Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Technická památka
Milník - tedy předchůdce dnešního silničního značení s udáním kilometrové vzdálenosti příslušného cíle – bývá většinou patník nebo sloup, stojící například u silnice (může to ovšem být i jiný typ komunikace, včetně vodní cesty), který označuje vzdálenost k určitému místu – tedy výchozímu bodu cesty - v mílích. Tyto Kamenné artefakty byly používány již ve starověku a jejich jistou nevýhodou je fakt, že různých mílí máme „nepředstavitelné“ množství. Například Římané stanovili míli jako 1,483 km, tedy tisíc tzv. dvojkroků. Z tohoto dvojkroku – latinsky mille passus - vznikl i název jednotky. Řím se také mohl chlubit „nultým“ milníkem všech cest světa, tedy Zlatým milníkem na Foru Romanu.
U nás tak staré milníky nemáme, ale svou historií se pyšnit mohou také. Například ten, který se nachází po pravé straně silnice vedoucí z Líšnice do „tvarůžkové metropole“ Loštic. Uvedený kamenný milník je vysoký nějakých 130 centimetrů. Jako materiál byl použit pískovec a jedná se o hranol se zkosenými horními hranami. A teď přichází drobný problém. U Líšnice by měly být takové milníky dva. Tento „náš“ by podle všech možných i nemožných informačních pramenů měly zdobit nápisy „4 1/2 meil von Olmitz" (tedy 4,5 míle od Olomouce) na čelní straně a na levoboku „3/8 meil von Lotchitz" (3/8 míle od Loštic). Potud je vše - alespoň částečně - v pořádku. Na druhém milníku bychom si pak měli přečíst, že jsme vzdáleni 5 mil od Olomouce, 7/8 míle od Loštic (sedm osmin míle) a 2/8 míle od Studené Loučky (Kaltenlautsch).
Já však – ať se dívám jak se dívám – na tomto pískovcovém hranolu vidím ony 3/8 do Loštic i 4,5 míle do Olomouce, ale na pravoboku i „sem nepatřící“ Studenou Loučku, vzdálenou ovšem ne 2/8 míle, ale třikrát tolik, tedy 6/8 míle. Zřejmě špatně vidím nebo zde opět zafungovalo oblíbené opisovačství, které opakuje donekonečna mylné informace. Posouzení nechám na jiných … a v každém případě se zajedu na vlastní oči přesvědčit, co že je vlastně napsáno na tom druhém milníku.
Určitě se však jedná o "technickou" památku zajímavou, navíc se s těmito Kamennými artefakty turista nepotkává každý den. Líšeňský milník je navíc velmi pěkně renovovaný a nepřehlédnutelně umístěný. Všeobecně se předpokládá, že pochází z 18. století a byl součástí poštovní cesty mezi Olomoucí a Prahou, konkrétně úseku Loštice – Líšnice – Moravská Třebová. Asi i proto je označení v jednotce zvané rakouská poštovní míle, která odpovídá vzdálenosti 7,6 kilometru (přesněji tuším 7,586 km). Ještě, že se nejedná o míli staročeskou, která měří 11,225 km. To by se každému poutníkovi jeho cesta značně prodloužila.