TURISTIKU PODPORUJÍ
61 574 turistů a cestovatelů
112 410 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 400 675,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Litíč

Turistické cíle Vesnice

Litíč čp. 53
Litíč čp. 53  •  Fotografie (7)  • Foto: Boris-Jelínek
Kostel Nejsvětější Trojice (Litíč)

Tato ves bývala známá zpočátku jako Litice, ale aby nedocházelo k záměně se stejně pojmenovanou obcí na Rychnovsku se z Litic stala nakonec Litíč. Samo pojmenování by mělo být podle prof. Antonína Profouse odvozeninou od osobního jména Litík, a tudíž označovat Litíkův dvůr. První zmínka o ní pochází z roku 1557, ale její katastr byl osídlen již v době kamenné, což dokazuje nález úlomku kamenné zbraně v roce 1870, jenž se následně dostal do sbírek vídeňského dvorského muzea. Dalším významným objevem se staly nálezy keramických střepů, popela, spálených kostí, jehel a různých dalších bronzových předmětů, které byly vykopány u hospodářství čp. 11. V letech 1982-1985 zde nasbíral štípanou i broušenou kamennou industrii Jiří Boček. Různé bronzové věci tu byly nalezeny rovněž v polovině 80. let 20. století. Ohledně nejstarších dějin vsi je nejlépe citovat profesora Augusta Sedláčka v jeho díle „Hrady, zámky a tvrze království Českého. Díl pátý. Podkrkonoší“ z roku 1887:

„LITÍČ.

Jihovýchodně od Žirce jest ves kostelní Litíč (nikoliv Litice), jejížto tvrz již před dávnými lety svedena byla. O starších osudech této vsi není naprosto nic známo. Ve vsi seděli Litičtí ze Šonova, kteříž obdrželi majestátem r. 1527 dne 2. června za znak svůj: štít modrý, ostrev stříbrnou o 3 sucích a na ní sokol s panenskou hlavou ve zlatém čepci a na každé noze poutce (poutka) a zvonček stříbrný. Jan Litický, který tehda žil, dal slíti (r. 1537) s manželkou svou Kateřinou zvon, který visí v kostelíku ve Starém Žirci. Po smrti jeho ujal Litíč syn Karel, ale podlé výpovědi soudu zemského musil polovice vsi postoupiti (r. 1550) sestře své Kateřině, manželce Bohuslava syna Pavla Hatavouza. Koupiv tuto polovici zase r. 1557 za 350 kop, byl držitelem celé vsi, v níž novou tvrz vyzdvihl. Seděl tu ještě r. 1569, ale r. 1576 připomíná se již syn jeho Jan starší Litický ze Šonova. Týž měl r. 1578 pře s držitelem Žireckým a poddanými jeho. Roku 1591-1597 postavil kostel v Litíči, jenž posvěcen nejsvětější Trojici, a proň dal uliti v Hradci zvon (r. 1597), na němž se jméno jeho, paní Anny Litické a paní Kateřiny Litické z Harasova spatřovaly. Po jeho smrti roku 1599 dne 29. března rozdělili se o statek Litický tři synové jeho. Jeden z nich, jménem Jan, obdržel tak zvaný první díl s částí vsi Litíče, starší bratr Karel Šebestyán obdržel tvrz v Litíči s příslušenstvím, a třetí bratr, Vácslav Lukáš, obdržel také jeden díl, avšak Karel díl ten na sebe převedl a držel potom „druhý i třetí díl.“

