Loading...
Magická hora jakou Králický Sněžník je vždy přitahovala pozornost návštěvníků hor. Není bez zajímavosti, že v r. 1780 na Sněžník vystoupil i císař Josef II. za doprovodu staroměstského starosty. Princezna Marianna Oranžská nechala v r. 1871 v sedle mezi Malým Sněžníkem a Králickým vystavět salaš, kde pracoval Michael Aegerther, otec Johanna – stavebníka a salašníka na Švýcárně pod Pradědem. Zásluho Moravskoslezského sudetského horského spolku (MSSGV) byla na vrcholu postavena již v r. 1884 dřevěná vyhlídka. Již v roce 1881 nechala Kladská organizace vypracovat plány na stavbu kamenné věže, stavba samotná začala až v r. 1895, 17. června. Extrémní poloha nedovolila práce delší než 69-88 dní v roce, takže ke slavnostnímu otevření rozhledny došlo 9.7. 1899. Stavba stála na tehdy Pruském území cca 50m od státní hranice (dnes je hranice blíž). Slavnostního aktu se účastnil princ Albert Pruský a mj. i tehdejší starosta Starého Města Hermann Buhl (!) 33m vysoká věž byla vyvedena v podobě tehdy módní hradní věže, turistům k vyhlídce sloužila jen v letních měsících. Jméno nesla po tehdejším pruském císaři Vilémovi. Stavba rozhledny však podnítila i myšlenku na stavbu chaty. Pozemek poskytl majitel lesů Jan II. z Liechtenštejna, v říjnu 1908 začala výstavba chaty, vyhotovená byla pak 21.7. 1912. Vcelku brzy se stala oblíbeným cílem výletníků z obou stran hranice. I v meziválečných letech po slabším začátku sem proudily davy turistů a chata i rozhledna byly vděčným cílem turistů z československé i německé strany. Změna poměrů po 2. světové válce však již turistickým objektům na Sněžníku moc nepomohla. Kladsko připadlo Polsku a noví pánové se o rozhlednu příliš nestarali, podnik socialistického stravování RaJ na naší straně o chatu jakbysmet. Chata tedy byla uzavřena v r. 1968 a v r. 1971 zdemolována. Tou dobou rozhledna ještě stála, ale dávno již byla uzavřena. Polští vojáci ji odstřelili 11. října 1973 (v září téhož roku jsem byl poprvé na Kraličáku, rozhlednu si tudíž ještě pamatuju).
Po rozhledně zbyla na vrcholu obrovská kupa kamení, která dnes zarůstá trávou a je vlastně novým vrcholem, díky němuž je Sněžník o nějaké 3 m vlastně vyšší. Po změně poměrů i uvolnění hraniční ostrahy panuje na vrcholu Králického Sněžníku čilý ruch v celém období roku, takže se časem objevují zprávy o obnově respektive o nové stavbě rozhledny na Králickém Sněžníku. O to mají zájem zejména polští turisté. Zatím nejnovější zprávy hovoří o vážném úmyslu realizace stavby. Nejspíš by se jednalo o nějaké evropské dotace. Vzniknout by měla snad bytelná železná či ocelová konstrukce, údajně podobná rozhledně na Smrku v Jizerských horách s útulnou v přízemí (tedy s žádnou restaurací). Na české straně byly snahy vybudovat nějakou poštovnu, zatím se však turista musí spokojit jen s razítkem, na jehož základě by mu byla vydána turistická známka (v infostředisku na Dolní Moravě).
Proběhne-li stavba rozhledny, má být zabezpečena přechodnou nákladní lanovkou, která bude natažena od polské chaty Na Śnieżniku a po stavbě demontována, takže máme se na co těšit.
Dodatek 2021
Od jara, spíše léta je výstavba v plném proudu. Místo lanovky ale ke stavbě jezdí těžká nákladní auta nebo buldozery. Což samozřejmě vzbudilo nevoli nejen ochranářů. Stavba má ocelové jádro a dolní část má být pokryta kamenným obložením, aby připomínala ti původní. Na Kraličák jsem se vypravil až počátkem listopadu. Základní stavba je hotová, v příštím roce by snad mělo být hotovo (otevření se počítá na 30.9.2022). Pár obrázků v mlze.
Dodatek 2022
Od září 2022 je rozhledna přástupná. Byl jsem 23.10.2022, bohužel předpověď počasí zcela nevyšla a rozhledna byla většinu času v mraku. Takže na vyhlídku jsem ani nevylezl (on naštěstí výhled ze Sněžníku je dobrý i bez rozhledny).
Podle všeho se na vstup nic neplatí (tedy dole žádná pokladna není, pokud není něco vy vyšším patře.