Loading...
Vlastně na tom není nic překvapujícího. Spousta památek se ukrývá na hřbitovech. Povětšinou jsou to ale památky rodinného nebo osobního charakteru. Ačkoliv v některých výjimkách je někdy památkou celý hřbitov (u nás to bývají hřbitovy židovské). Ty většinové křesťanské jsou památeční spíše kvůli celkovému architektonickému řešení.
Ty ostatní jsou pak zajímavé kvůli hrobu nějaké význačné osoby, ale občas se na takových nepamátkových hřbitovech může dochovat nějaký zajímavý pomník nebo náhrobek, který rovněž stojí za pozornost.
Beze zbytku to latí o hřbitově v Jedlí (na Zábřežské vrchovině). Na celkem běžném vesnickém hřbitově je k vidění zajímavě řešený empírový náhrobek datovaný do roku 1819. Připisován je rodině Wachlerově.
Pískovcový artefakt je ve všech svých (dochovaných) částech odvozen od tvaru rovnostranného trojúhelníku. Podstavec začíná mírně pod současným terénem. Profilovaný sokl byl patrně zdoben andělíčky. Horní část soklu je zakončena římsou s pletencovým vzorem. Boční strany podstavce jsou opatřeny německými nápisy.
Na třech nožkách s květinovým tvarem stojí jehlanovitý obelisk. V horní části jsou reliéfní medailony s dvojicí hořících srdcí a božským okem. Kurzívové nápisy prozrazují jména nebožtíků a majitelů hrobového místa. Najdeme tu mj. jméno revírníka Wachlera, který mohl mít dostatečný příjem, aby si takové dílo mohl dovolit.
Na vrcholu jehlanu stála kamenná váza s hadem, která chybí.