Roku 1616 dne 24. června prodal Karel Šebestyán oba díly, totiž ves Litíč s tvrzí, dvorem popl., podacím, krámem masným, dědiny při Litíči a městě Králové Dvoře za 10.600 k. míš. Bartoloměji z Valdšteina na Miletíně a Rodově. Zdá se však, že týž statek nikdy zaplacen nebyl, nebo když následovala v držení jeho Mandaléna Míčanova, odhádán jest statek ten (r. 1654, 12. února) pro veliké závady Hertvíkovi Theobaldovi Litickému ze Šonova, JMC. naříz. nejv. lejtenantu, jakožto prvnímu věřiteli. Patřily tehda k tomu statku platy ve vsi, dvě třetiny podací a dvůr popl., spustlý bez tvrze, která bezpochyby za vlády pánů Miletínských zahynula. Již r. 1655 dne 23. ledna prodal Hertvík statek Litický Albrechtovi Odkolkovi z Újezdce, kterýž odprodal napřed (r. 1660) některé grunty jezovitům k Žirci a potom ostatek se sídlem při dvoře vystaveným (r. 1672, 5. února) Frant. Vácslavovi z Bryslu na Kratonohách. Od tohoto koupil ty dva díly r. 1675 dne 28. června P. Ludvík Vechter, rektor jezovitský u sv. Anny ve Vídni, za 2400 fl. rh. a přivtělil dotčený statek ke zboží Žireckému.

Na prvním díle Litickém seděl Jan, kterýž se oženil po druhé r. 1630 dne 6. února s Justinou, dcerou Jana Krále z Dobrévůdy a na Hořejší Dobrévůdě. Ta se musila souditi po smrti Janově r. 1635 s Hanybalem, synem jeho i na místě bratří jeho nezletilých pro nevydání věna. Týž Hanybal, pak Anna Eliška Litická ze Šonova a Anna Litická z Janovic dali roku 1636 zvon kostela zdejšího v Hradci Králové přelíti. Po smrti jeho dostal se týž statek synům jeho Hynku Vratislavovi, jenž byl nejv. vachtmistrem koruny Španělské, Ferdinandovi, hejtmanu nad kumpanií pěších, Janu Albrechtovi, Rudolfu Maximilianovi, Vácslavu Jaroslavovi a konečně Heřmanovi a Hertvíkovi, kteří oba byli ve službách koruny Španělské. Poněvadž bylo nesnadno statek mezi ně rozděliti, prodán jest r. 1685 dne 26. září, dotčeným jezovitům u sv. Anny za 9150 fl. rh.“

6. března 1634 se Magdalena Míčanová, roz. Bohdanecká z Hodkova, rozhodla Královédvorským nepřispívat na „vychování soldatesky“ (výcvik vojska), protože její litíčský statek byl „docela pustý a bez lidí“. Po roce 1650, kdy byla provedena protireformace, se stal zdejší kostel filiálním k Dubenci. O rok později byli v 1. části Litíče 3 chalupníci a v té druhé 6 chalupníků. Za jezuitské vlády tu byl zřízen vodovod, kterým byla voda vedena potrubím z horní části vsi do kašny u panského dvora. Roku 1702 rozhodl královéhradecký biskup Msgre. Tobiáš Jan Becker, že se bude v místním chrámu kázat pouze německy. V roce 1777 byl zdejší dvůr rozparcelován a emfyteutizován. Po školské reformě Marie Terezie došlo roku 1778 ke zřízení školy, k níž byly přiděleny rovněž vsi: Nouzov, Zaloňov a Vestec. Škola tu však měla být již dříve, kdy náležela střídavě k Zaloňovu a k Dubenci. Po roce 1786 došlo k odškolení Zaloňova a Vestce. V srpnu 1797 byla ves zasažena velkou vichřicí. Roku 1813 tábořili u Nouzova a Litíče ruští dělostřelci. 6. srpna 1826 zničila větrná smršť les v sousedství kostela. K žíreckému panství náležela Litíč až do zrušení poddanství a přijetí prozatímního zřízení obecního. Ještě v roce 1834 bylo uváděno, že vyučovací řečí na zdejší škole je čeština, později byla vytlačena němčinou. Roku 1843 bylo v Litíči 423 obyvatel a 78 domů.

