Lipník nad Bečvou-kostel sv. Františka Serafinského
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kostel sv. Františka Serafinského najdete na Bratrské ulici mezi zámkem, kde má sídlo Městský úřad a bývalou piaristickou kolejí. V 15. a 16. století byl v tomto prostoru bratrský sbor, vedle kterého byl v letech 1590-93 postaven nákladem lipenské vrchnosti renesanční bratrský kostel s dvojicí věží. Na popud kardinála Dietrichštejna přišli do Lipníka piaristé, kteří se nastěhovali do prostor domu Jednoty bratrské a postupně tento dům přestavovali. Při první přestavbě v letech 1637-1641 bylo vybudováno 18 cel a jedna temná cela. Za ekonomické pomoci knížete Maxmiliána z Dietrichštejna byly přestavěny v letech 1660-1670 Kolejní budovy, v roce 1673 byla vybudována školní budova, rozšířená dále v letech 1734-41. V letech 1682-87 byl původní bratrský kostel nově zasvěcený sv. Františku Serafinského přestavěn podle projektu vídeňského císařského architekta Giovanniho Pietro Tencally. Kostel byl přestavěn v barokním slohu s věží s ochozem, druhá věž nebyla dostavěna. Z původní stavby se zachovala dispozice kostela i obvodové zdi kněžiště s opěrnými pilíři. Byla přistavěna Velká sakristie a po stranách kostela byly vybudovány dvě kaple, jedna z nich zasvěcena zakladateli piaristického řádu sv. Josefu Kalasanskému. Na hlavním oltáři je obraz znázorňující oslavu sv. Františka z Assisi z r. 1729, Freskovou výzdobu zhotovil po r. 1766 olomoucký malíř Josef František Pilz. V r. 1891 se kostel stal filiálním ke kostelu sv. Jakuba Většího. Vstupní brána ke kostelu a do areálu bývalých piaristických kolejí je umístěna do ohradní zdi kostela. Brána s půlkruhovým obloukem byla navržena v r. 1757, dvorním dietrichštejnským stavitelem Františkem Antonínem Grimmem. Oblouk brány je vyplněný barokní mříží, po stranách je ozdobena pilastry a nad římsou dvojicí dekorativních váz. Plastika nad branou představuje Zjevení sv. Terezie sv. Josefu Kalasánskému. Piaristé opustili Lipník nad Bečvou v roce 1884. Komplex budov koleje a chrámu sv. Františka Serafinského patří k významným památkám Moravy.
Kostel sv. Františka Serafínského se nachází hned vedle piaristického kláštera a zámku. Byl postaven na místě starého bratrského sboru v letech 1590 - 1593 místní vrchností Petrem Vokem z Rožmberka s manželkou Kateřinou z Ludanic. Petr Vok byl do sňatku s Kateřinou katolík, avšak mladá paní jej zřejmě svým vlivem dovedla mezi české bratry. Stávaly zde budovy sborového domu, špitálu, v blízkosti byl hřbitov. V roce 1590 byl starý sbor zbořen a začala se budovat renesanční novostavba.
Bratrský kostel byl postaven v goticko-renesančních formách. Kostel byl vybudován na půdorysu obdélníka, s trojbokým presbytářem, sevřeným dvojicí věží. Z původní stavby se dochovala dispozice kostela včetně obvodových zdí kněžiště s opěrnými pilíři, později upravená klenba kněžiště a dvojice věží, z nichž severní je vyzdobena sloupkovými arkádami s balustrádou. V našem prostředí se jedná o výjimečné dílo, neboť bratrské kostely jinak věže nemívaly. Věž patří k nejvýznamnějším památkám renesance v českých zemích. Druhá, jižní věž, nebyla dostavěna do zamýšlené výše. Projektantem této významné budovy byl snad známý stavitel Baltassare Maggi z italského Arogna.
Kostel stavěli italští kameníci, kteří se v té době podíleli na výstavbě města. Po bitvě na Bílé hoře dostal panství olomoucký biskup František Dietrichstein. Jako velký příznivce nového školského řádu piaristů, povolal je v roce 1634 do Lipníka a věnoval jim už zmíněný bývalý bratrský sbor. Na původním vybavení kláštera měl jistý podíl i zakladatel tohoto řádu, sv. Josef Kalasanský.
Po necelých 100 letech (1682 – 1687) byl kostel, v té době již zasvěcený sv. Františku Serafinskému, piaristy přestavěn ve stylu raného baroka. A to podle projektu vídeňského císařského architekta Giovanni Pietro Tencally, představitele raného baroka ve střední Evropě. Kostel má velmi Dobrou akustiku a zvláště v poslední době jsou v něm pořádány pravidelné koncerty. Uměleckým skvostem je monumentální vstupní brána s půlkruhovým záklenkem, který je vyplněn tepanou barokní mříží z r. 1757. Plastika nad bránou představuje Zjevení sv. Terezie sv. Josefu Kalasánskému, zakladateli řádu piaristů. Její autorství je připisováno Františku O. Hirnlemu ( B. Samek).
http://info.mesto-lipnik.cz/cz/infocentrum/pamatky/kostely-kaple-zvonice-meditacni-zahrada/