Loading...

Město Litovel - náměstí Přemysla Otakara

Turistické cíle Města, obce, vesnice Náměstí

Královské město Litovel založil v polovině 13. století český král Přemysl Otakar II. V těsném sousedství města stála již řadu let slovanská rybářská ves, jejíž existenci umožňovala rozvětvená řeka Morava. Šest ramen protéká Litovlí dodnes a dodává městu osobitý ráz i romantické pojmenování Hanácké Benátky. Rybářský původ města připomíná také městský znak.

Z královského města se po husitských válkách stalo na několik století poddanství. Litovel patřila postupně do majetku rodů Vlašimů, Boskoviců a Lichtenštejnů. Éra Boskoviců (16. století) byla pro město velmi významná, Litovel pod jejich vládou vzkvétala a úspěšně se rozvíjela. Naopak Lichtenštejnové, kteří Litovel vyženili na počátku 17. století, ve svém velkém majetku nevěnovali Litovli velkou pozornost a ta postupně ztrácela svůj význam. K úpadku se přidala třicetiletá válka, která se městu nevyhnula a následné období velkých požárů a morových epidemií. Litovel se ocitla na prahu úplné zkázy, z níž se město jen pomalu zotavovalo.

Významný zlom ve vývoji města znamenala konstituce a zrušení poddanství v roce 1848. Litovel se stala okresním městem a rychle se zvyšoval počet českých obyvatel. Podnikaví čeští občané se zasloužili o vytvoření řady nových podniků a rozvoj města nejen na hospodářském poli. 20. století zahájila Litovel již zcela pod českou správou díky vítězství Čechů v obecních volbách.

Aby jsme viděli všechny významné památky města, stačilo zaparkovat na náměstí Přemysla Otakara - přímo v historickém středu. Nejdříve jsme navštívili infocentrum, sídlící v místní cestovní kanceláři. Zde jsme koupili turistickou známku a také zde dostali razítko do Památníku.

Naproti informačního centra stojí radnice s nejvyšší radniční věží na řece Moravě vysokou 72 metrů, jejíž Ochoz je přístupný pro veřejnost. Pokud budete mít zájem o výstup nahoru, zajděte právě do infocentra, který zajišťuje prodej vstupenek.

Radnici na náměstí Přemysla Otakara nemůžeme přehlédnout, jelikož jí dominuje radniční věž. Věž Litovelské radnice je nejvyšší na Moravě, ale nikoli na území, ale řece Moravě. Věž je postavena nad jedním z ramen řeky Moravy, které Litovlí protékají. Tvoří současně most nad Nečízem v uzoučké Šerhovní uličce a tohle rameno Moravy pak protéká pod náměstím Přemysla Otakara, aby se ještě před radnicí na chvíli odhalilo a pak se v celé kráse ukázalo až v parku. V minulosti byl Nečíz na náměstí odkryt dokonce na dvou místech.

Výstup na věž - kontakt:
Turistické informační centrum
nám. Přemysla Otakara 754, Litovel 784 01
Provozní doba: Po až Pá 8:30 hod - 17:00 hod, So (červen až září) 9:00 hod - 17:00 hod
Tel/fax: 585 342 300, e-mail: info@bavi.cz

Když jsme se dosti pokochali pohledem do okolí a sešli zpět dolů, prohlédli jsme si také uprostřed náměstí stojící Morový sloup. Ten byl postaven v roce 1724 na památku ukončení moru, který postihl město roku 1714. Sloup je ozdoben sedmi sochami patronů moru.

Zvláštní památkou na náměstí Přemysla Otakara je velmi zajímavý bývalý mlýnský náhon. V dávných dobách se náměstí svažovalo doprostřed , kde právě náhon odváděl vodu. Dnes k němu vedou schody a kolem něj je zábradlí a náměstí je již srovnáno. Hlavnímu litovelskému náměstí se dlouho říkávalo pouze Rynk, německy Ring. Teprve v roce 1900 bylo pojmenováno po zakladateli města Přemysla Otakara II. Náměstí se z obou stran svažovalo ke středu, kudy volně protékal mlýnský náhon, zvaný Nečíz. Až v minulém století se náměstí postupně vyrovnávalo, Nečíz byl zaklenut a dnes zůstal jediný přístup k vodě před radnicí. Jednou za rok při velké celoměstské slavnosti Hanácké Benátky (druhá červnová sobota) mají zájemci možnost vyzkoušet si unikátní plavbu na loďce po Nečízu přímo pod raniční věží i náměstím.

Další historickou památkou na náměstí je Hotel Záložna. Již roku 1625 se zde uvádí hostinec „U Černého medvěda“, který sloužil k šenkování piva a především k ubytování. Dům byl v roce 1870 zakoupen pro účely Rolnické záložny,která zřídila v budově společenské místnosti pro Měšťanskou besedu a po té se stala budova centrem českého kulturního života. První přestavba proběhla v letech 1878–1879. V prvním patře byly zřízeny sály, v levé části prostory pro banku, v přízemí zůstaly obchody. Záložna prožila ještě několik rekonstrukcí. Nový sál s jevištěm byl postaven stavitelem Čeňkem Vodičkou a slavnostně otevřen 1. února 1885. Současnou secesní podobu dala budově přestavba z let 1911-1913. Dne 6. 1. 1913 se slavnostně otevřely nové sály Záložny v podobě, v jaké ji známe dodnes. Restaurace v přízemí prošla rekonstrukcí v roce 2011.