V roce 1849 se stala Litíč samostatnou politickou obcí. V letech 1860-1861 byl zbourán původní kostel a na jeho místě vyrostl nový chrám. Ráno 30. června 1866 byl v zahradě čp. 72 umístěn rakouský generální štáb v čele s Ludwigem Augustem rytířem Benedekem von Felsö-Eör a odpoledne se ve škole, resp. fořtovně, usídlil Ludwig Karl Wilhelm svobodný pán z Gablenzů. Místo něj se tam v prvních červencových dnech nastěhoval pruský podplukovník von Treskow. 15. července 1866 se usídlily v obci 2 setniny 1. pluku a polovina dělostřelecké baterie. Z obce samé se tohoto konfliktu zúčastnilo několik místních mužů (Johann Fiedler, Johann Gerndt, Josef Gerndt, Franz Kudernatsch, † Josef Mettelk, Karl Schreiber, Josef Tins). Po prusko-rakouské válce bylo v lese na sever od obce vyráběno dřevěné uhlí. Roku 1875 byla zdejší škola rozšířena na dvoutřídní. Dvojice neobsazených místností byla později přeměněna na rezidenci panského lesníka, takže se v této budově nacházely pod 1 střechou škola a panská lesnická kancelář. Po jejím zrušení se objekt stal obecním majetkem. V roce 1884 byl zřízen německý SDH. Roku 1890 měla Litíč 375 německých a 4 české obyvatele a 80 domů. O rok později se vedení obce přidalo k petici jaroměřského okresního zastupitelstva za zestátnění Jihoseveroněmecké spojovací dráhy. 11.-12. července 1903 se v obci uskutečnil okrskový hasičský sjezd. V roce 1908 vznikl Zemědělský spolek (něm. Landwirtschaftlicher Verein). Roku 1910 měla Litíč 427 obyvatel a 109 domů, z toho bylo 418 Němců. Z front 1. světové války se nevrátilo 9 mužů z Litíče a Nouzova.

Po vzniku ČSR se přihlásilo vedení obce k nově vzniklé separatistické provincii Deutschböhmen, součásti mezinárodně neuznaného státního útvaru Republik Deutsch-Österreich. Zdejší obyvatelstvo se začalo houfně ozbrojovat. Nejvíce aktivním byl nadporučík Vídeňský. Z tohoto důvodu byla obec obsazena ozbrojenými sokolskými dobrovolníky, jež byli později nahrazeni vojáky a četnictvem. V roce 1929 byla obec elektrifikována. V březnu 1931 vyhořel statek Adolfa Fiedlera. O rok později zdejší nacisté napadli české děti, jež se vracely domů do Libotova. Zpráva o tom obletěla celou republiku a objevila se rovněž na 1. straně Večerníku Národních listů z 27. srpna 1932:

„Hakenkreuzleři přepadli české děti.

Neuvěřitelný případ surovosti.

V Hořenicích u Jaroměře byla odhalena pamětní deska a slavnosti zúčastnilo se také několik dětí české menšinové školy z Libatova na Královéhradecku. Na místo slavnosti jely děti, kterých bylo přes čtyřicet na žebřinovém voze. V německé obci Litiči byl vůz dětí zastaven a několik německých násilníků na děti pokřikovalo a uráželo Československo. Kočí však ujel. V sousední obci v Hřibojedech připravili hakenkrajcleři surové uvítání. Sotva vůz míjel místní německý hostinec, vyřítilo se několik ničemů, kteří po dětech házeli kamením. Podobné případy nesmějí se opakovati. Konečně musí již jednou zakročiti přísně úřady proti „lidem“, kteří urážejí stát a svou statečnost projevují na dětech a osamělých osobách.“

