Výlet okolo Hodonína
Tipy na výlet • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jedeme na Hodonínsko, do rovinatého kraje širokém údolí řeky Moravy, vátých písků s borovicovými a dubovými lesy, bezpočtem rybníků a mrtvých ramen kroutících se kolem řeky. Začátek a konec výletu jsem nasměroval k hodonínskému nádraží, které leží na hlavní trati Břeclav-Přerov a je pochopitelně i rychlíkovou stanicí.
Za čím jedeme?
Výlet započneme, jak jsem již uvedl výše, u železniční stanice v Hodoníně. Zde se chytíme červené značky a směřujeme do sídliště Bažantnice a za ním dále pokračujeme ke zdejší zoologické zahradě. Kousek za ní přetneme hlavní silnici, vstoupíme do rozlehlého lesního celku a po chvíli dorazíme k rozcestí Za Červenými domky. Od něho v přímém směru Baadlerovou alejí pokračujeme starými dubinami kolem národní přírodní památky Hodonínská dúbrava, až vyjdeme z lesa a přijdeme do malé osady Písečný k rozlehlým hodonínským rybníkům. Zde se můžeme na chvíli zastavit a kochat se pohledem na rozlehlé vodní plochy, které křižuje bezpočet vodního ptactva všeho druhu. Odtud pak kolem dalších vodních ploch a podél řeky Kyjovky dorazíme k okraji obce Lužice, kde se napojíme na místí cyklostezku. Po chvíli z ní však odbočíme vpravo na účelovou komunikaci procházející průmyslovým areálem, podejdeme železniční trať a plochou krajinou, kde se ve středověku rozkládaly rozlehlé rybníky, směřujeme do malé osady Nesyt. Tou projdeme, vyjdeme na protipovodňovou hráz, kde narazíme na zelenou značku. Za hrází se rozkládá lužní les, jímž protéká neregulovaná Stará Morava. Po zelené značce, vedoucí stále po hrázi, zanedlouho dorazíme na okraj Hodonína k elektrárně. Po zelené pokračuje dál, mineme zdejší zámeček, až přijdeme na hlavní hodonínské Masarykovo náměstí. Od něho po Národní třídě se pak vrátíme na výchozí místo k vlakovému nádraží. Popsaný nenáročný výlet bez jakéhokoliv převýšení je dlouhý necelých 12 km.Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jelikož jsme přijeli na jeden den, ubytování jsme nehledali. Jinak bývalé okresní město disponuje ubytovacími kapacitami všech kategorií. Taktéž možnost občersteví je pouze ve městě, pěkné odpočinkové místo je za osadou Písečný uprostřed hodonínských rybníků u křižovatky cyklotras.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Možná nejsem moc náročný, ale i v tomto rovinatém kraji se mi moc líbilo hlavně v jeho pestrosti. Jak dubových a borovicových lesů, rozlehlých hladin zdejších rybníků, polí ze kterých je přímo cítit, že balancují na hraně souše a mokřadu i lužní lesy v bezprostředním okolí řeky Moravy.
Ostatní informace
I když výlet je navržen jako pěší trasa, je velice vhodný též pro nenáročné cyklisty, případně rodiny s dětmi. Popsané území se nachází na turistické mapě KČT 1:50 000 č.91 Slovácko-Hodonínsko, ve čtverci C2.Průběh trasy výletu je zobrazen zde.