Na rohu stojící secesní budova u Husitské ulice je Dům U zlatého jelena. Dnes slouží především jako výstavní síň a koncertní sál Městského klubu Litovel. Tento právovárečný a šenkovní dům je poprvé zmiňován v roce 1567. V jeho prostorách býval známý hostinec "U zlatého jelena". V průběhu dalších desetiletí změnil několikrát své majitele. Dnešní podobu získal zhruba o 3 století později, kdy byl v Litovli založen Spolek Německý dům s cílem vybudovat německé společenské, spolkové a kulturní centrum, jež by ve městě tvořilo protiváhu české Rolnické záložně. Za tímto účelem spolek roku 1898 odkoupil dům a na jeho místě vybudoval podle plánů Z. Vodičky "Německý dům" s výraznými prvky rané secese, jenž byl slavnostně otevřený v roce 1899 s hostincem a divadelním sálem. Po roce 1945 se z Německého domu stal Národní dům, následně Okresní dům osvěty, Závodní klub a nyní Městský klub, který zajišťuje kulturní život ve městě. V přízemí domu se nachází výstavní síň, v patře pak sál pro hudební produkce a jiné společenské akce.

A pojďme k dalšímu významnému domu na náměstí. Je jím Langův dům, postavený roku 1542. Jméno nese po zámožném litovelském soukeníkovi Lorenzu Langovi, který tento právovárečný a šenkovní dům nechal jako majitel zvýšit o jedno poschodí. Hlavní vchod tvoří půlkruhový bohatě zdobený renesanční portál se znakem soukenického cechu, monogramem majitele L.L. a znakem města. Druhý významný portál s balkonem se nachází v 1. patře a dva další najdeme v interiéru. Dům v průběhu dalších let prodělal další hodnotné přestavby – štuková výzdoba vykazuje již prvky pozdní renesance, najdeme i barokní a klasicistní prvky. Současná podoba domu je z let 1997-1998, kdy byla provedena generální oprava fasády.

http://www.litovel.eu/cs/turistika/prochazka-litovli/


Poslední aktualizace: 3.5.2012
Nadmořská výška:
238 metrů nad mořem
Město Litovel - náměstí Přemysla Otakara na mapě
fotka uživatele jirkacek
Autor: jirkacek
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Město Litovel - náměstí Přemysla Otakara

