Šumperk - budova Obchodní akademie (Německé gymnasium)
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Budova někdejšího německého gymnasia patří k nejvýstavnějším i největším budovám severomoravského okresního města Šumperk, jedné ze vstupních bran do Jeseníků. Monumentální neoklasicistní stavba byla postavena v letech 1895-1897 podle návrhu vídeňských architektů - a bratrů - Antona a Josefa Drexlerových. Německé gymnasium zde sídlilo do konce druhé světové války, a poté ho vystřídala obchodní akademie, která se stala jednou ze životních etap mnoha obyvatel Šumperka i jeho okolí.
Drexlerové – coby žáci architekta evropského věhlasu Theophila von Hansena - se zúčastnili soutěže v době (k) 50. výročí nástupu císaře Franze Josepha I. na trůn a se svým projektem „Jubiläumsbau“ (tedy Výroční stavba) zvítězili. Budova na počátku šumperské Hlavní třídy (nebo na okraji Náměstí Svobody) se pyšní zejména Krásnou sochařskou výzdobou hlavního průčelí.
Vpravo od vchodu do budovy školy se nachází socha bohyně Pallas Athény v brnění a přilbě. Bohyně moudrosti a vítězné války drží v rukou oštěp a štít a u nohou má sovu. Nad sochou je busta německého přírodovědce Wilhema Humboldta. Na levé straně vidíme sochu řeckého básníka Homéra, stojícího s napřaženou pravicí a držícího - v druhé ruce - lyru. Nad ním je busta německého básníka Fridricha Schillera. Naprostý vrchol průčelí tvoří sousoší matky Morávie, vyučující dvě děti.
Škola byla postavena jako symbol prosperity města a sebevědomí jeho obyvatel. Slavnostně otevřena byla dne 18. září 1897 jako Gymnasium Františka Josefa I. a byla - na přelomu 19. a 20. století - považována za vzor dalším školám rakousko-uherského mocnářství.
Stavbu budovy zajišťovali - v místě, které bylo určeno pro významnou veřejnou budovu již při zpracovávání územního plánu rozvoje města - šumperští stavitelé Heinrich Popp a Franz Hloch a stavební úpravy interiérů pokračovaly i po jejím slavnostním otevření. Teď si dovolím citovat oficiální materiál o této Krásné a monumentální budově: „Bohatě členěné neoklasicistní průčelí bylo rytmizováno nejen předstupujícím středním rizalitem a zdůrazněnými rizality nároží, ale bohatě členěnou fasádou, doplněnou plastikami v nadživotní velikosti a dekorativními doplňky, které se projevily i v obrysu stavby. Ne všechny součásti výzdoby se dochovaly až do dneška, ovšem základní ideový koncept výzdoby průčelí zůstal zachován. Určujícím ideovým záměrem ve výzdobě hlavního průčelí byla snaha zdůraznit vzdělávací poslání ústavu a zároveň vlastenecké a nadnárodní cítění zainteresovaných šumperských občanů“.
Symetrická, hmotově členitá stavba již předznamenává – alespoň částečně – období blížící se secese. Viditelné je to ve štukové výzdobě nejen na fasádě budovy, ale zejména ve školní aule. Součástí areálu školní budovy s uměleckým schodištěm je také nová tělocvična s venkovním víceúčelovým hřištěm.