Město Uničov - muzeum baroka a Medelská brána
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Muzeum baroka v Uničově vzniklo rekonstrukcí památkově chráněného domu u fary na kostelním náměstí. Dům byl asi vystavěn po požáru v roce 1779. Jedná se o samostatný, jednopodlažní, částečně podsklepený dům čtvercového půdorysu s valbovou střechou, který se nachází přímo naproti kostela Nanebevzetí Panny Marie. Nosné zdivo budovy muzea je z pálených cihel, stropy jsou částečně klenuté z cihel a zčásti dřevěné trámové.
V minulých dobách dům sloužil asi jako ubytovací zařízení pro zaměstnance tehdejšího církevního úřadu. V poválečné době byl využit jako skladovací prostor.
Kompletní rekonstrukce proběhla v letech 2009 a 2010 a muzeum bylo otevřeno v červnu roku 2010. Kromě stálé expozice uničovského baroka je zde představena osobnost Jana Sarkandera, který ve městě krátký čas působil.
Nedaleko muzea stojí Medelská brána, která je dochovanou branou z původního středověkého opevnění města Uničov. Je to jednopatrová obdélníková stavba se sedlovou střechou. Na bránu navazují zbytky vnitřních hradeb, zatímco vnější hradby s branou stávaly až za hradebním příkopem, jehož pozůstatkem je mírné snížení terénu.
Kdysi se do města vcházelo pěti městskými branami. Šumvaldská brána byla nejvýznamnější, stála na severní straně a byla nazývaná také Velká či Královská. Na jihozápadě stála Litovelská brána. Na jihovýchodě pak Vodní branka, která sloužila jen pro pěší a konečně pak na východní straně stávala brána Brníčská.
První písemná zmínka o Městském opevnění pochází z roku 1327. Do té doby obranu města tvořila palisádová hradba. Opevnění bylo zesilováno počátkem husitských válek a na přelomu 15. a 16. století. Město přestálo obléhání husitů 1424 a 1431 i Matyáše Korvína 1468. Od počátku 19. století opevnění postupně zanikalo. Čtyři brány byly zbořeny v letech 1843–65. Zachovaly se úseky hlavní hradební zdi zejména na západě a jihu města, Medelská brána, zbrojnice u Vodní fortny a k hradbě přiložená šatlava. Vzhled původní opevnění můžete vidět na obraze města z roku 1680. Půdorys města včetně fortifikací zachycuje Merianův plán uložený v městském muzeu. Hradby byly tvořeny okružní zdí s 34 polokruhovými baštami, dvanáct metrů hlubokým příkopem s parkánem a valem, který na vnější straně končil nižší hradební zdí se čtyřhrannými věžemi. Také před touto zdí byl vodní příkop.
Medelská brána stojí v ulici Medelská, takže si název snadno zapamatujete.
Muzeum baroka
Kostelní náměstí 153, Uničov
telefon: 602 395 271
e-mail: muzeum@zacheusunicov.cz, muzeumbaroka@volny.cz
Otevírací doba
říjen-duben: neděle 9:30-11:30 14:00-17:00
květen-září: úterý-sobota 9:00-12:00 14:00-17:00; neděle 9:30-11:30 14:00-17:00
Vstupné
základní: 40 Kč
snížené (senioři a studenti): 20 Kč
nedělní vstupné základní/snížené: 50/25 Kč (opravňuje ke vstupu do Šatlavy, muzea U Vodní branky, Muzea baroka, do expozice k dějinám řádu minoritů, Vesnického muzea ve Střelicích a k výstupu na radniční věž)
držitelé průkazu ZTP: zdarma
prohlídka farního kostela s komentářem: 20 Kč
cizinci platící v eurech: základní 2 € / snížené 1 €
vstupné pro školy: 100 Kč za třídu
http://www.muzeumunicov.cz/muzeum-baroka/
http://www.hrady.cz/index.php?OID=7771
Fotogalerie
V loňském roce (2010) přibylo v Uničově nové malé muzeum. V památkově chráněné budově vedle fary naproti kostela Nanebevzetí Panny Marie vzniklo zásluhou občanského sdružení Zacheus malé muzeum baroka. Královské město Uničov se může chlubit řadou barokních památek, jejichž výbava nebyla veřejnosti přístupná. Proto si muzeum klade za cíl alespoň některé památky předvézt. V největším jsou zastoupeny různé starší kostelníobrazy např. od Ignáce Oderlitzkého (rodák z Uničova), ale i věhlasného J.K.Handkeho, jednoho z nejznámějších moravských barokních malířů. Uvidíme i soubor plastik z bývalého klášterního kostela. V muzeu se konají i menší výstavy a malé kulturní akce. Ve sklepě najdeme malé Lapidárium.
Z vlastní zkušenosti uvádím, že paní průvodkyně poskytne velmi obsáhlý výklad.
Rok 2011
Otvírací doba (od 1.5. do 30.9.)
Po zavřeno
Út-So 9-12 14-17 hod
Ne 10-12 14-17 hod