Olomoucký rybník, Uničovský rybník
Olomoucký rybník, Uničovský rybník
Rybník
hodnoceni 7/10
Kupodivu ani jeden rybník neleží tam, kde bychom je podle názvu hl…
0.1km
více »
Litovelské gymnázium
Litovelské gymnázium
Dům, budova
hodnoceni 10/10
  Plán na založení gymnázia v Litovli vznikl před více jak 120 lety. Dle…
0.2km
více »
Litovel - Sochova vila
Litovel - Sochova vila
Dům, budova
hodnoceni 10/10
Litovelská secesní Sochova vila je sice památkou méně známou - a na první…
0.2km
více »
Litovel – renesanční náhrobníky (Sochova vila a kostel sv. Marka)
Litovel – renesanční náhrobníky (Sochova vila a kostel sv. Marka)
Drobné památky
hodnoceni 10/10
Litovel, někdejší královské město ležící na šesti ramenech řeky Moravy, má…
0.3km
více »
Litovel-hotel Záložna
Litovel-hotel Záložna
Dům, budova
hodnoceni 6/10
Na náměstí Přemysla Otakara II. v Litovli stojí budova bývalé Rolnické…
0.3km
více »
Litovel-Městský klub
Litovel-Městský klub
Měšťanský dům
hodnoceni 9/10
Na náměstí Přemysla Otakara II. v Litovli stojí Městský klub. Zprávy o…
0.3km
více »
Litovel-Městské opevnění
Litovel-Městské opevnění
Hradby
hodnoceni 9/10
Původní Městské opevnění Litovle bylo ve 13. století tvořené rameny řeky…
0.3km
více »
Litovel-Kolářova vila
Litovel-Kolářova vila
Měšťanský dům
hodnoceni 5/10
Ve východní části Litovle nad Uničovským rybníkem stojí rozlehlá rodinná…
0.3km
více »
Litovel - Turistické informační centrum
Litovel - Turistické informační centrum
Infocentrum
hodnoceni 9/10
Informační centrum se nachází v centru města na náměstí Přemysla Otakara.…
0.3km
více »
Litovel
Litovel
Město
hodnoceni 9/10
Město Litovel leží přibližně 20 km severozápadně od Olomouce v sr…
0.3km
více »
Hanácké Benátky aneb Litovel a Litovelské Pomoraví
Hanácké Benátky aneb Litovel a Litovelské Pomoraví
Cestopisy
Město Litovel s více než 10 000 obyvateli je výchozím místem do CHKO…
0.3km
více »
Litovel - Gustav Frištenský
Litovel - Gustav Frištenský
Socha
Ačkoliv byl věhlasný zápasník rodák od Kolína (Kamhajek u Kolína 18.5.1879), vcelku úspěšně si ho adoptovalo i hanácké město Litovel. Svou zápasnick…
0.3km
více »
Litovel – lokomotivy v informacích
Litovel – lokomotivy v informacích
Rady a tipy
Léto a prázdniny přináší různé povyražení a zábavy, ale leckdy i nepatrné…
0.4km
více »
Za jarní probouzející se přírodou přes Litovelské Pomoraví
Za jarní probouzející se přírodou přes Litovelské Pomoraví
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Ranní červánky jsou příslibem hezkého dne, tak tedy vlakem z Otrokovic…
0.4km
více »
Litovel – Škola Husákových dětí
Litovel – Škola Husákových dětí
Fotogalerie
To, že nejedno informační centrum neslouží jen jako výdejna zadarmo…
0.4km
více »
Litovelská radnice a její věž
Litovelská radnice a její věž
Radnice
  Je nepřehlédnutelnou dominantou náměstí Přemysla Otakara, především její 65 m vysoká hranolová věž s vyhlídkovým ochozem přístupný…
0.4km
více »
Litovel-Švédská deska
Litovel-Švédská deska
Památník
hodnoceni 9/10
Na křižovatce ulic Palackého, 1. máje a Čihadlo se nachází zbytek hradeb s…
0.4km
více »
Litovel-boží muka u muzea
Litovel-boží muka u muzea
Boží muka
hodnoceni 8/10
V parku před muzeem v Litovli jsou umístěna Boží muka, která původně stála v Palackého ulici naproti hostince „U zeleného stromu“, j…
0.4km
více »
Litovel-kříž u mostu přes rameno Moravy před muzeem
Litovel-kříž u mostu přes rameno Moravy před muzeem
Kříž
hodnoceni 7/10
Nedaleko muzea v Litovli u mostu přes rameno Moravy stojí kamenný kříž z r…
0.4km
více »
Litovel-památník obětem 1. a 2. světové války
Litovel-památník obětem 1. a 2. světové války
Památník
hodnoceni 6/10
Na náměstí Přemysla Otakara II. v Litovli byl vedle vchodu do radnice…
0.4km
více »
Litovel-Šerhovní ulička
Litovel-Šerhovní ulička
Ulice
hodnoceni 10/10
Šerhovní uličkou v Litovli, která spojuje Komenského ulici s náměstím Přemysla Otakara II., protéká jedno z ramen řeky Moravy tzv.…
0.4km
více »
Litovel – vyhlídkový ochoz radniční věže
Litovel – vyhlídkový ochoz radniční věže
Rozhledna
hodnoceni 10/10
Historické výškové stavby, které jsou využívány jako rozhledny, se u nás…
0.4km
více »
Litovel - radniční věž
Litovel - radniční věž
Radnice
hodnoceni 10/10
Na konci 15. století byla na nynějším náměstí Přemysla Otakara, nad jedním…
0.4km
více »
Litovel – procházka farním kostelem sv. Marka
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Litovel – procházka farním kostelem sv. Marka
Kostel
hodnoceni 9/10
Barokní farní kostel sv. Marka je jednou z dominant „Hanáckých Benátek“, jak je desetitisícové město Litovel často a…
0.5km
více »
Litovel - Česká kaple sv. Jiří
Litovel - Česká kaple sv. Jiří
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Vlastně jsem to ani neměl v plánu, když už jsem Litovlí projížděl před týdnem, ale jak tuto neděli (10.4.2011) příšerně foukalo od sz., nechtělo se mi …
0.5km
více »
Litovel-První umělecký válcový mlýn
Litovel-První umělecký válcový mlýn
Mlýn
hodnoceni 6/10
V jižní části Litovle na Palackého ulici u jednoho z ramen Moravy se…
0.5km
více »
Litovel-dům soukenického cechu-Městská knihovna
Litovel-dům soukenického cechu-Městská knihovna
Měšťanský dům
hodnoceni 10/10
Na Revoluční ulici v Litovli nedaleko kostela sv. Marka stojí renesanční…
0.5km
více »
Litovel – gotické klenoty v kapli sv. Jiří
Litovel – gotické klenoty v kapli sv. Jiří
Kaple
hodnoceni 9/10
Pozdně gotická Kaple sv. Jiří v Litovli patří k nejstarším památkám tohoto historického města.  Podle původních pramenů měla být postavena někdy…
0.5km
více »
Litovel-socha sv. Jana Nepomuckého
Litovel-socha sv. Jana Nepomuckého
Socha
hodnoceni 5/10
Uprostřed nejstaršího kamenného mostu na Moravě tzv. Svatojánského,…
0.6km
více »
Haná - Litovelsko - 35,5 km
Haná - Litovelsko - 35,5 km
Trasa
Popis trasy naleznete na adrese:http://ondra-pdvyv.wz.cz/odkazy/LVII-S.htm…
0.6km
více »
zavřít reklamu