Loading...
Židovská synagoga ve městě Hranice na Moravě byla postavena roku 1864. Nahradila původní dřevenou stavbu. Projekt vypracoval architekt Franz Macher z Vídně, který synagogu zařídil v maursko - byzantském stylu. V tehdejší době se jednalo o velmi oblíbený styl stavění synagog.
Zvláštností je, že není orientována směrem k Jeruzalému, ale k východu. Tento paradox zapříčil stísněný prostor a zástavba v Janáčkově ulici, kde se nacházelo židovské ghetto.
Bohoslužby se v ní konaly do 2. světové války do roku 1940. Ze známých důvodů nacisté plánovali její zboření, ale nakonec byla synagoga upravena pro potřeby městského muzea.
U synagogy se nacházejí také židovské schody. Vznikly roku 1817 přerušením městských hradeb.
První Židé do Hranic přišli na počátku 17. století. I když to nebylo obyvatelům pochuti, vrchnost židům prodávala domy a vznikla tak židovská obec, která byla potvrzena vrchností roku 1637. Kolem roku 1635 vlastnili židé už všechny domy v dnešní Janáčkově ulici. Zároveň zakázala další prodej domů do židovských rukou. V čele židovské obce stál volený rychtář, od roku 1850 starosta.
V roce 1919 byla židovská obec spojena s městem Hranice a dále fungovala jen náboženská židovská obec v čele s rabínem.
V prosinci 1939 byla Židovská ulice přejmenována na Janáčkovu, z průčelí synagogy byl odstraněn text Desatera, na podzim 1940 byl zakázán výkon bohoslužeb v synagoze, od září 1941 byly zakázány veškeré židovské bohoslužby a všichni Židé starší šesti let museli na veřejnosti nosit žlutou šesticípou hvězdu s nápisem JUDE. V průběhu roku 1942 byli hraničtí Židé deportováni do vyhlazovacích táborů, kde zahynulo 216 osob židovského původu, z nichž 197 se hlásilo k židovskému vyznání. Transport do vyhlazovacích táborů přežilo 9 osob, zbylých 17 bylo deportace ušetřeno, nejčastěji proto, že žili ve smíšeném manželství s nežidovskými partnery. Přes nízký počet osob židovského vyznání byla židovská náboženská obec po 2. světové válce obnovena, ale brzy změněna jen na synagogální sbor, který fungoval do roku 1975.
Synagoga se vrátila majiteli (Církvi československé husitské), která synagogu pronajímala městu Hranice a bylo v ní sídlo Výstavní síně Synagoga Městského muzea a galerie v Hranicích. Nyní je návštěvníkům nepřístupna.
Aktuální informace poskytl Miroslav Máca, průvodce, Městská kulturní zařízení Hranice, příspěvková organizace Muzeum a galerie. Děkujeme.