K výše zmíněnému článku musíme dodat, že kamením bylo po dětech házeno již v Litíči, nejen v Hřibojedech. V září 1937 byl vykraden kostel. V letech 1938-1945 byla obec součástí Třetí říše a spadala pod okres Trutnov. V roce 1938 vznikla místní skupina NSDAP. Za německé okupace i před ní nesla obec pojmenování Littitsch (používán však i název Littisch). Roku 1940 byl otevřen žňový útulek. 21. května 1943 se dostalo zdejší Družstvo pro rozvod elektrické síly (něm. Elektrizitätsgenossenschaft Littitsch, registrierte Genossenschaft mit beschränkter Haftung in Littitsch) do likvidace, a to podle předběžného usnesení členské schůze z 7. června 1942 a zápisem do rejstříku společenstev z 30. června téhož roku. Jeho likvidátory byli Johann Walsch a Josef Patzak. V roce 1945 vzniklo místní sdružení Jednotného svazu českých zemědělců. Zároveň byl zahájen odsun zdejšího německého obyvatelstva. O rok později byl z funkce předsedy MNV sesazen Karel Krejčí, který zneužíval své funkce skladníka konzumního družstva ke svému obohacení. Roku 1948 byla opravena silnice Litíč-Nouzov a Litíč-Hřibojedy. V témže roce se během parlamentních voleb objevili 2 občané, jež nehodili do urny volební lístek s kandidáty Národní fronty, ale bílé lístky jako protest proti tehdejším poměrům, i když na jiné obce Litíč neměla, neboť v Jasenné bylo odevzdáno 34 % bílých lístků, v Sendražicích 34,3 % a v Žíželevsi dokonce 36,6 %. O 7 let později vzniklo JZD. V roce 1961 došlo k opravě klubovny VO ČSM. Roku 1962 byla zrušena zdejší škola. 1. ledna 1972 bylo zdejší JZD sloučeno s JZD Hřibojedy a s JZD Libotov. Stejně tak došlo ke sloučení zmíněných obcí, čímž se dostala Litíč s Nouzovem z náchodského do trutnovského okresu. V roce 1973 byla opravena silnice a byla dokončena oprava požární zbrojnice. Roku 1976 vznikl společný MNV pro obce Bílé Poličany, Doubravice, Dubenec, Hřibojedy, Libotov, Litíč, Lanžov, Velký Vřešťov a Vilantice. V roce 1988 byla vybudována u JZD příhradová trafostanice. Od roku 1990 je Litíč opět samostatnou obcí. Tehdy došlo k rozdělení střediskové obce Dubenec. V polovině listopadu 1991 došlo k vloupání do kostela, z něhož se ztratily obřadní starožitné předměty v hodnotě 50 000 Kč. V roce 2003 byla obnovena poutní tradice. V srpnu 2004 došlo k výraznému poklesu hladiny spodní vody v části obce, kde se tak obyvatelé ocitli bez vody. Téhož roku byl vybudován místní rozhlas. V letech 2004-2005 byla opravena střecha nad hlavní lodí kostela a povalené náhrobky na přilehlém hřbitově. V letech 2009-2010 byl rozšířen vodovod. V roce 2016 proběhla rekonstrukce veřejného osvětlení. V letech 2016-2017 proběhla rekonstrukce čp. 53, čímž došlo k navýšení bytového fondu obce o 6 sociálních bytů. 20. října 2018 byl vysazen Strom svobody. 11. července 2019 obdržela Litíč obecní symboly (viz https://rekos.psp.cz/detail-symbolu/id/754). Téhož roku proběhla rekonstrukce čp. 53. O 2 roky později vznikla lesní naučná stezka a nové dětské i workoutové hřiště.

Dominantou obce je od 10. února 2004 památkově chráněný neorománský kostel Nejsvětější Trojice z let 1860-1861, který byl vybudován na místě staršího chrámu z roku 1586 a s ohledem na finanční náročnost je etapovitě rekonstruován. Na přilehlém hřbitově se nachází řada umělecky vyvedených náhrobků a u cesty k čp. 77 proti transformátoru je situován kamenný podstavec bez kříže z přelomu 19. a 20. století. Původní dřevěný kříž se měl nacházet nad obcí při pravé straně cesty do Hřibojed. Dříve se obec mohla pochlubit dvorem čp. 39, který měl nad vchodem do sklepa kámen s letopočtem 1692, a statky 64-65 a 17 (podle jiných zdrojů čp. 13-14). Některé zanikly úplně, jiné byly přestavěny k nepoznání. Nejvýznamnějšími zdejšími rodáky byli: učitel Franz Fiedler (* 3. března 1793 Litíč); učitel Gregor Kuhn (* 22. září 1802 Litíč); učitel Franz Patzak (* 4. června 1816 Litíč); chabařovický řídící učitel Karl Rindt (* 1858 Litíč); sedlák a agrární politik Josef Goll (6. listopadu 1864 Litíč - 2. října 1924 Nouzov) a kovářský mistr a henleinovský politik Vinzenz Patzak (10. srpna 1888 Litíč - 26. srpna 1940 Moravská Třebová). Z Litiče pocházel také malířský rod Fiedlerů, z nichž je nejvíce známý akademický malíř Václav Fiedler, který se později usadil v Kuksu. Naopak Vojtěch Fiedler je např. autorem obrazu světce na oltáři sv. Floriána v kostele sv. Mikuláše v Jaroměři.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.375, 15.848)
Poslední aktualizace: 2.4.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Litíč

