Komňa – památník J. A. Komenského (sýpka)
Turistické cíle • Památky a muzea • Památník
Obec Komňa vznikla pravděpodobně někdy okolo roku 1260, písemně je však poprvé prokazatelně zmiňována až v roce 1385. Vesnice, ve které žije necelých šest stovek obyvatel, bývá většinou spojována se jménem Učitele národů, Jana Amose Komenského. Svého času bývala uváděna také jako jedno z jeho možných rodišť, dnes se již většinou připouští, že zde pouze žili jeho předkové z rodu Segešů. Například jeho dědeček Jan tady byl fojtem. Podobně je to i se zdejším památníkem velkého pedagoga.
Ten je umístěn (ne pedagog, ale památník) v objektu památkově chráněné sýpky, která pochází z roku 1774. Památník zde byl – spolu s expozicí o historii obce – umístěn v roce 1992, tedy při příležitosti 400. výročí narození J. A. Komenského. Současně byl v Komni znovu založen Spolek pro uctění památky J. A. Komenského, který památník spravuje. A při vší úctě k našemu slavnému emigrantovi mě zaujala více stavba samotná než možnost číst si informační tabule o trudném životě pedagogického sboru.
Budova bývalé sýpky – nebo špýchar usedlosti č.p. 33, což prý je chybné označení v seznamu nemovitých památek - je jednopatrová kamenná stavba, omítnutá a obílená. V jejím průčelí se nachází dřevěná pavlač (poschodí) a v přízemí vstup a dvě malá okénka. Štíty jsou vyzděny až do hřebene sedlové střechy, která je prodloužena tak, aby kryla také pavlač. Pozdně barokní sýpka je památkově chráněna již od roku 1958.
Budova je majetkem obce Komňa a je otevřena kdykoliv na požádání.