V těchto místech se vždy nalézala křižovatka cest k Hustířanům, Jaroměři a Nouzovu. Podle nepřímých důkazů tu měl stávat dřevěný kříž s plechovou figurou Ježíše Krista již koncem 18. století, což by mělo dokazovat pojmenování "pole u Voltrova kříže na klínách jmenovaný", které se vyskytuje v jedné kupní smlouvě na zdejší pozemek z roku 1800. V roce 1810 se opět při prodeji další parcely hovoří o poli "za Voltrovým křížem proti Chloumku". Dalším důkazem, že zde stál dřevěný kříž, může být indikační skica stabilního katastru z roku 1840 od adjunkta Vojtěcha Wenzela a geometra 4. třídy Eduarta von Kiszelenyiho, kde je přímo zakreslen (viz
https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=HRA521018400).
Kdy však byl původní krucifix vybudován a kým, tak to se již nejspíše nikdy nedozvíme. Podle lidových pověstí mělo jít o jednoho z předků nebo předchůdců Voltrova rodu (psán původně jako Woltr), jenž tu pracoval na poli a šťastně bez jakéhokoliv zranění a újmy vyšel z vážné nehody s koňmi. Právě na paměť této šťastné události, kdy při něm "anděl strážný stál", měl tento kříž vzniknout. O jakou se jednalo nehodu, tak to nám částečně osvětluje text na obecním webu: "Na křižovatce silnic, odbočka k Nouzovu, stojí na břehu kamenný kříž, tzv. Voltrův kříž. Ze starých zápisů z roku 1800 a 1810 se dozvídáme, že zde stál kříž dřevěný, kdy byl postaven není známo. V roce 1869 byl tento dřevěný nahrazen křížem kamenným. Pověst vypráví, že na přilehlém poli pracoval sedlák s koňmi, kteří se splašili a on zázrakem vyvázl bez zranění. Na památku této události byl postaven dřevěný kříž."
Teprve v roce 1869 byl Josefem Voltrem z čp. 29 vyměněn zchátralý dřevěný kříž za kamenný krucifix, což dokazuje text na přední straně soklu: "V tom se ukázala láska Boží k nám, že syna svého jednorozeného poslal Bůh na svět, abychom živi byli skrze něho. Z listu sv. Jana 4-9." a dedikační nápis na zadní části podstavce: "Z nábožného oumyslu jest tento svatý kříž věnován nákladem Josefa Voltra a jeho manželky Anny a matky jeho Františky L. P. 1869." Podle mé teorie vznikl kamenný kříž z toho důvodu, že byla ona rodina stižena před 2 lety dvojitým neštěstím, a tak chtěla tímto činem u Pána Boha orodovat, aby se jí již nic podobného nedělo a zároveň chtěla vyjádřit to, že bezpodmínečně věří v Boží lásku a její naplnění. 25. srpna 1867 totiž zemřel 4denní syn Josef a 21. září téhož roku jednoměsíční dcera Anna. Když se však podíváme do matrik zemřelých, nalezneme důkazy o tom, že již předtím byla rodina stižena několika úmrtími svých dětí, takže podobný úmysl by byl přímo příznačný, neboť pro rodiče je vždy největším trestem vidět umírat své děti a pro hospodáře nemít dědice, jenž by pokračoval v jeho odkazu a dílu. Nábožnost tohoto rodu byla příkladná i v pozdějších letech. Za příklad můžeme dát Marii Voltrovou, jež darovala pro zdejší kostel dvojici zvonů - "Poledník" a "Umíráček", která v roce 1925 nahradila své předchůdce, jež byly zrekvírovány za 1. světové války. Bohužel roku 1942 byly zabaveny pro válečnou výrobu a zmizely kdesi v nacistické průmyslové mašinérii.
Při vybudování tohoto pískovcového díla byly po jeho obou stranách vysázeny 2 kaštany (jírovce maďaly), což bylo v celém kraji typické, dodnes takto můžeme potkat řadu soch svatých i křížů, např. v nedalekých Chvalkovicích a tak bychom mohli pokračovat. Kvůli špatnému výhledu byly později zkáceny. Stejně tak byl přemístěn o několik metrů sám kříž, protože na přelomu 50. a 60. let 20. století došlo k rozšíření křižovatky a jejímu zpřehlednění. K porovnání předchozí a následné situace doporučuji letecké měřicí snímky z let 1958 (viz
https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=lms&idrastru=WMSA08.1958.JARM53.11341) a 1963 (viz
https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=lms&idrastru=WMSA08.1963.JARM41.17709). Do historie vstoupila křižovatka u kříže tím, že 15. března 1939 tudy přijížděla od Nouzova německá okupační vojska. Na závěr ještě zmiňme, že podle tohoto kříže byla pojmenována rovněž jedna ze zdejších ulic - U křížku.