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
3,2km od místa

Příspěvky z okolí Litíč

Litič - kostel Nejsvětější Trojice
Litič - kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Litič - první písemná zpráva o vsi pochází z roku 1557. Nepřehlédnutelnou dominantou vévodící okolí je Kostel Nejsvětější Trojice. Kostel v současné podobě byl postavenl na místě původního kostela zbudovaného Jane…
0.2km
více »
Nouzov - kaplička
Nouzov - kaplička
Kaple
Opravenou kapličku najdeme při cestě z Lázní Velichovek při pravé straně silnice ve vsi Nouzov. Komu je zasvěcena a kdy byla postavena bohužel nevím, ale rekonstrukcí prošla v roce 2004. Pokud někdo bude mít info o historii, nebo odkaz odkud čerpat, tak to uvítám.. V těsné blízkosti Kapličky stojí pomním obětem 1. sv. války. Kolem prochází modrá turistická značka a cyklotrasa…
1km
více »
Nouzov (Litíč)
Nouzov (Litíč)
Místní část
Původně se jednalo o čistě německou obec, která vznikla raabizací zdejšího panského dvora, což dokládá i kniha prof. Antonína Profouse "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny III. díl. M-Ř":"2. Nouzov, Neujahrsdorf, ves u lesů (m. o. Litíč) 5 1/2 km záp. od Jaroměře: 1790 Hft Schurz u. Dubenecz: Neujahrs dorf von 29 N., Schaller XV, 67; 1836 Neujahrsdorf, …
1.1km
více »
Voltrův kříž ve Velichovkách
Voltrův kříž ve Velichovkách
Kříž
V těchto místech se vždy nalézala křižovatka cest k Hustířanům, Jaroměři a Nouzovu. Podle nepřímých důkazů tu měl stávat dřevěný kříž s plechovou figurou Ježíše Krista již koncem 18. století, což by mělo dokazovat pojmenování "pole u Voltrova kříže na klínách jmenovaný", které se vyskytuje v jedné kupní smlouvě na zdejší pozemek z roku 1800. V roce 1810 se opět při prodeji dalš…
1.6km
více »
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Ostatní
Obec Velichovky leží asi 6 km západně od Jaroměře, mají tu v provozu lázně zaměřené na pohybové ústrojí. Lázně již fungují od roku 1898, kdy byla zahájeny první lázeňská sezóna. V roce…
1.6km
více »
Lázně Velichovky - lázně s nejlepší rašelinou v ČR
Lázně Velichovky - lázně s nejlepší rašelinou v ČR
Lázně
Lázně Velichovky se mohou pochlubit jednou z nejlepších rašelin u nás. Díky svému složení působí blahodárně na pohybový aparát, proto jsou lázně vyhlášené svou léčbou právě pohybového aparátu. Do Lázní Velichovky …
1.6km
více »
turistické rozcestí Velichovky - západ obce
turistické rozcestí Velichovky - západ obce
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v prostoru křižovatky v západní části Velichovek, ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po modré značce ve směru Černožice - Kuks a po značce žluté ve směru Hořice, Velký Vřešťov - Jaroměř, Josefov.
1.6km
více »
Velichovky - pomník americké armády
Velichovky - pomník americké armády
Pomník
Pomník americké armády, 23 squadrony, která dne 8.5.1945 dosáhla Velichovek je umístěn v areálu lázní před Masarykovým domem. Konvoj americké armády tehdy vedl podplukovník Robert H. Pratt, který zde německému maršálovu Ferdinandu Schornerovy předal německou kapitulaci. Na pamět této události se každoročně koná vzpomínková jízda vojenských vozidel – MISE VELICHOVKY.
1.6km
více »
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Lázně
