Medlov (u Uničova) - kostel sv. Petra a Pavla
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Historická vesnice Medlov, nacházející se na výspě Hornomoravského úvalu nedaleko královského města Uničov, patří k nejstarším obcím olomouckého okresu. Některé prameny uvádějí sice za období založení Medlova až polovinu 14. století, ale první doklad o obci pochází už z roku 1131. Tehdy byl Medlov majetkem olomouckého katedrálního kostela, a poté – od doby vlády Jana Lucemburského až do roku 1576 - byla obec součástí úsovského panství. A v roce 1873 byl Medlov dokonce povýšen králem na městečko.
Skutečnou dominantou Medlova je - původně gotický – majestátní Kostel Sv. Petra a Pavla. Ten pochází z konce 13. století a v letech 1502-1506 k němu byla přistavěna renesanční věž, vysoká 26,5 metru. Autorem podoby věže je stavitel Wolf Masler. Kostel Sv. Petra a Pavla najdete na mírném návrší jižně od centra obce. Medlovský kostel – bohužel - roku 1822 vyhořel a byl kompletně přestavěn. Požár "přežily" jen renesanční věž a gotická žebrová klenba presbytáře, chrámová loď je „zcela nová“.
Medlovský chrám sv. Petra a Pavla je kostelem hřbitovním. I sám hřbitov je určitě památkou navštíveníhodnou. Jsou zde pohřbeni nejen kněží, ale například také známý lékař šlechty Dr. Kux. Nejzajímavějším objektem hřbitova je určitě neogotická hrobka hrobka rodiny Vőgt – Coufal, občas nazývaná též hrobka duchovních. Velmi zdobná stavba se skulpturami, rozetou nebo vitrážovými okny je dnes v takřka dezolátním stavu, ale pro rok 2013 je její rekonstrukce zahrnuta do plánu investic obce.
Rozhodně ne nezajímavý interiér kostela je – mimo bohoslužby – nepřístupný a nedá se do něj nahlédnout ani „přes mříž“. Pokud se Vám podaří nějakou šťastnou shodou okolností se do něj podívat, vyžadují místní dodržení přísného zákazu fotografování. Snímek presbytáře ve fotogalerii proto berte jako mimořádný - a legálně získaný - bonus.