědčí o něm jedinečná plastika vinné kvasinky, nemající ve světě obdoby a v r.2004 založená Burčáková unie s misijními stanicemi. Členy unie je k dnešnímu dni 55 měst, městysů a vesnic nejen z ČR a SR, Spolkové republiky Kraví hora, Jihomoravského kraje, ale i Argentiny, Nepálu a příští rok hodlá vstoupit vinařské město Daruvar z Chorvatska. V minulosti bylo jednáno i s Valašským královstvím. Možná kvůli možné kolizi s jejich národním nápojem slivovicí nedošlo jednání ke zdárnému konci. Burčáková unie má svoji hymnu, po dobu slavností je v pohotovosti Burčáková policie. Pozemní vojsko hlídá celý rok průběžně zejména podzemní prostory. O náročnosti služby v něm svědčí i značná světloplachost jejich členů, s dočasnými ataky tupozrakosti. Návštěvnici Slavností také byli ubezpečeni, že současné zamoření republiky metylalkoholem u burčáku nehrozí. Nejvyšší orgány Burčákové unie vzhledem k jejímu rostoucímu významu rozhodly zřídit i vlastní měnu. Aby se odlišila od EU, která má Euro bylo zavedeno Bůro. Tyto informace jsem čerpal z Burčákových listů, vydávaných vždy u příležitosti Slavností. Nedostatek místa a času mi nedovolí zde uvádět další velmi zajímavé informace. Je třeba do Hustopečí přijet a Burčákové listy si pořídit. Dnes je v nich ještě zmínka o zřízení speciálních kadeřnictví pro vinaře, zprávy z misijních stanic, o zaostalých Francouzích v pohledu na burčák, vzdělávací poznatky o burčáku, vyhláčených nejlepších mázhauzech, program Burčákových slavností a další velmi zajímavé informace. Původně jsem měl v úmyslu Burčákové listy oskenovat a přiložit ke článku. Obsahují však 8 stránek formátu A4 a nerad bych se také dopustil porušení autorských práv. Trest nucených Prací ve vinohradech, či delší pobyt v temnici bych možná přežil. Nechci však zbytečně riskovat.
Turistické zajímavosti Hustopečí jsem popsal už v minulém článku o návštěvě zdejšího vinobraní, takže se nebudu opakovat. Lze ho nalézt v historii webu. Letošní burčáky o něco dražší, stejně jako všechno u nás. Povětšinou byly sladší, což uvítaly zejména ženy. Jako každý rok byl výběr z mnoha odrůd. Objevil jsem novou, pro mě neznámou odrůdu Golubok, údajně původem z Moldávie. Tradiční osvědčené odrůdy mi však chutnaly více. Letos se mi ani nepovedlo dosáhnout potřebný počet razítek do Passportu a do hodnocení jsem nezasáhl. Evidentně stárnu. Minule mi chybělo jedno jediné razítko. Bohužel hrozilo, že by mně další dvojka mohla vytéci ušima nebo jiným nahoře umístěným a neuzavíratelným otvorem. Už jsem byl dost unaven a zrovna jako napotvoru bylo zemětřesení.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Z fotografií je celkem jasné, že stravovací možnosti jsou na Burčákových slavnostech pestré. Na ubytování je ve městě množství penzionů, ubytování v soukromí a i pár hotelů.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Jak jsem se už zmínil, mně se zde líbí recesistický Cimrmanovský humor, počtení v Burčákových listech a slušný burčák. Tentokrát bych doporučil burčák hlavně ve sklepích v obou sklepních ulic nad náměstím. A je tu nádherná, romantická atmosféra, obzvlášť večer. V některých mázhauzech v okolí náměstí hraje živá hudba, mně se nejvíc líbila cimbálka před mázhauzem Fialka – vítězem minulého roku. Rovnocená byla i country v zahradě u hotelu Centro. Celkem bylo otevřených 20 mázhauzů a 11 sklepů. Počasí skvělé.
Ostatní informace
Vstupné bylo letos 100,- Kč na pátek, 150,- Kč na sobotu, oba dny 200,- Kč, důchodci a studenti na oba dny 100,- Kč. Burčáky 15,- až 20,-Kč/0,2 lt, ceny jídel a pochutin běžné jako na podobných akcích. Burčákové listy, mapka mázhauzů a sklepů a Passport v ceně. S informacemi ochotně pomůžou infocentra v kině pod náměstím a IC v horní části náměstí v historické budově U Tří synků s muzeem.