Lázně Velichovky leží 5 km západně od Jaroměře v půvabném přírodním prostředí, lákajícím k příjemným a osvěžujícím procházkám. Proslavily se především léčbou pohybového ústrojí, k níž se používá slatiny, ojedině…
1.6km
více »
Slatinné lázně ve Velichovkách
Slatinné lázně ve Velichovkách
Lázně
O zřízení lázní ve Velichovkách se zasloužily sestry baronka Marie Adalberta, provdaná Bees-Chrostin a baronka Marie Gabriela (Jella), provdaná Spens Boden, které zdědily velichovský statek po smrti svého otce Voj…
1.7km
více »
Velichovky - kostel Proměnění Páně
Velichovky - kostel Proměnění Páně
Kostel
Velichovky - renesanční kostel z r. 1616 byl založen Hanibalem z Valdštejna a postaven dle projektu V. Valmadiho. Jedná se jednolodní hladce omítnutou stavba v průčelí s věží. V blízkosti kostela najdeme sochu sv. Jana Nepomuckého s letopočtem 1760 a reliéfní kamenný kříž, který byl na toto místo přemístěn v červnu 1908. Původně kříž stál při silnici vedoucí z Velichovek k…
1.9km
více »
Velichovky – smírčí kříž
Velichovky – smírčí kříž
Kříž
Možná se na mě budou mnozí Východočeši – hlavně ti z Královéhradeckého kraje – za následující slova zlobit, ale jen těžko se tím něco změní. Fakta jsou fakta. Zkrátka, vždy p…
1.9km
více »
Nová Amerika Country Club
Nová Amerika Country Club
Golf
Nová Amerika je jedno z největších golfových hřišť v České republice a jediný golfový resort ve východních Čechách disponující více, než 18ti jamkami v mistrovské kvalitě. Svým návštěvníkům a členům klubu nabízí m…
2.2km
více »
Hospital Kuks aneb barokní perla na východě Čech
Hospital Kuks aneb barokní perla na východě Čech
Hrad
Vlastně jsem si dost dlouho myslela, že Kuks je zámek. On ale nikdy zámkem nebyl a komplex vždy sloužil jako hospital, což je starší název užívaný pro "špitál". Jedná se o označení útulku pro chudé, staré a nemocn…
2.4km
více »
Zaloňov - kostel sv. Petra a Pavla
Zaloňov - kostel sv. Petra a Pavla
Kostel
Nejstarší zpráva o obci Zaloňov je z roku 1361. Zpráva o kostelu sv. Petra a Pavla je z roku 1363. Tento zmiňovaný kostel však byl během husitských válek zničen. O výstavbu kostela nového se v roce 1725 zasloužil …
2.4km
více »
Dubenec - kostel sv. Josefa
Dubenec - kostel sv. Josefa
Kostel
Dubenec - kostel v obci je doložen r. 1343, tehdy ještě jako Kostel sv. Václava, který byl založen Hynkem z Náchoda. Kolem r. 1600 byl vystavěn nynější pozdně gotický kostel, avšak r. 1645 byl pobořen Švédy. Roku 1660 byl opraven, přestavěn a nově zaklenut. V letech 1736-40 byl kostel rozšířen a zasvěcen sv. Josefu. V současné době se o kostel nikdol nestará a Biskupství v…
2.8km
více »
Braunův Betlém u Kuksu
Braunův Betlém u Kuksu
Tipy na výlet
Mnoho návštěvníků hospitalu Kuks (podrobnosti zde) navštíví tuto stavbu a odjíždí z této oblasti pryč. Je to ale určitě škoda, jelikož v okolí Kuksu se nabízí spousta zajímavých míst. Jedním z takových míst je i l…
2.8km
více »
Braunův betlém
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Braunův betlém
Socha
Braunův betlém, unikátní přírodní galerie, kterou vytvořil mistr Matyáš Bernard Braun, z podnětu hraběte Františka Antonína Šporka, v letech 1718 - 1732.  O výz…
3.1km
více »
Braunův betlém
