Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kostel svaté Barbory stojí na bývalém předměstí Šumperku od roku 1753 v dnešních Jiráskových sadech. Dříve se okolo něj, jak bylo zvykem, rozprostíral městský hřbitov, zrušený roku 1896. Je pojmenován po svaté Barboře, patronce zajatých a vězněných, ochránkyně před smrtí bez posledního pomazání.
Nástropní malby vytvořil uničovský malíř Ignác Oderlický v roce 1755. Kromě hlavního oltáře Vás mohou zaujmout i čtyři oltáře boční, postavené v různých slozích. Některé malby v kostele jsou kopiemi obrazů, které naleznete v zámecké kapli ve Velkých Losinách. V lodi kostela dominuje výjev z Ukřižování Krista, doplněný několika starozákonními příběhy. Klenbu kněžiště zdobí dvě legendy. Jedna ze scén zobrazuje šumperského děkana Paula Dittricha, jak uděluje poslední pomazání rodině temenického sedláka nakaženou morem. Děkan byl jednou z obětí černé smrti, jež postihla město v letech 1714 až 1715.
Autorem plánů kostela byl místní zednický mistr Anton Scholz. Kostel sv. Barbory byl uzavřen v rámci josefínských reforem roku 1784 a nařízeno bylo i jeho zbourání. Část mobiliáře – včetně obrazu z hlavního oltáře, varhan a Kazatelny - byla již převezena do kostelů v okolních obcích (Písařov, Dolní Studénky). Demoliční rozhodnutí bylo v roce 1790 zrušeno, ovšem pod podmínkou, že kostel bude zachován pouze jako hřbitovní kaple. Z barokního období se tak v kostele dochoval již pouze zajímavý skříňový relikviář.
Jednolodní kostel byl v té době opraven a vybaven novým oltářním obrazem šumperského malíře Josefa Keyla. Další opravy proběhly roce 1853.
V roce 1896 byl zrušen hřbitov u kaple sv. Barbory a patnáct nejkrásnějších náhrobků z něj bylo osazeno do průčelí kostela. V okolí kaple také vznikl nový městský park a kostel je tím byl zachráněn, protože se znovu uvažovalo o jeho zbourání, kvůli snaze o další rozšíření hřbitova.
V roce 1900 byla věž kaple zasažena bleskem a střecha svatostánku shořela. Fresková výzdoba, která je nejcennější součástí památky, však nebyla výrazněji poškozena.
V roce 1904 získal kostel nový hlavní oltář s obrazem sv. Barbory od Antonia Jausta (Kausy) z Adamova u Branné a varhany od firmy Franz Kolbe a syn z Pekařova. Varhany doplňuje iluzivní malba na západní straně kruchty, která má připomínat velikost původního nástroje.
V roce 1958 byl kostel sv. Barbory zařazen mezi chráněné památky. Vedle kostela stojí sloupové sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1754 a klasicistní kříž.
V současnosti je kostel ve správě katolické církve.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svat%C3%A9_Barbory_(%C5%A0umperk)