Litovel – svatý Jan na mostě
Desetitisícové hanácké město Litovel je svým „zasvěcením“ v podstatě rozděleno mezi dva muže, pyšnící se „titulem“ svatý. Jedná se o sv. Marka a sv. Jana Nepomuckého … a v obou těchto případech je zde jistá spojitost s vodním živlem. Marek připomíná italské Benátky, Jan dal jméno nejstaršímu moravskému kamennému mostu. A právě v jeho středu najdeme krásnou barokní sochu sv. Jana Nepomuckého.
No a abych těch Honzíků nebylo málo, tak autorem této vysoce kvalitní barokní sochy je vynikající sochař Jan Sturmer, pocházející z ruského Kaliningradu (v době Johannova narození se ovšem ještě jednalo o východopruské město Königsberg). Tento umělec se podílel např. i na podobě olomouckého „unescového“ sloupu.
Je přitom zajímavé, že u této vrcholně barokní památky některé informační zdroje uvádějí jako dataci jejího vzniku rok 1592, který je ovšem možno spojovat pouze se stavbou samotného mostu. Vždyť Sturmer se narodil o 83 let později.
Světcova socha pochází z I. čtvrtiny 18. století (zřejmě z období let 1716 až 1718) a na most byla umístěna dokonce ještě o několik desetiletí později. Jan Nepomucký je zde zpodobněn ve svém tradičním postoji i rouchu. Na podstavci nechybí zobrazení světcovy násilné smrti ve vlnách Vltavy.
Litovelská mostní svatojánská socha je památkově chráněna.