Braunův betlém
Tipy na výlet
Naše cesta směřuje do nejvýchodnější části Zvičinského hřbetu, do lesního porostu mezi Dvorem Králové a Kuksem. Jdeme za poznáním úžasné práce mistra Matyáše Bernarda Brauna, který zde v letech 1718 - 1732, na pop…
3.1km
více »
turistické rozcestí Braunův betlém
turistické rozcestí Braunův betlém
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u Braunova betlému, ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po značce červené ve směru Zvičina, Dvůr Králové - Kuks, Jaroměř a po značce žluté ve směru Braunův betlém - Kuks. …
3.1km
více »
Naučná stezka Kuks - Betlém
Naučná stezka Kuks - Betlém
Tipy na výlet
Dle názvu naučné stezky je vcelku jasné kam naše putování směřuje. Naším cílem je putování po cca 7 km dlouhém okruhu NS, která nám přináší poznání „barokního KRAJINY hraběte F. A. Sporcka“, zejména hospitalu Kuks…
3.3km
více »
Stanovice - most přes Labe
Stanovice - most přes Labe
Most
Mezi Kuksem a Braunovým betlémem se nalézá zajímavý silniční dvouobloukový most. Most, jehož stáří je odhadováno na 100 let, je ocelovou nýtovanou konstrukcí o šíři pouze 4 metry. Vzhledem k tomu, že v blízkosti m…
3.7km
více »
Kuks - Hospital
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Kuks - Hospital
Muzeum
Počátkem osmnáctého století nechal hrabě Sporck na svém panství, u obce Kuks, zbudovat velkolepý areál, který dodnes okouzluje návštěvníky. Kromě proslulých lázní, které patřily k nejslavnějším v tehdejší Evropě, vyrostl v nádherném labském údolí také klášterní Hospital, který ozdobily sochy Ctností a Neřestí z dílny mistra Matyáše Bernarda Brauna. Špitálnímu komplexu, který připomíná zámek, vévodí kostel Kostel Nejsvětě…
4.2km
více »
Kuks
Kuks
Tipy na výlet
Naším cílem je poznání barokního skvostu, který vypadá jako zámek a zámkem není - tedy hospital Kuks. Historie hospitalu spadá do počátku osmnáctého století, kdy nechal hrabě František Antonín Sporck na svém panst…
4.2km
více »
Hospital a Zámek Kuks
Hospital a Zámek Kuks
Tipy na výlet
Obec Kuks se nachází v Podkrkonoší, na hlavním silničním tahu z Hradce Králové do Krkonoš. Je dobře dostupná vlakem i autobusem. Původně si toto honosné sídlo na levém břehu Labe nechal postavit F.A.Špork jako svů…
4.2km
více »
Kuks
Kuks
Městečko
Kuks leží ve Východních Čechách, jihovýchodním směrem od Dvora Králové. Kuks se rozkládá v pěkné krajině Podkrkonoší. Městečkem protéká řeka Labe. Nedaleko jihozápadního okraje města je les. V severním okraji to…
4.5km
více »
Jaroměř
Jaroměř
Město
Jaroměř leží ve Východních Čechách, severním směrem od Hradce Králové. Město najdeme u soutoku řeky Labe a Úpy a nedaleko ústí Metuje do Labe. Východním směrem od Jaroměře se rozkládá Vodní nádrž Rozkoš. U severní…
5.3km
více »
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Pevnost, opevnění
Pevnost Josefov byla postavena z popudu císaře Josefa II v letech 1780 až 1787 jako obranný prvek proti Prusku. Základní kámen položil sám císař Josef II dne 3.10.1780. Hradby pevnosti byly postaveny podle francou…
6.3km
více »
ZOO - Dvůr Králové
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
ZOO - Dvůr Králové
ZOO
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
8.3km
více »